Zayıflama

Ahududu Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir? Ahududunun Faydaları ve Zararları

01 Mayıs 2018 - 20:20:17
Ahududu zayıflatırmı? Neye iyi gelir? Ahududunun faydaları ve zararları

Birçok farklı ismi yer alan ahududu, zayıflamanın yanında birçok farklı olumlu etkisi bulunan meyvelerden birisidir.

Ahududu Nedir? Neye Yarar?

Ahududunun ülkemizde birçok farklı ismi yer alırken en fazla tercih edileni ahududu ve frambuazdır. Bunun yanında ağaç çileği ya da dağ çileği isimleriyle de tanımlanabilir. Çalı şeklinde yetişen ve dikenli bir yapıya sahip olan bitkinin meyveleri, oldukça renkli ve insanlar için çekicidir. Lezzet olarak da son derece tatlı olması sebebiyle birçok insan tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Ülkemizde ahududu yetiştirilmesi için en uygun bölge olarak Ege bölgesi gösterilir ancak diğer bölgelerde belirli oranda yetiştirilebilmektedir. Düzenli olarak kullanımında vücut için faydalarını görmek de mümkün olabilir.

Ahududu Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek isteyen kişiler, kendilerine bu süreç içerisinde yardımcı olabilecek olan ürünleri gözardı etmeden kullanmayı amaçlarken ahududu da bunlardan birisidir. İçerisinde çok sayıda vitamin ve minerale yer vermesi sebebiyle diyet dönemlerinde muhteşem bir destek ürünü olmaktadır. Ayrıca lifli bir yapıda olduğundan kişilerin daha uzun süre tok kalmasına katkı sağlar. Bunların yanında yağ yakıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu sebeple de spor yapan kişiler diyet dönemlerinde tüketerek daha hızlı bir şekilde sıkılaşmayı sağlayabilirler. Ancak 100 gramı yaklaşık 53 kalori olduğundan dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekecektir.

Ahududu Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Ahududunun etkilerini alabilmek için nasıl kullanacağını düşünen kişilerin ilk seçeneği yapraklarından yapılan çaylar olacaktır. Yapraklarının toplanmasının ardından klasik bir şekilde demlenmesi ile ahududu çayı elde edilebilir. Bunun yanında bitkinin meyvesi direkt olarak toplanıp tüketilebilmektedir. Birçok kişi için en iyi tüketim şekli budur. Bunlara ek olarak tatlılarda çok rahat bir biçimde tercih edilebilen bir meyvedir. Özellikle yaş pastalarda frambuazlı pasta, üreticilerin tamamı tarafından tercih edilebilir. Farklı tatlılarda süslemek için de kullanılırken dondurmanın içerisinde kullanımı da oldukça yaygındır. Kişiler, buzlukta bu meyveyi saklarlarsa kış aylarında da tüketme imkanı bulabilirler.

Ahududunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kadınlarda görülen beyaz akıntının kesilmesinde ahududunun büyük etkileri bulunur. Bu doğrultuda ilaç sanayisinde de kullanılan bitkiler arasında gösterilebilir. Adet dönemlerinde belirli bir düzen oturtamayan bayanlar da ahududu tüketimi ile daha düzenli bir sürecin içerisine girme imkanı bulurlar. Zararları çok fazla olmadığından hem hamilelik sürecinde hem de sonrasında rahatlıkla tüketilebilen bir meyvedir. Özellikle diyet yapan kişilerin tatlı krizlerinde krizi sonlandırmak amacıyla kullanılabilecek doğal ürünler arasında yer alır. İnsanların gün içerisinde zinde kalmasını sağlayan meyvelerden birisidir. Ayrıca grip ya da nezle gibi kış hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Araştırmalarda herhangi bir zararına rastlanmazken çok fazla tüketiminde insanların gereğinden fazla kalori almasına sebep olabilmektedir. Tatlı kültürümüzün içerisinde önemli bir yere sahip olan ahududu, faydaları sebebiyle düzenli olarak kullanılması gereken ürünle arasında yer almaktadır.

Yorumlar
Merve Taşdelen 01 Mayıs 2018 - 20:30:17 Ahududu nerede yetiştirilir? Fidanını alıp balkonda yetiştirmek mümkün mü? Kilo verme konusunda yardımcı olur mu nasıl tüketmek gerekiyor? Köylerde genelde belli aylarda yetişiyor. Tadını da çok severim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: