Yaşam 20 Nisan 2021 - 20:35:51

Emziren Anne Saç Boyatabilirmi? Saç Kesitebilirmi?

Emziren Anne Saç Boyatabilirmi? Saç Kesitebilirmi?

Doğumdan sonra emziren annelerin saçlarını boyatması veya kestirmesi ile ilgili merak edilen durumdur.

Emziren Anne Saç Boyatabilirmi?

Günümüz şartlarında emzirme döneminde saç boyatma ile ilgili olumsuz bir durumla karşılaşılmamıştır. Saç boyasından annenin vücuduna belli bir miktar emilmektedir. Fakat bu emilen miktar çok az olduğu için bebeğe yan etkisi bulunmamaktadır. Durumla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak ve emin olmak için uzman hekime danışılması tavsiye edilmektedir.

Emziren Anne Saç Kestirebilirmi?

Saç tırnak gibi cansız ve ölü doku olarak ifade edilir. Bu yüzden saç kestirmek zararlı bir durum değildir. Fakat eski yıllardan beri hamileyken veya emzirirken saç kestirmenin iyi bir şey olmadığı ifade edilmektedir. Bu durum tamamen inanış ile ilgilidir. Sağlıkla ilgili bir problem teşkil etmeyen saçlar hem emzirme hem de hamilelik döneminde gönül rahatlığı ile kestirilebilmektedir. Bu dönemlerin içerisinde kişi ne kadar sıklıkta saç kestirmek isterse kestirebilmektedir.

Gebelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç boyalarının derinden az bir şekilde emildiği ifade edilmektedir. Bu yüzden kadınlar gebelik döneminde saçlarını boyatmaktadır. Bazı bilim adamları ise hamileliğin ilk üç ayında saçların boyatılmaması gerektiğini belirtmektedirler. Çeşitli kimyasal maddeler içeren saç boyaları gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Hamilelikte saç boyatan kişiler için yapılan araştırmalara göre ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmamıştır. Derinden az bir şekilde emilen boya süte geçmemektedir. Emzirme esnasında saç boyatılabilmektedir. Gebelik ve emzirme süreçlerinde genel olarak saç boyatılmaktadır. Fakat bu durum emziren anne ve bebeğin sağlığı ile ilgili bir durum olduğu için bireyin doktoruna danışması ve onun tavsiyeleri ışığında hareket etmesi gerekmektedir.

Gebelikte Saç Boyanır mı?

Saç boyasında çeşitli kimyasallar olmasına rağmen bu boyalar tam derinden nüfuz etmemektedir. Vücuda az bir oranda geçen boya bebeğe zarar vermesi için yetersizdir. Boyada bulunan kimyasal madde türleri saç tellerinde emilerek bedene geçmemektedir. Kafa derisi aracılığı ile emilen boya deriye değmeden yüzeysel olarak yapılabilir. Boyama işlemi kafa tasını kaplamadan yüzey bölgeleri ve saçların uçlarını alacak şekilde yapılabilir. Bu sayede zararlı maddeler hiçbir şekilde saç derisine nüfuz edemez. Gebelik ve emzirme döneminde bu işlem yapılabilir.

Hamilelikte Saç Boyama Zararlı mıdır?

Günümüz şartlarında tercih edilen birçok boyada toksik maddelerin varlığı azaltılmıştır. Hal böyle olunca boyama işleminde bebeğe zarar veren toksik maddeler kana karışmamaktadır. Çeşitli hayvan deneylerine göre insanlarda kullanılan boyanın yüz katı hayvanlarda kullanılmıştır. Fakat dozun fazla olmasına rağmen bir problem meydana gelmemiştir. Kadınlar gebelik döneminde birbirinden farklı aylarda saç boyatarak süreçlerini tamamlamaktadırlar. Boyadan kaynaklı olarak bebekte herhangi bir anormal durum meydana gelmemiştir. Her ihtimal karşısında uzman hekime danışmak ve süreç içinde hangi adımların izlenmesinin doğru olduğunu sormak gerekmektedir.

  • emziren annelerin saç boyatması
  • emziren anne saç boyatabilirmi
  • emzirme döneminde saç boyatma
Yorumlar
Bahar Soydan Emziren anne saça kına yakabilir mi? Saç boyama için bazıları zararlı diyor bazıları ise birşey olmaz diyor. Beyazlarımı kapatmak için kına yaksam bir sorun olur mu acaba? Emzirme döneminde saç bakımı nasıl olmalıdır? cevapla
yorum yaz
Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gidilir?