Elektronik sigara zararlı mı? Fiyatları ne kadar?
Yaşam

Elektronik Sigara Zararlı mı? Fiyatları Ne Kadar?

19 Mart 2018 - 23:44:41

Sigara tüketimi yapan kişiler, bırakmak ya da zarar görmemek adına elektronik sigara kullanımına başlarken bu ürünün de zararı olduğu belirtiliyor.

Elektronik Sigara Nedir? Niçin Kullanılır?

Elektronik bir düzenek ile hazırlanan, duman yerine buhar çıkaran, sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddelerden yalnızca bir kısmını içeren ürünler elektronik sigara olarak isimlendirilmektedir. Sistem olarak nargile ile benzetilebilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda kapalı alanlarda tüketimine de izin verilir. Ancak bu aşamada belirli kuralların içerisinde kalmak zorunludur. İçerisinde yer alan aromalar sayesinde dışarıya kötü bir koku salmamaktadır. İçerisinde yer alan nikotin miktarı düşüktür ve diğer maddelerin tamamını içermez. Bu sebeple de daha az miktarda zararlı olduğu söylenebilir.

Elektronik Sigara Zararlı mı?

Günde 1-2 paket sigara tüketen kişiler, birçok hastalığa yakalanma riskini maksimum düzeye çıkarmaktadır. Özellikle etraflarındaki insanların, sigara sebebiyle yakalandıkları hastalıklar göründüğünde insanlar da bu konuda adım atmak istiyorlar. Bazı kişiler sigarayı bırakarak nargile tüketimine başlar. Bazı insanlar ise bunun yerine elektronik sigara ile sorunu çözmek istemektedir. Ancak her iki durumda da kişilerin vücutları için zarar verici maddeleri kullanımı devam etmektedir. Hem nargile hem de elektronik sigara belirli oranda vücut için zararlıdır. Ancak bu aşamada sigara kadar zarar verdiğini söylemek oldukça zordur. Bu sebeple elektronik sigara kullanımı sigarayı bırakamayanlara önerilebilir.

Elektronik Sigara Fiyatı Ne Kadar?

Sigara tüketen kişiler bir yandan da sigaranın ekonomik açıdan zorluklarını yaşamaktadır. Bu aşamada daha ekonomik ürünlere yönelim gerekli olur. Elektronik sigara bu aşamada tercih edilebilirken sigara gibi düzenli bir gidere sahiptir. Ancak bu aşamada gideri daha düşük seviyelerde olduğundan ülkemizdeki sigara fiyatlarına karşın kara geçmek mümkündür. Genel olarak bu elektronik sigara modelleri 150 TL ile 1000 TL arasında değişen fiyatlarda satılmaktadır. İçerisinde kullanılan malzemelerin kalitesine göre fiyatı da değişebilmektedir. Bunun yanı sıra her ay belirli bir miktarda aromasının alınması gerekmektedir. Bunun için de markasına göre farklı fiyatlar ödenir. Ancak her ne kullanılırsa kullanılsın günde 1 paket sigara tüketen kişilerden daha düşük seviyede harcama yapılacaktır.

Elektronik Sigara Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Sigaranın insan vücuduna olan zararı birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bu aşamada insanlar çok fazla sigara tüketmeleri durumunda akciğer kanseri başta olmak üzere birçok farklı hastalığa yakalanabilirler. Bu etmenler elektronik sigara için de geçerlidir. Buna karşın içerisindeki zehirli madde miktarı daha az olduğundan etkisi de minimum düzeyde olacaktır. Zararsız olduğunu söylemek doğru değildir. Kansere yakalanma riski normal sigaraya göre daha az düzeydedir. Bunun yanında ağız ve boğaz bölgesinde de çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Son dönemde sıklıkla kullanılmaya başlanan elektronik sigara insan vücudu için zararlı bir madde olurken sigaraya göre bu zararı daha az miktardadır.

Yorumlar
Serap Kaya 19 Mart 2018 - 23:54:41 Elektronik sigaranın zararları konusunda bilgisi olan var mı? Sigarayı bırakmak istiyorum ve bunun için elektronik modelleri denemeyi düşünüyorum. Ama normal sigaradan daha zararlı olduğunu söylüyorlar bu konuda bilgisi olan var mı?cevapla
Ahmet Yücel 19 Mart 2019 - 16:10:12 Ben sigarayı bırakmak için daha önce elektronik sigara kullandım ama sonuca bakarsak halâ içiyorum. Benim için çok faydalı oldu diyemem. Ama bu şekilde bırakanlar varmış. Bence önemli olan iradeli olmak. Zararlarının da olduğunu duydum ama sigara kadar zarar verir mi orası tam bilinmez.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: