Çikolata zayıflatırmı? Kilo almamak için ne kadar tüketilmeli?
Zayıflama

Çikolata Zayıflatırmı? Kilo Almamak İçin Ne Kadar Tüketilmeli?

31 Ağustos 2017 - 16:11:32

İnsanların büyük bir çoğunluğu çikolataya karşı olumlu hisler besler. Özellikle birçok bayan için hayatlarından çıkaramayacakları bir yiyecek haline gelmiştir.

Çikolata Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Yapılan araştırmalarda bu yiyeceğin yapısında bulunan bazı maddelerin insanlarda mutluluk hormonunun salgılanmasını tetiklediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda da kişiler hem lezzetli olması hem de mutlu etmesi sebebiyle düzenli olarak tüketebilirler. Ancak bir yandan içeriğinde şeker ve yağ olduğundan kilo problemi olan ya da kilo almak istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Bazı diyetlerde dahi bu yiyeceğin yer alması insanlarda çikolata zayıflatır mı sorusunu akıllara getirmektedir. Fakat her ne kadar üzücü bir durum olsa bu sorunun cevabı olumsuz olacaktır.

Çikolata Ne Kadar Yenmelidir?

Bu düşüncenin ortaya çıkmasına sebep olan diyetlerde çikolata miktarı oldukça düşük seviyelerdedir. Son dönemde bayanların tercih ettikleri ve oldukça etkili olan diyetlerde belirli aralıklarda ödüllendirmeler olurken kakaolu bu yiyecek da bu ödüllendirmelerden birisidir. Genel olarak diyetlerde yer alan miktar 5 gr. seviyesinde olurken son derece az bir miktardır. Ancak bu miktar dahi kişilerin anlık ihtiyaçlarının karşılanmasında yeterli olacaktır. Buna ek olarak protein içeren bu tatlı yiyecekler da piyasada bolca bulunduğundan bu ürünler spor yaparak kilo veren kişiler için uygun olacaktır. Ancak bu durumda da büyük miktarlarda yenmesi önerilmemektedir. Spor sonrasında kasların gelişimi için protein ihtiyacını karşılayacak olan kişiler yağsız olanlardan 20 gram kadar alabilmektedir. Bu da küçük kareler şeklinde üretilen çikolatalar için 2 kareye tekabül etmektedir.

Diyette Çikolata Yenir mi?

Bayanlar bu kakaolu yiyeceği tüketmeyi düşünüyorlarsa meyve yanında tüketimi çok daha fazla önerilmektedir. Bu sayede çok küçük miktarlarda tüketim dahi yeterken çok daha sağlıklı bir biçimde beslenilmiş olacaktır. İnsan vücudu sabah saat 8 ile akşam saat 17 arasında en fazla enerji yaktığı dönemini geçirmektedir. Çikolata zayıflatır mı sorusunu soran bayanların bu tatlı yiyeceği tüketecekleri dönemlerin de bu saat aralığında olması gereklidir. Özellikle gece geç saatlerde yendiğinde direkt olarak kilo alımına sebep olabilmektedir. Çeşitleri de bu aşamada oldukça önem arz ederken değişen kalori değerleri bayanların kullanması gereken miktarları da değiştirmektedir.

Çikolatanın Kalori Değeri Nedir?

Genel olarak bu kakaolu yiyecekler bitter, sütlü ve beyaz olmak üzere üçe ayrılabilir. Buna ek olarak bunların içerisinde farklı ürünler de yer alırken bu ürünler besin değerini daha da yükseltmektedir. Fındık, fıstık, badem ya da üzüm gibi ürünler bu kategoride yer alır. Ancak çikolata zayıflatır mı sorusunun cevabı aranırken bakılması gereken etmen bu kakaolu yiyeceğin türüdür. Bu aşamada birçok kişinin de bildiği gibi bitter çeşiti diğer türlere göre daha az kalori içerir.

Diyette Hangi Çikolata Yenmeli?

Diyet dönemlerinde ya da kilo almak istemeyen kişiler için her zaman bitter çeşidi önerilir. Bu önerinin birçok mantıklı sebebi vardır. İlk olarak bitter çeşidi kakao oranı en yüksek olan türüdür. Bitter içerisinde %43 oranında kakao bulunurken diğer türlerinde bu değer %25-30 seviyesindedir. Kakaodan kalan kısmı, süt, yağ ve şeker oluşturduğundan bittere göre diğer ürünlerde kalori daha fazla olacaktır. Zayıflatır mı sorusuna kişiler olumsuz yanıt alsalar da bitteri belirli miktarlarda kullanarak diyetlerine devam edebilirler. Bir yandan daha az kalori sahibi olan bitter çeşidi bir yandan da yoğun tadıyla birlikte daha doyurucu olacaktır. Küçük bir miktar dahi alınsa ağızda oldukça kalıcı bir tat oluşur. Bu sayede kişiler bir yandan kilo verirken bir yandan da bu yiyeceklerden tüketebilirler.

Yorumlar
Hatice sevindik 28 Ağustos 2017 - 10:54:10 Çikolata kilo verdirir mi? Diyet yaparken çikolata yemek diyeti bozar mı? Ben çok seviyorum ve kendime engel olamıyorum. Ne kadar tüketmeliyim?cevapla
Sevil Özgen 19 Haziran 2018 - 16:41:53 Çikolata zayıflatıyor mu? Çikolatalı zayıflama çayı içerek kilo vermek istiyorum. Her diyetim çikolata nedeniyle bozuluyor. Çok seviyorum ve çok yiyorum. Diyette bitter çikolata yemek diyeti bozar mı? Çikolatalı zayıflama diyeti nasıl olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: