Sağlık

Erik Suyu Faydaları Nelerdir? Tarifi ve Kalorisi

15 Ağustos 2020 - 10:00:57
Erik Suyu Faydaları Nelerdir? Tarifi ve Kalorisi

Erik suyu; içerisinde A, B ve E vitaminleri barındırır ve sindirim sisteminin dengeli, düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Erik Suyu Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin oldukça etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan kırmızı erik suyu, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlarken aynı zamanda enfeksiyon ve mikrop oluşumunun önlenmesine de yardımcı olmaktadır. İshal ya da kabızlık gibi sıklıkla rastlanılan sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine destek olur. Vücudun biyolojik sürecini destekler ve tüketilen yiyeceklerin doğal bir şekilde dışkı yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Anti-aging etkisi bulunan kırmızı erik suyu, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yaşlanma ve kırışıklık belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Mutasyon geçirmeye meyilli olan hücreleri koruyan erik suyu aynı zamanda dokuların yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Vücuttaki kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayan erik suyu, vücutta demir emiliminin artmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile kan yapıcı hücre sayısının çoğalmasını ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.

Erik suyu özellikle yaz aylarında vücutta sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan bu doğal içerikli meyve suyu aynı zamanda böbrek süt bezlerin daha etkili çalışmasını da sağlamaktadır. Bu şekilde pek çok açıdan faydasını olduğunu söylemek mümkündür.

Erik Suyu Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Lif bakımından zengin olan erik suyu kilo verme konusunda oldukça etkilidir. İçeriğinde lifler bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak vücutta yağ yakımının gerçekleşmesine etki sağlar. Bununla birlikte vücuda enerji vermektedir. Gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Tüm bu etkiler sayesinde vücutta yağ yakımını daha kolay bir şekilde gerçekleştirir. Ayrıca gün içerisinde tüketilen besinlerin daha kolay öğütülmesini sağlar.

Kırmızı Erik Suyunun Tarifi Nedir?

Doğal vitamin, mineral ve birtakım bileşenlere sahip olan kırmızı erik suyunun tarifi oldukça basittir. Evde kendiniz hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Bu doğal karışımı elde etmek için gerekli olan malzemeler; yarım kilo kırmızı erik, 1 tatlı kaşığı miktarında toz limon şekeri ve 1.5 litre kadar klorsuz sudur. Hazırlamak için derin bir tencere içerisine tüm malzemeler koyunuz. Kaynamasını bekletiniz. 1 kaynamadan sonra üzerinde köpüklenme olacaktır. Bunu alıp tekrardan kaynamasını sağlayınız. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile bir kaba boşaltın ve elinizle erik posasını sıkınız. Erik suyunu dolaba koyup saklayınız ve her gün bir bardak tüketiniz. Bu şekilde hem vücudunuz için sağlıklı bir içecek elde etmiş olursunuz hem de sağlıklı kilo verimi sağlayabilirsiniz.

Erik Suyunun Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 1 bardak yani 200 ml erik suyunun kalorisi 98'dir. Bu özelliği ile diyetlerde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bu karışım hazırlarken içerisine şekeri saha az atmaya özen gösteriniz. Meyvenin kendi şekerinden yararlanmanız daha faydalı olacaktır. Bu meyvenin suyunu tüketerek meyvesinden alacağınız vitamin ve mineralleri direkt olarak vücudunuza alabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: