Sağlık

Domalan Otu Nedir? Domalan Otunun Faydaları ve Zararları

26 Mayıs 2020 - 15:31:04
Domalan otu nedir? Domalan otunun faydaları ve zararları

Domalan otu bilinen yapısı ile aslında domalan mantarı olarak tercih edilmektedir. Mantar türleri arasında otsu yapısı ile birlikte domalan otu olarak anılmaktadır.

Domalan Otu Nedir? Nasıl Yetişir?

Domalan otu, patates şeklinden dolayı da bitki olarak bilinmektedir. Kumlu topraklarda yetişen domalan otu İç Anadolu Bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kullanılmaktadır. Temmuz ve ekim aylarında toplanan domalan otu yemek olarak sofralarda yerini almaktadır. Özellikle ete benzeyen kokusundan dolayı daha çok sevilen bir bitkidir. Yetişme sırasında bazı dönemlerde toprağı çatlatarak toprak yüzeyine çıkabilmektedir.

Domalan Otunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Yüksek miktarda protein içeren domalan otu et ile aynı özelliklere sahip bitkilerden biridir. Et tüketemeyen kişiler tarafından bolca tüketilmektedir. Çiğ halinde kokusu olmayan bu bitkinin piştikten sonra etten daha güzel bir koku salması protein bakımından zengin olduğunu göstermektedir.
  • Spor yapanlarda protein miktarı fazla olan gıdaların tercih edilmesi kas dokusunun desteklenmesini sağlamaktadır. Kas ve kemik yapısına kuvvet veren bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi etten alınacak olan proteinin vücuda alınmasına yardımcı olur.
  • Afrodizyak yapısı cinsel gücün artmasını sağlamaktadır. Kadın ve erkeklerde düzenli tüketilmesi cinsel soğukluğun giderilmesi sağlamaktadır. Afrodizyak etkisi sayesinde özellikle kadınlarda cinsel isteği daha fazla arttırabilmektedir.

Domalan Otu Neye İyi Gelir?

Omuriliğin kuvvetlenmesi için tercih edilebilecek olan domalan otu doğal ilaç yapımında da tercih edilmektedir. Bu sayede omurilik kemiğinin daha güçlü olmasına katkı sağlar. Yüksek kolesterolü olan kişilerde kolesterol dengeleyici olarak tüketilebilmektedir. Etten kaynaklı olarak yükselen kolesterolün aynı besin değerine sahip domalan otu sayesinde kolesterol seviyesinin dengelenmesi sağlanır. Sağlık açısından büyük öneme sahip olan domalan otu et yerini alabilecek sebzelerden biridir.

Domalan Otunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Domalan otu yüksek miktarda protein içeren sebzelerden biridir. Bu nedenle fazla tüketilmesi kabızlık sorununun yaşanmasına neden olur. Düzenli ve az miktarda tüketilmesi gereken sebzelerden biri olduğu için et tüketemeyenlerde besleyici bir sebze olarak sofralarda yerini almaktadır. Yüksek kolesterol seviyelerinin dengelenmesini sağlayan bu sebzenin çok fazla tüketilmesi yine kolesterolde ani düşüşe sebep olabilir. Yemeklerde kullanılan domalan otu mantar türleri arasında zehirsiz olan mantarlardan biridir. Çoğu bölgede mantar olarak anılmadığından ot ya da sebze yemeği şeklinde tüketilmektedir.

Yorumlar
Sena Kaş Dolaman mantarı faydaları nedir? Fiyatı ne kadar? Ne işe yarar acaba? Kolesterol üzerinde oldukça etkili diye biliyorum. Yemeği nasıl yapılır acaba? Bu mantarı nereden bulabilirim? Nerede yetişir nereden satın alabilirim? cevapla
yorum yaz