Sağlık

El ve Ayak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

22 Aralık 2017 - 10:28:36
El ve ayak uyuşması neden olur? Nasıl geçer?

Çoğu kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan el ve ayak uyuşması kimi zaman üzerinde çok durulmasa da ciddi rahatsızlıkların olduğunu belirten durumlardan biri olarak ifade edilmektedir.

El ve Ayak Uyuşmalarının Sebebi Nedir?

Kan dolaşımının vücutta doğru bir şekilde olmamasından dolayı meydana gelen el ve ayak uyuşması öncelikle kalp rahatsızlıklarının ve dolaşım sisteminin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı bir insan vücudunda kan dolaşımı tüm damarlarda eksiksiz bir şekilde olmalıdır. Damarlardaki herhangi bir tıkanıklık kan dolaşımının düzenli olarak sağlanmasına engel olur. Birçok kişi bu uyuşmalardan oldukça şikayetçidir. Bu durumda öncelikle kalp ve damar sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çok fazla uyuşma meydana geliyor ise kişinin dolaşım sisteminde bir problem olduğu belirtileri meydana gelmektedir. El ve ayaklar uyuştuğunda bölgede karıncalanma ve hissizlik meydana gelerek kişiyi rahatsız etmektedir. Hareketlerini kısıtlayacağından bir süre kan dolaşımının olması için beklemektedir.

El ve Ayak Uyuşması Neyin Belirtisidir?

El ve ayak uyuşmaları kalp ve damar sağlığında herhangi bir problem olduğuna işaret etse de nörolojik olarak bazı rahatsızlıklarında olduğunu işaret edebilmektedir. Migren ve depresyon eğilimi olan kişilerde de sıkça görülür. Bu aşamada kişinin vücudunu çok iyi takip etmesi gerekebilir. El ve ayaklardaki uyuşması sinirlere çok fazla baskı yapılmasından dolayı da meydana gelebilmektedir. Ağırlığın tek bir bölgede toplanması kişinin vücudunda uyuşmalara sebep olabilir.

El ve Ayak Uyuşmaları Nasıl Geçer?

Uyuşmaya sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması ve kişinin sağlık durumunda herhangi bir problem olmadığında el ve ayak uyuşması uyuşan bölgeye masaj uygulanarak geçici olarak iyileştirilebilir. Bunun yanı sıra birkaç dakikadan fazla süren uyuşmalarda sıcak su ile kompres yapmak uyuşmayı giderebilmektedir. Düzenli egzersiz yapmak kalp ve damar sağlığı için oldukça önemlidir. Kan dolaşımının vücutta tam bir şekilde olması uyuşmaların azalmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığında herhangi bir problem olmadığı takdirde uyuşmalar geçici ve hızlı bir şekilde iyileşme gösterir.

El ve Ayak Uyuşması Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

El ve yak uyuşmalarında bitkisel kaynaklardan fayda sağlanabilmektedir. Zerdeçal bu konuda damarların tıkanmasına engel olarak kan dolaşımının hızlı bir şekilde olmasına yardımcı olan bitki türlerinden biridir. Böylece kişinin uyuşmalar ile sıkıntı yaşamasına engel olunur. Vücuda gerekli olan vitamin ve minerallerin doğru oranda alınması gerekir. Bu aşamada el ve ayak uyuşmalarında B vitamini büyük rol oynar. Özellikle depresyon eğilimi olan kişilerinde B vitamini eksikliğinden doğabilecek uyuşmalar da ortadan kaldırılmış olur. El ayak uyuşmalarına B vitaminin iyi geldiği uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. El ve ayak uyuşmasına neden olabilecek birçok faktör kişinin yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeple el ayak uyuşmalarının çok fazla yaşanmasından şikayetçi olan kişiler doktora başvurmaları doğru tedavinin yapılması için sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Yorumlar
Sibel Koçyiğit 22 Aralık 2017 - 10:38:36 El ve ayaklarda uyuşma neden olur? Benim ara ara değil devamı oluyor. Bunun için hastanede hangi bölüme gitmem gerekiyor? Hangi bölüm bakar? Bir hastalığın habercisi olabilir mi? Geçmesi için ne yapmak gerekcevapla
Sibel Aydın 13 Ekim 2018 - 12:14:37 El ve ayak uyuşması ve karıncalanması problemi son zamanlarda bende çok fazla olmaya başladı. Nedenlerini bilmiyorum ama biraz korkuyorum da açıkçası. Bunun için hangi doktora gidilir? Hastaneye gitmeye karar verdim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: