Zayıflama 08 Kasım 2021 - 11:01:49

Çikolata Zayıflatır mı? Kilo Almamak İçin Ne Kadar Tüketilmeli?

Çikolata Zayıflatır mı? Kilo Almamak İçin Ne Kadar Tüketilmeli?

Çikolata; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan ve açlık krizlerinin bastırılmasını sağlayarak zayıflama konusunda etkili olabilen bir atıştırmalıktır.

Çikolata Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Mutluluk hormonu salgılamaya destek olarak kişinin gün içersinde daha dinç ve enerjik hissetmesine yardımcı olan çikolata, motivasyonu artırarak kişinin kilo verme sürecinde daha iyi hissetmesini sağlar. Bu etkileri bakımından çikolata kilo aldırır mı yoksa verdirir mi diye merak edilmektedir. Çünkü bilindiği üzere çikolatanın bazı çeşitli yağ ve şeker içeriği nedeniyle kalori bakımından yüksek değerlere sahiptir.

Çoğunlukla diyet yaparken kalori dengesinin sağlanması amacı ile yağ ve şeker oranı düşük besinlerin tercih edilmesi belirtilmektedir. Çikolatayı çok seven insan için ise kilo verme süreci bu şekilde tamamen zorlaşmaktadır. Eğer diyette kilo aldıran çikolata yerine bitter çikolata tercih ederseniz, kilo almak değil, kilo verme sürecinin hızlanmasını sağlarsınız.

Yağ yakıcı özelliği bilinen bitter çikolata diyet yaparken ya da kilo vermek için aşırı olmayacak şekilde tüketildiği zaman, kan şekerinin düzenlenmesini ve diyabet riskinin azalmasını sağlar. Sağlıklı bir vücut için haftada yaklaşık olarak 30 gram bitter çikolatanın tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bitter Çikolata Yağ Yakar mı?

Siyah çikolata ya da acı çikolata olarak da tabir edilen bitter çikolata; yağ yakıcı etkiye sahip olan, özellikle karın bölgesinde depolanmış olan yağların kısa süre içerisinde yakılmasını sağlayan bir atıştırmalıktır. İçeriğinde kakao oranı arttıkça kan şekerinin dengelenmesini sağlayan bu çikolata, diyet sürecinin daha etkili geçmesini sağlar.

Kilo vermek için bitter çikolata diyeti yapıldığı zaman hem tatlı krizlerinin engellenmesi hem de tok tutucu etki sayesinde açlık krizlerinin bastırılması sağlanmaktadır. Vücutta kan akışının hızlanmasını sağlayarak koroner kalp hastalığına karşı etkili olan bu çikolata, aynı zamanda tansiyon dengeleyici etki de meydana getirmektedir.

Kakao içeriğinde bulunan polifenollerin antioksidan etkisi sayesinde yağ yakımı sağlerken aynı zamanda enerjiyi yükselten bu besin, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. En sağlıklı bitter çikolata markasını tercih ederek, içeriğindeki kakaonun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Çikolata Kilo Almamak İçin Ne Kadar Tüketilmeli?

Fazla tüketildiği zaman kilo almaya neden olması bakımından, diyetlerde çikolata miktarı oldukça düşük seviyelerdedir. Genel olarak ödüllendirme olarak tercih edilmektedir. Genel olarak diyetlerde 30 gram olarak belirlenmiştir. Spor sonrasında kasların gelişimi için protein ihtiyacını karşılayacak olan kişiler yağsız olanlardan 20 gram kadar alabilmektedir. Bu da küçük kareler şeklinde üretilen çikolatalar için 2 kareye tekabül etmektedir.

Diyette bitter çikolatanın günde 2.5 kareden fazlasının tüketilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Kakaonun içeriğinde yer alan diyet lifleri ile yağ yakımı meydana getiren bitter çikolata çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olması sayesinde vücudun yağlanmasını da önler.

Eğer ara öğünlerde bu çikolatalardan tüketirseniz, gün içerisinde daha enerjik olabilir. Bitter çikolata faydaları için yeterli ve dengeli tüketim sağlanması gerekmektedir. Bu şekilde konsantrasyonun artmasını ve bağışıklığın desteklenmesini sağlayabilirsiniz.

Diyette Çikolata Yenir mi?

Kilo vermek istiyorsanız ve kısıtlı, ağır diyetler sizleri korkutuyorsa, çikolatanın diyette belli oranlarda tüketilebileceğini belirtebiliriz. Fakat tüketilen miktar ve zaman dilimi bu konuda önemlidir. İnsan vücudu sabah saat 8 ile akşam saat 17 arasında en fazla enerji yaktığı dönemini geçirmektedir. Çikolatanın da bu zaman dilimi arasında tüketilmesi gerekmektedir.

Gece geç saatlerde en az kalorili çikolata bile yense direkt olarak kilo alımına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı gün içerisinde ara öğünlerde belli ölçülerde çikolata yiyerek, kilo verme sürecini destekleyebilirsiniz. 2 kare çikolata yaklaşık olarak 1 porsiyon meyve ile eşdeğerdir.

Çikolatanın Kalori Değeri Nedir?

Genel olarak bu kakaolu yiyecekler bitter, sütlü ve beyaz olmak üzere üçe ayrılabilir. Çikolatanın içerisinde fındık, fıstık badem gibi besinler olursa kalori değeri daha da yükselmektedir. Yaklaşık olarak 100 gram bitter çikolatanın kalorisi 479 kcal olarak belirtilmektedir. 40 gramı 192 kcal, 5 gramı 25 kaloridir.

Bitter çikolatanın kalori değerleri diğerlerine göre daha düşüktür. Sütlü çikolatanın 100 gramı 537, 40 gramı 215, 5 gramı ise 27 kaloridir. 100 gram beyaz çikolata 544, 40 gramı 218, 5 gramı ise 27 kaloridir.

Diyette Hangi Çikolata Yenmeli?

Diyet dönemlerinde ya da kilo almak istemeyen kişiler için her zaman bitter çeşidi önerilir. Bu önerinin birçok mantıklı sebebi vardır. İlk olarak bitter çeşidi kakao oranı en yüksek olan türüdür. Bitter içerisinde %43 oranında kakao bulunurken diğer türlerinde bu değer %25-30 seviyesindedir. Kakaodan kalan kısmı, süt, yağ ve şeker oluşturduğundan bittere göre diğer ürünlerde kalori daha fazla olacaktır.

Daha az kalori sahibi olan bitter çikolata şeker oranı düşük olmasına rağmen yoğun tadıyla birlikte daha doyurucu olacaktır. Küçük bir miktar dahi alınsa ağızda oldukça kalıcı bir tat oluşur. Bu sayede daha az çikolata yiyerek tatlı krizini bastırmak mümkün olacaktır.

  • çikolata
  • çikolata zayıflatır mı
  • çikolata kalorisi
  • çikolata faydaları
Yorumlar
Hatice sevindik Çikolata kilo verdirir mi? Diyet yaparken çikolata yemek diyeti bozar mı? Ben çok seviyorum ve kendime engel olamıyorum. Ne kadar tüketmeliyim? cevapla
Sevil Özgen Çikolata zayıflatıyor mu? Çikolatalı zayıflama çayı içerek kilo vermek istiyorum. Her diyetim çikolata nedeniyle bozuluyor. Çok seviyorum ve çok yiyorum. Diyette bitter çikolata yemek diyeti bozar mı? Çikolatalı zayıflama diyeti nasıl olur? cevapla
yorum yaz
Mate Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir?