Sağlık 17 Ocak 2021 - 17:30:57

Çayın Demli Olması İçin Ne Yapmalı? Çay Demleme Tüyoları

Çayın Demli Olması İçin Ne Yapmalı? Çay Demleme Tüyoları

Günlük hayatın olmazsa olmazı haline gelen çay, lezzeti ve kolay demlenmesi sayesinde hemen herkes tarafından tüketilen bir içecek haline gelmiştir.

Çayın Demli Olması İçin Ne Yapmalı?

Çay demleme işlemi herkes için değişkenlik göstermektedir. Herkesin bu konuda farklı yöntemleri olabilmektedir. Farklı yöntemler farklı tatların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aslında çay demlerken doğru zannedilen yöntemlerin yanlış olabileceği de unutulmamalıdır. Kaliteli ve demli çay demlemenin ilk şartı kaliteli ve güzel çay kullanmaktır. Aynı zamanda çayın saklama koşulu, demleme sırasında kullanılan malzemeler de burada önem teşkil etmektedir. Çayın demli olması için çay seçimi çok önemlidir. Ağız tadınıza uygun olanları tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer ki çayın demli olmasını istiyorsanız çaydanlığın üstüne biraz daha fazla çay koymanız gerekmektedir. Seçtiğiniz çay kaliteli ise bu şekilde tavşan kanı olarak bilinen demli ve lezzetli çayı yapmış olursunuz.

Çay Demleme Tüyoları Nelerdir?

Çay demlemek oldukça basit bir işlemdir. Çayın tadının güzel olması için bazı tüyolar vardır. Öncelikle çay demlemek için ihtiyacınız olan malzemeler siyah çay, çaydanlık, su ve şekerdir. Bazı insanlar şeker kullanmamaktadır. Ağız tadını ve tercihe göre şeker kullanılmaktadır. Öncelikle lezzetli bir çay demlemek için çaydanlığın temiz olmasına özen gösteriniz. İçinde kireç bulunan bir çaydanlıkta lezzetli bir çay demlemek pek mümkün olmayacaktır. Çay suyunun çeşme suyu değil içme suyu olması gerekmektedir. Bu kişilerin tercihine göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Ama içme suyuyla demlenen çay daha lezzetli olmaktadır. Çaydanlığın altının 2/3'ünü içme suyu ile doldurup ocağa koyunuz. Su kaynadıktan sonra çaydanlığın üstüne kullanmış olduğunuz çaydan koyunuz. Eğer ki karışık çay kullanıyorsanız 7-8 tatlı kaşığı, eğer kaçak çay kullanıyorsanız 5 tatlı kaşığı, eğer ki yerli çay kullanıyorsanız 10 tatlı kaşığı atmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz çayın acılığını alması için çayı koyduktan sonra üzerinde 1 tatlı kaşığı şeker atabilirsiniz. Bu tamamen isteğe bağlıdır. Çaydanlığın altındaki su kaynadığı zaman üst kısımda 1 parmak boşluk kalacak şekilde koyunuz. Daha sonra altına tekrardan içme suyu ekleyin ve suyun orta ateşte kaynamasını bekleyiniz. Alttaki su kaynadığında hemen servis etmeyiniz. Altını en kısık dereceye getirerek çayın demlenmesini bekleyiniz.

Çayın Demlendiği Nasıl Anlaşılır?

Çayın demlendiğini anlamamız için kısık ateşte bırakıldıktan biraz zaman sonra çaydanlığın üstünü açarak çayın çöküp çökmediğine bakmak gerekir. Eğer ki çay çökmediyse çay henüz demlenmemiş demektir. Eğer ki çay çökmüşse içime hazır hale gelmiş demektir. Çaydanlığı açtığınızda üzerinde yüzen çaylar varsa çay henüz demlenmemiş demektir. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Çay tam demlendiğinde dibe çöker ve su üstünde kalır. Çay demlendikten sonra ocaktan almayınız. Çay ısındıkça demlenir ve daha berrak bir hal alır. Ayrıca çay soğuduğunda aynı tadı vermez. Bu nedenle ocağın üzerinde bırakınız.

Açık Çay ve Tavşan Kanı Çay Nasıl Konulur?

Herkesin çay zevki değişkenlik göstermektedir. Kimi insanlar açık çay içerken kimisi tavşan kanı yani daha demli çay içmektedir. Çayı bardağa koyarken öncelikle dem koymalısınız. Demini az koyarsanız çay açık olur. Çok koyarsanız daha demli olur. Normal çay için 1.5 parmak ayarında dem koyulmalıdır. Eğer ki tavşan kanı yani demli koyulacaksa 2-2,5 parmak ayarında olmalıdır. Daha sonra üzerinde kaynamış sudan koyarak servis edebilirsiniz. Eğer ki kişi şeker kullanıyorsa yanında şekerle servis edebilirsiniz. Şeker kullanmıyorsa normal bir şekilde servis edebilirsiniz. Çay demlemek oldukça kolay bir iştir. Önemli olan yazımızda da bahsettiğimiz gibi damak tadına uygun ve kaliteli çayın kullanımıdır.

  • çayın demli olması
  • çay demlemek
  • demli çay
  • çay demleme tüyoları
Yorumlar
İnci Kumbaracı Çay bence demliyken güzel. Eğer ki tazeyse zaten acı bir tat olmuyor. Demlenme sırasında şeker atılabildiğini ilk defa duydum. Ben çaya hiç şeker atmıyorum ve biraz bile atsam içemiyorum. Tadı daha güzel olması için bu yöntemi denesem nasıl olur onu düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Ayakkabının Kaymaması İçin Ne Yapılır?