Sağlık19 Mart 2020 - 19:54:27

Dolgudan Sonra Sigara ve Alkol İçilir mi?

Dolgudan Sonra Sigara ve Alkol İçilir mi?

Dişlerin, oluşan çürükler sebebiyle zarar görmesinden sonra, gerekli işlemlerin yapılarak dişin eski formuna kavuşması dolgu işlemi olarak isimlendirilmektedir. Peki dolgudan sonra sigara içilir mi? Alkol alımı bir sorun teşkil eder mi?

Dolgu Nedir, Ne Demek? Neden Yapılır?

Dişlerde farklı sebeplerden dolayı çürükler oluşabilir. Oluşan bu çürükler, dişlerin içerisinde çukurların oluşmasına sebep olur. Buralarda diş köklerine yaklaşılıyor olması sebebiyle sızlamalar ve ağrılar başlar. Özellikle yemek tüketimi sırasında çok zorlayıcı olabilir. Bu dönemde dişçiye giden kişilerin dişlerindeki çürük bölgeler temizlenmektedir. Bu sayede sızılar belirli bir seviyede düşmektedir. Ancak sonrasında dolgu işlemi ile bu boşluklar doldurularak dişler eski fiziki formuna kavuşmaktadır. Bu sayede tekrar çürümesinin önüne geçilir ve uzun süre dayanıklı bir düzen elde edilmiş olur.

Dolgu Türleri Nelerdir? Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Dolgu yapılırken dişin içerisine doldurulan maddelerin türüne göre dolgunun türü de değişmektedir. İlk olarak altın dolgu bir seçenektir. Araştırmalar, altının diş eti hastalıklarına karşı oldukça dayanıklı olduğunu ortaya koymuştur. Bu sebeple de dolgularda altın malzeme kullanımı mümkündür. Bunun yanı sıra gümüş dolgular da tercih edilebilir. Altına göre nispeten daha ucuz olan bu dolgular da oldukça uygundur ve uzun süre dayanıklılık gösterebilir. Son olarak kompozit reçine tercih edilir. Diş ile tamamen aynı renkte olan bu madde, doğallığın bozulmaması için tercih edilmektedir. Günümüzde gümüşle birlikte en çok tercih edilen seçenek kompozit reçinedir.

Dolgu Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Bu işlem yapılırken ilk olarak uygulanacak olan alanın uyuşturulması gerekmektedir. Bu uyuşturma için iğne tercihi en doğru seçenektir. İğnenin vurulmasından sonra hastanın ağzında uyuşmanın tamamen gerçekleşmesi için beklenir. Sonrasında dişte bulunan çürüklerin törpülenerek temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte dişlerin çürükleri temizlenirken diş içerisinde büyük boşluklar oluşabilir.

Dolgu sonrasında ortaya çıkan bu boşluklar gümüş, altın ya da kompozit reçine ile doldurulmaktadır. Alanın iyice temizlenmesi, dolguların tam olarak oturmasını sağlar ve bu şekilde olduğunda oldukça uzun ömürlü olabilir. Günlük kullanımda dolgunun düşmesi ya da kırılması gibi durumlar sıklıkla ortaya çıkmaz.

Dolgudan Sonra Sigara ve Alkol İçilir mi?

Dolgu işlemini yaptıran kişilerin ilk 6 saat bir şey yiyip içmesine izin verilmez. Aslen bu dönemde insanlar düzenli olarak gıda tüketebileceklerdir ancak bu dönemde zararlı olacak gıdaların tek tek sayılması mümkün olmadığından hastalardan 6 saat boyunca ürün tüketmemesi istenir. Bu aşamada kontrollü olarak su tüketimi gerçekleşebilmektedir. Dolgudan sonra sigara tüketimi ile birlikte de herhangi bir sorun oluşmaz. Ancak sigara içerken içeri çekilen hava sırasında dişlerde sızlama olabilir. Bunun dışında herhangi bir sorun göstermez.

Dolgudan sonra alkol tüketimi için belirli bir süre beklenmesi gereklidir. Ancak sonrasında alkol tüketimi de herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Dolgu işlemlerini yaptıran kişiler yalnızca o gün için sigara ve alkol kullanımını kontrollü olarak gerçekleştirmek zorunda olurken sonrasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Dongudan sonra birkaç saat içinde dolgunun üzerinde birşeyler yerken sert şeyler ezmemeye özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Nihal KaracaDolgudan sonra kaç saat sigara içilmez? Sigara içmek dolguya zarar verir mi? Herhangi bir sorun çıkar mı? Dişime dolgu yaptırmam gerekiyor. Ben sigarayı çok fazla içen biriyim. 1-2 saat sonra sigara içsem sorun olur mu acaba?cevapla
Meliha SemerciDaha önce hiç dolgu yaptırmadım bu yüzden nasıl birşey bilmiyorum. Dolgu yaptırdıktan sonra yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında bilgi istiyorum. Sigara kullanıyorum normalde. İçmemek mi gerekiyor acaba ya da ne kadar süre beklemeliyiz bu konuda fikri olan var mı?cevapla
Kazım YıldızDolgudan yaptırdıktan sonra birkaç saat boyunca çok sert şeyler yemeyin. Dolguyu çok zorlamayın. Sigara, alkol, nargile, tütün gibi şeylerin bir zararı olmaz ama yine de tedbir anlamında birkaç saat sabredin :)cevapla
yorum yaz
Nar Çiçeği Çayının Faydaları ve Zararları