Yaban mersini zayıflatırmı? Kurusu nasıl kullanılır? Yaban mersininin faydaları ve zararları
Zayıflama

Yaban Mersini Zayıflatırmı? Kurusu Nasıl Kullanılır? Yaban Mersininin Faydaları ve Zararları

01 Mayıs 2018 - 17:30:16

Ülkemizde yaban mersini dondurma ya da yoğurtların içerisinde bolca kullanılıyor olsa da son dönemde evlerde de düzenli olarak tüketilmeye başlanmıştır.

Yaban Mersini Nedir? Neye Yarar?

Karadeniz bölgesinde yetişen yaban mersini, fundagiller familyasına ait meyvelerden birisidir. Şekil olarak siyah üzüme benzeyen bu ürün, son derece lezzetli ve insan vücudu için de faydalıdır. Avrupa ve Amerika'da ülkemize göre çok daha fazla tüketilmektedir. Bazı yörelerde ise ayı üzümü olarak isimlendirilebilir. Renginin güzelliği ve kullanıldığı ürüne hemen rengini geçirmesi, dekoratif amaçlı da birçok alanda kullanılmasına sebep olmuştur. Fiyat olarak çok pahalı olmayan bu meyve, hem kuru hem de yaş olarak tercih edilebilir. Genelde insanlar kuru olarak tüketmeyi daha çok severler.

Yaban Mersini Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Yaban mersini, lifli bir yapıya sahiptir ve bu yapıdaki besinler diyet yapan kişiler için çok büyük önem taşır. Lifli gıdalar, bir yandan kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlarken bir yandan da sindirim sistemini düzenleyerek onların kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bu aşamada yaban mersini tüketimi ile birlikte kişiler sindirimlerini olabilecek maksimum düzeyde gerçekleştirirler. Sindirim problemleri sebebiyle kilo vermekte zorlanan kişiler de bu sayede çok daha hızlı bir biçimde kilo vereceklerdir. Diyetlerde ara öğün olarak tercih edilmesi de son derece uygun olurken diyetlerin daha kolay uygulanmasını sağlar.

Yaban Mersini Kurusu Nasıl Kullanılır?

Yaban mersini kullanmak isteyen kişilerin önünde farklı seçenekler yer alır. Taze olarak tüketilebildiği gibi kuru olarak da rahatlıkla satın alınıp tüketilebilir. Bunun yanı sıra yaprakları kullanılarak hazırlanan çayı sayesinde yararlı etkilerinin tamamı vücuda geçecektir. Bu kullanım seçenekleri arasından kurusunun tüketimi en yaygın halidir. Ülkemizde kuru kayısı ya da incir nasıl tüketiliyorsa kurusu da aynı biçimde tüketilebilmektedir. Badem, ceviz ya da fındık gibi ürünler ile iyi uyum sağladığından kurusu tüketilirken bu şekilde tercih edilebilir. Bunun yanı sıra keklere ya da farklı tatlılara da katılarak kullanımı uygundur.

Yaban Mersininin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zayıflama üzerinde olumlu etkileri olan yaban mersininin diğer faydalarının başında diyabete olan olumlu etkisi gelir. Ülkemizde çok sayıda şeker hastası bulunurken bu kişiler, kan şekerlerini dengelemek için bu meyveyi kullanabilirler. İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler ile en iyi biçimde savaşabilmektedir. Bu etkisi sayesinde erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonunu engelleyebilir. Göz bozuklukları üzerinde de etkili meyvelerden birisi olarak gösterilir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda göz numarasının ilerlemesini engelleyebilmektedir. Zararları konusunda yapılan araştırmalarda herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamıştır. Bu sebeple de zararsız ürünler arasında yer alır. Son dönemin popüler meyveleri arasında yer alan yaban mersini, son derece yararlı ve lezzetli bir meyvedir ve insanların en kısa sürede daha fazla tüketmeye başlaması önerilmektedir.

Yorumlar
Ece Gökçe 01 Mayıs 2018 - 17:40:16 Yaban mersini kilo vermeye yardımcı olur mu? Fidanını satın alıp yetiştirmek mümkün mü? Kalorisi ne kadar acaba bilen var mı? Ben zayıflamaya etkisi varsa alıp kullanmak istiyorum. Hatta yetiştirmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: