Black friday nedir? Ne zaman? Anlamı ne demek?
Yaşam

Black Friday Nedir? Ne Zaman? Anlamı Ne Demek?

27 Aralık 2017 - 01:29:32

Alışveriş sektöründe birçok farklı kampanya bulunurken black friday, dünya çapında yapılan ve alışveriş çılgınlığa sebep olan kara cuma olarak da nitelendirilen kampanyalardan birisidir.

Black Friday Nedir, Ne Demek?

İnsanlarda alışveriş çılgınlığı her geçen gün farklı bir boyuta taşınırken mağazaların ve ürünlerin sayısı da sürekli artış gösteriyor. Bu aşamada, internetin de hayatımıza dahil olmasıyla birlikte sürekli olarak farklı ürünler, büyük kampanyalar ile birlikte ucuza alınabiliyor. Son dönemde black friday kampanyası birçok sitede görülmeye başlanırken bu konuda bilgi sahibi olmayan kişiler de araştırmalara başlıyor. İlk olarak ABD'de başlayan bu kampanya birçok ülke gibi Türkiye'de de kullanılmaya başlarken kara cuma anlamına gelir.

Black Friday Anlamı Ne Demek?

Ülkemizin resmi dini müslümanlıktır ve cuma günleri diğer müslüman ülkelerde olduğu gibi bizlerde de kutsal günlerdir. ABD'de ortaya çıkan kara cuma ibaresi bu sebeple ülkemizde büyük tepki çekerken araştırmalarını yapan kişilerin din ile ilgili herhangi bir durumun olmadığını görmesi çok uzun sürmemektedir. Her yıl Amerika'da Şükran Günü kutlamaları gerçekleşir. Şükran günü kutlamalarında insanlar yaratıcıya, verdikleri imkanlardan dolayı şükranlarını sunarlar ve hep beraber yemekler yenerek beraber zaman geçirilir. Bu günün ardından artık yılbaşı döneminin geldiği kabul edilir ve herkes alışveriş yapmaya başlar. Yılbaşı kutlamaları için gerekli alışverişler, kıyafetler, gıda ve daha birçok ürün bu dönemde alınmaktadır.

Black Friday(Kara Cuma) İndirimleri Nasıl Olur?

Her yıl bu dönemde alışveriş yapan kişilerin sayısının artması mağazaları da harekete geçirirken Şükran Günü'nden sonraki günlerde mağazalar çok erken açıp çok geç saatte kapatmaya başlamış ve büyük indirimler gerçekleştirmiştir. Bu durum daha da fazla kişinin alışveriş yapmasına sebep olurken 1961 senesinde şükran gününden sonraki cuma gününde bir alışveriş rekoru kırılmıştır. Bu gün içerisinde milyonlarca kişi çılgınlar gibi alışveriş yaparken şehir içerisinde ciddi trafik sorunları ortaya çıkmış, bu sorunlarda can kayıpları yaşanmış ve insanlar alışveriş yaparken birbirleriyle kavga etmeye ve birbirlerini yaralamaya başlamıştır. İnsanların alışveriş isteği sebebiyle yaşanan bu olumsuz durumları nitelemek için ertesi günün gazetelerinden birisinde black friday ibaresi kullanılırken bu ibare o dönemin ismi olmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

Kara Cuma Ne Zamandır? Black Friday Hangi Gün?

Yaşadığımızda dönemde de her yıl şükran gününden sonraki cuma günü black friday olarak kutlanmaktadır. Bu günlerde tüm mağazalar %80'e varan indirimler ile satış yapmaya başlarken kapılarını sabah saat 04:00 sularında açmakta ve 20-24 saat aralıksız hizmet vermektedir. Bu büyük indirimler, ülkemizdeki farklı firmalar tarafından da uygulanırken kişiler rahatlıkla çok uygun fiyatlardan ürünlerini satın alabilmektedirler. 2018 senesinde bu gün, 23 Kasım tarihine denk gelir. Genel olarak indimler bu cuma gününü kapsayan hafta boyunca devam edecektir ve bu sayede kişiler çok rahat bir biçimde istedikleri ürünlerin alışverişlerini olabilecek en uygun fiyata gerçekleştirebilirler.

Yorumlar
Gülümser Yalçın 27 Aralık 2017 - 01:39:32 Kara cuma ne zaman 2018 yılında? Gerçekten oldukça indirimliydi seneye de gelsin de alışveriş yapalım:) Türkiye'de daha önce var mıydı böyle birşey bilmiyorum ben ilk defa duydum. Kimisi efsane cuma olarak ya da black friday olarak söylüyor.cevapla
Serpil Aydın 15 Ekim 2018 - 13:18:50 Black friday 2019 ne zaman? Geçen sene ben kaçırmıştım bu sene indirimleri yakalamayı düşünüyorum. Türkiye'de geçen sene kara cuma denilen tarihte çok güzel indirimler olmuş. Bu sene ne zaman öğrenirsem bende alışveriş yapmayı düşünüyorum:) cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: