Baş karıncalanması neden olur? Başta karıncalanma hissi ve uyuşma
Sağlık

Baş Karıncalanması Neden Olur? Başta Karıncalanma Hissi ve Uyuşma

26 Mart 2018 - 04:09:17

İnsan vücudunda, bir bölgenin uyuşmaya başlaması ve bunun yanında bir şeyin içeride akıyor hissi vermesi karıncalanma olarak isimlendirilir ve baş bölgesinde de olabilmektedir.

Baş Karıncalanması Nedir? Nasıl Olur?

İnsanların günlük hayatları içerisinde başlarında çok büyük değişiklikler yaşanmamaktadır. Genel olarak küçük baş ağrıları meydana gelebilir. Ancak bunlar da artık insanların alıştığı ve rahatlıkla ilaç tedavisi uyguladığı durumlardan birisidir. Bunun yanında başın belirli bir bölgesinde ya da tamamında başlayan uyuşma, insanların çok ciddi biçimde korku yaşamasına sebep olmaktadır. Bu durum baş karıncalanması olarak isimlendirilmektedir. Bu durumu yaşayan kişiler en kısa sürede doktora giderek gerekli testleri yaptırmalıdır. Çok ciddi rahatsızlıklar bu durumun sebebi olabilmektedir.

Baş Karıncalanması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Baş karıncalanmasına sebep olan nedenler, genel olarak ciddi durumlar olduğundan hemen testlere başlanması gerekir. İlk olarak MS hastalığının test edilmesi gerekir. Bu duruma en fazla sebep olan rahatsızlık olarak MS rahatsızlığı gösterilebilir. Genel olarak baş uyuşmasına ek olarak görmede bulanıklık ve baş dönmesi gibi belirtileri de sunmaktadır. Buna ek olarak zona hastalığı da baş karıncalanmasına sebep olan durumlardan birisi olarak gösterilmektedir. Bunun dışında felç de en büyük nedenlerden birisi olabilir. Kan damarlarının çatlamaya başlaması ile birlikte felç inmesi durumu ortaya çıkarken bu durum da karıncalanmalara sebep olur.

Baş Karıncalanmasının Belirtileri Nelerdir?

Baş karıncalanması rahatsızlığının ekstra bir belirtisini göstermek çok mümkün değildir. Tıp alanında baş karıncalanmasının kendisi bir belirti olarak görülür ve üzerinden diğer hastalıklar için araştırmalar yapılmaktadır. Bazı durumlarda boyun kısmında yaşanan uyuşmalar buradan başa doğru ilerleyebilmektedir. Genel olarak bu durum sorunun ilk aşamasını oluşturmaktadır. Bu sebeple de insanların bu bölgelerinde olan uyuşma durumlarında en kısa sürede giderek tedavi olması gerekir. Baş bölgesine yakın olmayan bölgelerde dahi yaşanan uyuşmalar ve düzenli olarak görülen karıncalanmalar çok ciddi sorunları işaret edebilmektedir.

Baş Karıncalanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak kişilerin şikayetlerine göre kan testi ve birkaç farklı nörolojik test uygulanmaktadır. Bu aşamada kesin sebebin tespit edilmesinin ardından tedaviye başlanmaktadır. Stres ya da psikolojik sebepler de bu rahatsızlığa sebep olabildiğinden altındaki sebebin bu olduğu anlaşıldığında antidepresan ilaçların kullanımına başlanması gerekir. Bunun yanında sebep olan durum daha ciddi bir hastalıksa, bu hastalığın ortadan kaldırılması baştaki karıncalanmanın tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamada karıncalanmaya sebep olan durumların bazılarının tedavisinde ameliyat da seçenekler arasında yer almaktadır. Bazı hastalıklarda ilaç tedavisi ile birlikte sorunu çözmek yeterli olur. Bazı hastalıklarda ise sürekli olarak tedavinin devam etmesi ve bu aşamada kişilerin hayat tarzlarını tamamen değiştirmesi gerekmektedir. Son derece ciddi bir durum olarak görülen baş karıncalanması sorununun nedeninin hemen belirlenmesi ve bu yönde tedaviye başlanması gerekir.

Yorumlar
Derya Öztürk 26 Mart 2018 - 04:19:17 Başta karıncalanma ve uyuşma hissinin nedenleri nelerdir? bu tarz durumlar beyin hastalığı nedeniyle mi ortaya çıkar yoksa sinirsel olabilir mi? Son zamanlarda başımın sol kısmında karıncalanma meydana geliyor. Bunun nedeni nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: