Yutkunamama nedenleri nelerdir? Nasıl geçer? Neden olur? Ne iyi gelir?
Sağlık

Yutkunamama Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

11 Nisan 2018 - 11:47:28

İnsanlar, birçok hastalık belirtisiyle sıkça karşılaştığından bunları önemsemezken yutkunamama da bunlardan bir tanesidir.

Yutkunamama Nedir? Neden Olur?

Yutma refleksi, insanlarda doğumdan itibaren bulunan ve kişilerin beslenmesini sağlayan bir hareket kabiliyetidir. Bu aşamada insanlar sürekli olarak gıdaları ya da ağzında oluşan tükürükleri yutarak vücudunu besler ve normal düzenin devam etmesini sağlar. Bazı durumlarda insanlar yutkunma yetisini kaybetmiyor olsa da yutkunurken boğazlarında çok ciddi bir acı hissedeler. Bu sebeple de herhangi bir besin ile beslenemez hale gelirler ve bu çok zorlayıcı bir durumdur. Bu durum insanlar arasında yutkunamama ya da yutkunma zorluğu olarak isimlendirilmektedir.

Yutkunamama Nedenleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Yutkunma zorluğunun nedenleri arasında ilk sırayı her zaman enfeksiyon alır. Boğazda oluşan enfeksiyonlar sebebiyle bademciklerde şişmeler meydana gelir. Bu durum da kişilerin her yutkunmalarında çok büyük bir acı duymalarına sebep olmaktadır. Genelde bu durumu iştahsızlık, yorgunluk ve vücudun ısısının yükselmesi gibi belirtiler de desteklemektedir. Bunun yanı sıra yutkunma zorluğuna sebep olan durum olarak kişilerin boğazlarında oluşan yaralar gösterilebilir. Balık kılçığı gibi boğaza zarar verebilecek olan ürünlerin ya da yabancı cisimlerin tüketilmesi sebebiyle kişilerin yutkunmakta zorlanması son derece sık görülen bir durumdur. Eğer bu süreç aylarca devam ediyorsa bu durumda tümör riski de ortaya çıkmaktadır. Son olarak en az görülen sebep olarak stres ve bunaltı gösterilebilmektedir. İnsanların çok yüksek sterse maruz kalması sebebiyle yutkunmada zorlanması ve gıda tüketememesi sıklıkla görülen bir durumdur.

Yutkunamamaya Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Boğazda yaşanan ağrılar, insanların yutkunmakta zorluk yaşamasına sebep olmaktadır. Bu durumun değişmesi ve anlık olarak yaşanan rahatlamalar için doğal ürünler kullanılabilir. Bu konuda ilk seçenek zeytinyağı ve aspirin olarak gösterilir. Eğer kişiler zeytinyağının içerisine aspirin atarak ateşte ısıtmaya başlarlarsa ve sonrasında bunu ağızlarına alırlarsa boğazlarında büyük bir rahatlama olacaktır. Yutmaları gerekmemektedir. Yalnızca ağızlarında gezdirmeleri ve boğazlarına olabildiğince ulaştırmaları yeterli olur. Sonrasında tükürebilirler. Nane limon çayı normal olarak tüketilebilir ve bu yutkunamama problemlerine karşı olumlu sonuçlar ortaya çıkarır.

Yutkunamama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yutkunamama rahatsızlığının tedavisinde sebebin doğru bir şekilde analiz edilmesi önemlidir. Buna sebep olan durum eğer enfeksiyonlarsa kişilerin antibiyotik kullanımı ile bu sorun geçmeye başlayacaktır. Doktorlar tarafından kontrollü olarak verilen antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması ile birlikte kişilerin enfeksiyonları sonlanır. Buna ek olarak bu bölgede yaralanmalar varsa bu sorun da kendisinden çözülecektir. Ancak bu durumda daha rahatlamayı sağlamak adına ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer tümör gibi daha ciddi etmenler kişilerin yutkunamama problemlerine sebep oluyorsa bu durumda cerrahi müdahaleler ile birlikte sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Yutkunamama problemlerini yaşayan kişiler, sorunların çeşitliliği ve ciddiliği sebebiyle en kısa süre içerisinde doktora görünmek zorundadır.

Yorumlar
Zehra Dinçer 11 Nisan 2018 - 11:57:28 Yutkunamamaya bitkisel tedavi nasıl yapılır? Bu psikolojik bir durum mu? Bazı zamanlarda yutkunma zorluğu yaşıyorum. Yani boğazımda ağrı yok ama bu sorunu yaşıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: