Sağlık 26 Mayıs 2021 - 09:41:03

Isırgan Otu Nedir? Neye Yarar? Saça Nasıl Kullanılır? Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları

Isırgan Otu Nedir? Neye Yarar? Saça Nasıl Kullanılır? Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları

Isırgan otu genel olarak saç bakımında tercih edilen bitkilerden biridir. Bitkinin tohum ve yaprakları saç bakımında şampuan ve saç bakım ürünleri için kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra sağlık açısından da büyük önem taşıyan bu bitkinin lezzeti de diğer bitkilere oranla daha farklıdır.

Isırgan Otu Nedir? Neye Yarar?

Isırgan otunun yapısından dolayı cilde değdiğinde kaşıntı ve kızarıklığa sebep olan bitkinin içerdiği vitamin ve mineraller hem vücut sağlığı için hem de cilt sağlığı için önemlidir. Isırgan otu hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen sebzelerden biridir. Kurutulmuş olan kullanılan ısırgan otu genel olarak yemeklerde baharat ve bitki çayı olarak kullanılmaktadır. Taze ısırgan otu ise yemek şeklinde yapılarak yoğurt ile de tüketilebilmektedir.

Isırgan Utunun Faydaları Nelerdir?

  • Isırgan otu öncelikle ciddi bir idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ödem söktürücü etkisi sayesinde adet döneminde kadınların bol miktarda tüketmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra kabızlık sorununun ortadan kaldırılması sağlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olur.
  • Vücutta iltihaplanmayı engelleyen ısırgan otu oluşan iltihaplanmayı da gidermeye yardımcı olur.
  • Böbreklerin düzenli çalışmasına yardım eden ısırgan otu böbrek sağlığını koruyucu etki göstermektedir. Böbreklerin yenilenmesini sağladığı için kum ve taş oluşumunu da engeller.
  • Detoks etkisi yapan bu bitki vücudun temizlenmesini sağlayarak hücre yenilemesi de sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Eklem ağrılarında ve romatizma rahatsızlıklarında ağrı giderici olarak tercih edilen bu ot doğal yöntemler ile rahatsızlıkların giderilmesini sağlayabilmektedir. Alternatif tıpta ısırgan otunun romatizma hastalığı için kullanılması hastalığın tedavisine destek sağlamaktadır.
  • Kemikleri güçlendiren yapısı ile küçük yaşlardan itibaren kullanılması tavsiye edilmektedir. Kemik yapısını güçlendirerek ilerleyen yaşlarda kemik erimesine de engel olur.

Isırgan Otu Saça Nasıl Uygulanır?

Saç bakımında çok fazla tercih edilen ısırgan otu saçlara parlaklık veren bir etkiye sahiptir. Saçlarda hızlı uzaman sağlayan bu otun saç bakımında bitkisel yağ formu ya da ısırgan özlü şampuanlar tercih edilebilmektedir. Saç durulama suyunun ısırgan otunun kaynatılması ile saçlara uygulanması saçlarda canlılık sağlar. Saçların daha parlak ve güçlü görünmesine yardımcı olur. Saç uzamasında etkili olan ısırgan otunun saç köklerinde nefes almayı sağlayan etkisi bulunmaktadır. Bu sayede saçlarda yoğunluk elde edilerek yeni saçların çıkması sağlanabilmektedir.

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

Bitkilerin bitki çayı olarak tüketilmesinde çok fazla aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Bitkilerdeki vitamin ve minerallerin yüksek dozda vücuda alınması bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine sebep olabilir. Bu nedenle yeteri miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Isırgan otu cilde temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklık yaratan bitkilerden biridir. Bu nedenle eldiven ile beraber toplanılması gerekir. Bazı ciltlerde alerjiye sebep olması söz konusu olabilbektedir.

  • ısırgan otu
  • ısırgan otu nedir
  • ısırgan otunun faydaları
  • ısırgan otunun zararları
Yorumlar
Narin Çaplı Isırgan otu yağının faydaları nelerdir? Bu bitkiye çıplak elle dokunulduğunda tende tahriş yapıyor. Yemeğini ve çayını hiç denemedim. Nasıl olur acaba? Çayı zayıflatır mı? Aç karnına içilir mi? Nasıl kullanmak gerekiyor bu bitkiyi? cevapla
yorum yaz
Sodalı Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Zayıflama Sağlar mı? Nasıl Yapılır? Yorumları Nelerdir?