Sağlık

Kanserin Sebepleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

11 Nisan 2018 - 08:57:27
Kanserin sebepleri ve korunma yolları nelerdir?

Kanser, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla can kaybına sebep olan rahatsızlıklardan birisi olurken bunun başlıca sebepleri arasında insanların kanser konusunda yeterli bilgi sahibi olmaması geliyor.

Kanser Nedir, Ne Demek?

Herkes, kanser denildiğinde ölümlere sebep olabilen çok ciddi bir rahatsızlığı aklına getiriyor. Ancak kelime anlamı olarak bu rahatsızlığı tanımlayabilen insan sayısı da oldukça az. Genel anlamı incelendiğinde vücudun herhangi bir dokusunda ya da organında meydana gelen orantısız hücre büyümeleri gösteriliyor. Yaşanan bu kontrolsüz büyümeler sebebiyle normal hücrelere yer kalmıyor ve bu hücreler o organın ya da dokunun işleyişini tam olarak bozarak vücuda çok ciddi zararlar vermeye başlıyor.

Kanserin Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

İnsanların kansere yakalanmasında çok sayıda etmen yer alırken bu etmenlerden bir ya da bir kaçının bulunması insanların ciddi anlamda risk altında olmasına sebep olmaktadır. Sebeplerden ilki yoğun biçimde sigara tüketimidir. Düzenli olarak sigara tüketen kişiler, kanser için çok büyük bir risk altına girerler. Bunun yanı sıra güneş ışınlarına çok fazla miktarda maruz kalmak da önemli seviyede kansere davetiye çıkarmaktadır. Radyoaktif maddelere maruz kalmak, kimyasal maddeler ile etkileşim içerisinde olmak, çeşitli virüslerin vücuda girişine sebep olmak, yanlış beslenme alışkanlıkları, hava kirliliği ve genetik yatkınlık insanların bu rahatsızlığa yakalanmalarına sebep olan etmenler olarak gösterilebilmektedir.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

İlk olarak direkt olarak bu hatsalığa sebep olan maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmak ilk şartlar arasında yer alır. Gün içerisinde tükettikleri besinlerde bolca meyve, sebze ve hayvansal ürünleri tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Mümkün olduğunda yapay gıdalardan uzak durulması önemlidir. Kişilerin çok kilolu olması da bu rahatsızlığa davetiye çıkarabildiğinden gerektiğinde kilo vermek de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra fiziksel yönden aktif olmak gereklidir. Kişilerin gün içerisinde yeteri kadar hareket etmemesi durumunda vücudun dayanıklılığı da düşecektir. Kişilerin, korku duymadan belirli dönemlerde kanser taramasına katılması da erken evrede yakalanma ve ölümcül etkilerinden kurtulmak için önemlidir.

Kanser Tedavisi Nasıl Olur? Ne İyi Gelir?

Kanser tedavisinde hastalığın hangi evrede yakalandığı çok büyük önem taşır. Eğer ilk evrelerde yakalanmışsa bu durumda ilaç tedavisi ile hastalığın üstesinden gelmek mümkün olur. Bu aşamada oldukça ağır yan etkileri olan ilaçlar ile hasta hücrelerin yok edilmesi sağlanır. Genel olarak insanlarda saç dökülmesine, bitkinliğe ve benzeri sorunlara sebep olan bu ilaçlar oldukça pahalıdır ancak devlet önemli bir kısmını karşılar. Bunun yanında kanserli hücrelerin operasyon ile alınması ve bu şekilde vücudun hastalıktan temizlenmesi de seçenekler arasında yer alır. Burada kararı doktor verirken kişilerin de hangi tedavi yöntemini benimsediği önem taşır. Yaşantılarına dikkat eden ve sağlıklı bir hayat süren kişiler, bu hastalıktan en iyi biçimde korunarak hayatlarına mutlu bir biçimde devam edebilirler.

Yorumlar
İrem Etirli 11 Nisan 2018 - 09:07:27 Kanserin nedenleri ve vücuttaki belirtileri nelerdir? Son evresine gelmeden önce anlamak için ne yapmak gerekiyor? Çok sinsi bir hastalık ve bir anda ölüme getirebiliyor. Bu hastalık nasıl anlaşılır? Kesin tedavisi var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: