Zayıflama 06 Kasım 2021 - 14:34:55

İşe Yarayan En Etkili Zayıflama Yöntemleri

İşe Yarayan En Etkili Zayıflama Yöntemleri

İşe yarayan zayıflama yöntemleri; dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte kalıcı kilo vermeyi destekleyen, doğal yöntemleri ve egzersizleri kapsamaktadır.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Zayıflamak isteyen kişilerin karşısına ilk olarak diyet ve spor çıkarken hangi diyet yönteminin ya da nasıl bir egzersiz programının kullanılacağı konusunda soru işaretleri söz konusu olmaktadır. Peki zayıflamak için ne yapmak lazım? Gelin hep birlikte bakalım:

 • Öncelikle uyku düzeni sağlayınız. Eğer yeterli uyumazsanız vücudunuzda ödem birikir ve bu daha kilolu gözükmenize neden olur. Yapılan bazı araştırmalara göre gece geç saatlere kadar oturmak, daha fazla kilo almaya neden olmaktadır. Sindirim sisteminin dengeli çalışması için erken ve yeterli uyumaya özen gösteriniz.
 • Şekeri mümkün olduğunca azaltınız ve hatta tamamen hayatınızdan çıkartınız. Şekerli gıdalar yedikçe daha fazla tüketmek istersiniz. Bu da gereğinden fazla kalori anlamına gelmektedir.
 • Gün içerisinde bol su içmeyi unutmayınız. Su içmek ödemin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca yağ yakımına yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan yeşil çaydan destek alabilirsiniz. İçeriğinde yer alan kateşin bileşeni sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımı sağlar. Kilo verme konusunda sizlere yardımcı olur.
 • Beynin tokluğu algılama süresi 20 dakikadır. Yemeğinizi 20 dakikada yavaş yavaş yerseniz daha az yiyerek tokluk sağlayabilirsiniz. Küçük porsiyonlar ile açlığı giderebilirsiniz.
 • Akşamları hafif yiyecekler tüketiniz ve yemeklerden önce çorba içiniz. Lif bakımından zengin olan çorbalar hem tokluk sağlar hem de sindirimi düzenleyerek kilo vermeye katkı sağlar.
 • Eğer kansızlık sorunu yaşamıyorsanız tam tahıllı besinleri tüketiniz. bu tarz besinler daha az yiyerek tokluk etkisi sağlar. ayrıca kolesterolün düşürülmesi konusunda da etkili olduğu belirtilmektedir.

Günlük yaşantınızda değiştireceğiniz bazı alışkanlıklar ile kilo vermeniz mümkündür. Kısa sürede zayıflamak için kendinize uygun bir diyet listeniz olmalıdır. Bunun için uzman bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

En Etkili Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Forma girmek isteyen pek çok kişi en etkili kilo verme diyetini öğrenmek istemektedir. Uygulanan diyet ve zayıflama yöntemleri kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Fakat sizler için bazı pratik detaylardan söz edebiliriz:

 • Kalori hesabı yapabilirsiniz. günlük harcanan enerji ile alınan kalorinin dengelenmesi, sağlıklı beslenmeyi beraberinde getirmektedir. Tüketilen her besinin kalorisine dikkat ederseniz, kısa süre içerisinde dengeli beslenmeyi sağlayarak kilo verebilirsiniz.
 • Kahvaltıyı ve ara öğünleri asla atlamayınız. Metabolizmanın hızlanması için kahvaltı gereklidir. Ayrıca gün içerisinde enerji sağlamak için ara öğünler değerlendirilmelidir. Uzun süre aç kalmak sindirimi zayıflatır. Bundan dolayı aç kalmadan kilo verme yöntemlerini uygulamalısınız.
 • Doymamış yağlardan destek alınız. Zeytinyağı, balık yağı, avokado, çiğ badem ve fındık gibi doymamış yağ asidi içeren besinleri tüketiniz. Bu şekilde hem kalp ve damar sağlığınızı koruyabilir hem de kilo verebilirsiniz.
 • Sağlıklı pişirme yöntemlerinden destek alınız. Kızartma ya da besinin doğrudan aşırı ısıya maruz kalması ağır metal ve kimyasalların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda aşırı kalori alımı yanı sıra vücutta alüminyum ve demir birikmesi söz konusu olmaktadır. Izgara, buharda pişirme ve haşlama gibi yöntemlerden destek alabilirsiniz.
 • Kanserojen etkisi bulunan işlenmiş gıdalardan uzak durunuz. Bu tarz gıdalar metabolizmanın yavaşlamasına ve obezite, diyabet gibi hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarır.

Tüm bunların yanı sıra düzenli egzersiz ve spor yapmayı ihmal etmeyiniz. Gün içerisinde hafif yürüyüşler ile vücudunuzu harekete alıştırabilirsiniz. En etkili zayıflama hareketlerinden destek alarak yağ kütlesinin azlamasını, kas kütlesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Meyve Yemek Zayıflatır mı?

Meyve tüketimi de zayıflamak isteyen kişiler için son derece uygun bir yöntem olurken miktarı ve hangi meyvelerin tüketildiği son derece önemlidir. Bu doğrultuda insanların zayıflamayı düşündükleri dönemlerde erik, vişne, çilek, portakal ve kiraz gibi diyet meyvelerinden yararlanmaları faydalı olacaktır. Ancak bu meyvelerin zayıflama yöntemleri içerisinde yer almasının sebebi abur cubur olarak gösterilen gıdaların yerine tüketilmesidir.

Çok yüksek miktarlarda olmadığı sürece kişiler öğün aralarında rahatlıkla meyve tüketimi yapabilmektedir. Bu tüketim sayesinde kişilerin açlık hissi ortadan kalkarken vücutları için gerekli olan vitamin ve mineralleri de doğal yollardan almış olacaklardır. Diyette meyve porsiyonları dengeli ayarlanmalıdır. Aşırı tüketilmesi zayıflama yerine kiloya neden olabilir.

Meyve suları genel olarak şeker içerdiğinden aynı olumlu etkiyi göstermemektedir. Bu sebeple kişilerin direkt olarak meyveleri tüketmeye yönelmesi önerilmektedir. Zayıflatan kuru meyveler de bulunmaktadır. Mango kurusu, armut kurusu, kivi kurusu gibi farklı lezzetlerden yararlanılabilir.

Zayıflamak İçin Ne Kadar Yemek Yemeliyiz?

Günlük tüketilmesi gereken yemek miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü her insanın metabolizma hızı farklıdır. Sağlıklı kilo vermek için vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kaloriyi karşılamalı ve vücutta yağ yakımı meydana getiren besilerden tüketmeniz gerekmektedir. Zayıflamak için yemek listesi kişiye özel olmalıdır.

Ana öğünlerin atlanmaması ve aynı zamanda ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi gerekir. Zayıflamak için kaç kalori almanız gerektiği konusunda uzman bir diyetisyenle görüşmelisiniz. Daha sonrasında bağışıklığı düşürmeden tüketilmesi gereken miktarlar belirlenir ve sağlıklı zayıflama gerçekleşir.

1 Haftada Kilo Vermenin Yolları

Eğer etkili ve sağlıklı zayıflama sağlamak istiyorsanız mutlaka spor ile desteklemeniz gerekmektedir. Diyet yapmak ya da zayıflama kürleri kullanmak kalıcı olarak zayıflamanız konusunda kesin sonuçlar vermeyebilir. Mutlaka egzersiz yapmanız gereklidir.

Eğer spor yapmaya vaktiniz yoksa günlük hareketlerinizi artıabilirsiniz. Bazı günler evinizde yürüyerek dönebilirsiniz.. Buna ek olarak farklı bir yere giderken yakın mesafelerde araba tercih etmemek de oldukça etkili olmaktadır. Her iki durumda da kişilerin tek başına yürümeleri gerekirse müzik dinleyerek ya da benzer bir uğraş ile birlikte yürüken sıkılmalarının önüne geçilebilmektedir.

Etkili bir kilo verme yöntemi ile 1 haftada zayıflama sağlayabilirsiniz. Fakat şok diyetler ile daha hızlı kilo vermek yerine dengeli bir şekilde yavaş yavaş kilo vermeye özen gösteriniz. Dengeli beslenme, bol su tüketimi ve hareket ile daha formda bir vücut, daha sağlıklı bir yaşam mümkündür.

 • zayıflama yöntemleri
 • en etkili zayıflama yöntemleri
 • işe yarayan zayıflama yöntemleri
 • zayıflama için öneriler
Yorumlar
Sevil Koca Zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım? En etkili doğal yöntemler neler? Vermem gereken yaklaşık olarak 20 kilo var lütfen yardımcı olun. cevapla
Derya Göncel En etkili zayıflama yöntemi için kür mü kullanmak gerekiyor yoksa egzersiz ve hareketler bu konuda işe yarar mı? Kısa sürede kilo vermek istiyorum yediklerime dikkat etmeye başladım ama bu şekilde sadece kilo kontrolü sağlayabiliyorum. Zayıflamak için ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Ilık Limonlu Su İçmek Adet Söktürür mü? Nasıl Yapılır? Günde Kaç Bardak İçilmeli?