Sağlık 11 Nisan 2021 - 14:37:35

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Boyundan kaburgaların bitimine doğru olan bölgede yaşanan ağrılar sırt ağrısı olarak tanımlanırken birçok farklı sebebi bulunabilir.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Olur?

İnsanların belirli bir rahatsızlığa sahip olmasında başka bir hastalığın etkisi olabilmektedir. Ancak bunun yanında bazen de kişilerin kendi yaşam tarzları bu sorunların oluşmasına sebep olur. Sırt ağrıları olan kişilerin bu ağrılar ile uğraşmasının sebeplerinden ilki bilgisayar karşısında çok uzun süre oturmaktadır. Eğer kişiler, bilgisayar karşısında çok fazla süre geçiriyorlarsa bu durum sırtlarında ağrılara sebep olur. Bunun yanı sıra çok fazla kilolu olan insanların sırtlarına binen yük fazla olduğundan insanlar bu problemi yaşarlar. Bayanlarda göğüslerin büyük olması ve buna ek olarak sutyen kullanmamak da sırt ağrılarının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Günlük hayatta çok ağır malzemelerin kaldırılması ya da bir yerden bir yere taşınması da bu ağrılara sebep olabilir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Sırt ağrısına sebep olan günlük durumların yanında bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Bu hastalıların insanlarda oluşması sırtlarda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. İlk olarak romatizmal hastalıklar arasında yer alan doku ya da eklem romatizması sırt ağrısına sebep olabilmektedir. Kalp hastalıkları çok ciddi biçimde sırt ağrılarına sebep olabilir. Özel olarak kürek kemiği çevresinden başlayan ağrılarda kalp rahatsızlıklarının payı büyüktür. Bu aşamada kişilere kalp krizi hakkında önemli bir uyarı olarak görülebilir. Kemik erimesinin başlaması insanların bu sorunu yaşamasına sebep olur. Kemiklerin normale göre daha düzensiz halde olması ile birlikte ağrılar başlar. Son olarak zona gibi hastalıklarla birlikte kişilerde bu ağrıların oluşması oldukça doğaldır.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

İnsanların sürekli olarak yaşadıkları sırt ağrıları bulunuyorsa günlük hayatlarına çeki düzen vermeleri ve doktorlara giderek vücutlarını kontrol ettirmeleri gerekir. İlk olarak fazla kilolarından kurtulmaları kişilerin bel ve sırt ağrılarının azalmasında çok büyük etkiler gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra stresten uzak durmaları çok büyük önem taşır. Eğer kişiler sürekli olarak stresli ortamlarda kalıyorlarsa bu durumda sırt ağrılarını yaşamamaları oldukça zordur. Kas ve iskelet sistemini zorlayabilecek olan hareketlerden kesinlikle kaçınmak çok önemlidir. Vücudun ağrılığı ile yapılana tehlikeli hareketler ya da kaldırdıkları ağır cisimler bu ağrılara sebep olmaktadır. Soğuğa maruz kalmak da insanlarda sırt ağrısı durumuna sebep olan nedenlerden birisidir. Günlük hayatlarında ince giyimler kullanan kişiler, rüzgarı tam olarak kesememesi sebebiyle sırtlarını yeteri kadar koruyamazlar. Bu sebeple de sırtlarında ağrılar başlayabilir. Korunmak için iyi giyinmek, tüketilen gıdalara dikkat etmek, imkan varsa yüzmek ya da yoga ve pilates gibi uygulamaları gerçekleştirmek önemlidir. İnsanlarda sıklıkla görülen sırt ağrıları, başka bir rahatsızlığın belirtisi olabildiği gibi günlük hayat içerisinde yapılan hatalar sebebiyle ortaya çıkan durumlardan birisi de olabilmektedir.

  • sırt ağrısı
  • sırt ağrıları
  • sırt ağrısının nedenleri
  • sırt ağrısı nasıl geçer
Yorumlar
Özlem Çınar Sırt ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Sırtımda sebebini bilmediğim bir ağrı var. Kuluç durması olarak da belirtiyorlar. Bazen çok ağrıyor bazen hiç ağrımıyor. Bunu nasıl geçirebilirim? Ağrı kesici etki eder mi acaba kullansam? cevapla
yorum yaz
Arı Poleni Bozulur mu? Faydaları, Zararları ve Fiyatları