Drenaj nedir? Ne demek? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Drenaj Nedir? Ne Demek? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

01 Mayıs 2018 - 14:40:14

Birçok kişi için bir inşaat terimi olarak bilinen drenaj, vücudumuzdaki istenmeyen suların vücut dışına atılması için de kullanılan bir isimdir. Bu aşamada lenf drenaj uygulaması ile vücudun içerisindeki su vücut dışına kısa seanslar ile alınmaktadır.

Drenaj Nedir, Ne Demek?

Sağlık sektöründe kullanılan lenf drenaj uygulaması vücutta yer alan fazla suyu birkaç seansta ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu işlemin insanlar için çok sayıda farklı faydası bulunurken çok yüksek ücretler ödemeden bu hizmeti almak mümkün oluyor. Vücudun kendi lenf sistemi, suyun dışarı atılmasını sağlayabilir ancak bazı durumlarda bu sistem yeterli kalmamaktadır. Drenaj işlemi ile birlikte kişilerin vücuduna belirli düzeyde basınç uygulanarak damarlardan geçecek olan suyun çok daha hızlı hareket etmesi sağlanır.

Drenaj Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Bu işlemin gerçekleşebilmesi için kişilerin ilk olarak özel merkezleri ziyaret etmesi gerekmektedir. Günümüzde bu işlemi gerçekleştiren çok fazla merkez yer almadığından doğru adreslerde olmak oldukça önemlidir. Bu işlem seanslar halinde sunulurken kişilerin şikayeti ve vücutlarının mevcut durumuna göre seans sayıları belirlenmektedir. Bir seans yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar süre alırken bu sürede kişilere özel bir kıyafet giydirilerek sorunlu olan bölgeye basınç uygulanmaya başlar. Tamamen acısız olan bu yöntem sayesinde kişiler istedikleri etkileri birkaç seans sonunda görebileceklerdir.

Drenajın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Drenaj işleminin uygulamasında asıl amaç vücudun içerisinde yer alan ödemi vücuttan atmaktır. Genelde ameliyatlar ya da farklı tedaviler sonucunda kişilerin vücutlarında ödem oluşması gibi yan etkilerin ortaya çıkması bekleniyorsa doktorlar kişilerin lenf drenaj sistemini de kullanmasını istemektedir. Bu tarz hastalar, tedavi sonrasında düzenli olarak bu sisteme girerek vücutlarındaki ödemi atarlar. Bu uygulamanın özellikleri, bayanların kilo vermek için de bu tedaviyi uygulayabilmesine imkan sunmuştur. Bu sebeple de günümüzde kilo vermek için de sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak gösterilebilir. Bayanların en büyük problemlerinden birisi olan selülitin giderilmesinde ve bunun yanında hamile bayanların doğum sonrasında oluşan varis problemlerini çözmede de bu program tercih edilebilir.

Drenaj Kimlere Uygulanabilir? Zararları Nelerdir?

Bu uygulamanın henüz bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yeni bir tedavi yöntemi olduğundan uzun vadedeki sonuçları henüz görülebilmiş değildir. Birçok uzman, bu işlemin yalnızca vücudun klasik görevlerinden birisini daha hızlı yapmasını sağladığını öne sürerken vücut için herhangi bir zararı olmadığını belirtmektedir. Zararının olmayışı da sistemi herkesin kullanabilmesini sağlar. Ancak vücuduna basınç uygulanması durumunda zarar görebilecek hastaların bu tedaviden kaçınması gerekebilir. Yüksek tansiyon hastaları, diyabet hastaları, basur sorunu yaşayan kişiler, kemik erimesi olan kişiler ve son olarak hamile bayanların bu sistemi kullanması sakıncalı olabilir. Kendi doktorlarından onay aldıktan sonra bunu tercih etmeleri doğru olacaktır. Son dönemin popüler işlemlerinden birisi olan lenf drenaj işlemi, her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran ve etkileri oldukça kısa süre içerisinde kendisini gösteren bir işlemdir.

Yorumlar
Döne Sönmez 01 Mayıs 2018 - 14:50:14 Lenf drenaj masajı yapan yerler nerelerdir? Yaptıranlar var mı? Memnun kalıyor musunuz? Vücudumdaki fazla suyu atmak için denemek istiyorum. Fiyatları ne kadar acaba çok pahalı mı? Zararı var mı hiç?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: