Sağlık

Erken Menopoz Belirtileri ve Tedavisi İçin Bitkisel Kür

20 Ocak 2019 - 17:30:47
Erken menopoz belirtileri ve tedavisi için bitkisel kür

Erken menopoz; adet döngüsünün 35 yaşından önce kalıcı olarak son bulması demektir. Normal şartlarda en erken 45'li yaşlarda görülmesi gerekmektedir.

Erken Menopoz Nedir, Ne Demek?

Genel tanımı 35 yaşın altında adetten kesilmek olarak bilinen bu rahatsızlık, ortaya çıkan sıkıntılı şikayetlerin ve olası etkilerin haricinde ciddi bir etkiye sahip değildir. En büyük problem, üretken yaş tamamlanmadan adetten kesilmektir. 40 yaş altı üretken yaş olarak bilinmektedir. Erken menopoz kadınların %1'inde görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık sonucunda kariyer planları yapan ya da uygun eş arayan kadınlar birden üreme kabiliyetlerini yitirirler. Uzmanlar östrojen üretimini durduran ya da yumurtalıklara zarar veren herhangi bir erkenin de erken menopoza sebep olabileceğini söylemektedir.

Erken Menopoz Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz belirtileri şunlardır; düzensiz regl olmak, vücuda aniden ateş basması, normalden fazla regl olmak en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtiler yumurtalıkların daha az östrojen ürettiğinin alametidir. Bu etkilerin dışında vajinal kuruluk, uykusuzluk, mesane kontrolünün kaybedilmesi, duygusal farklılıklar, ciltte-gözlerde ve ağızda kuruluk oluşması gibi etkiler görülmektedir. Erken menopoza neden olan faktörler şunlardır; genetik sebepler, sigara kullanımı, kalsiyum eksikliği, sağlıklı beslenmemek, spor yapmamak, çok kilolu ya da çok zayıf olmak, kimyasal ürünler kullanmak ve stres gibi faktörlerdir.

Erken Menopozun Tedavisi Var Mıdır?

Erken menopozun tedavisi mümkündür. Tedavideki amaç kadınların 50 yaşına kadar ihtiyaç duyacakları hormonları yerine koymaktadır. 40 yaşından önce menopoza girmek östrojen hormonunun eksikliğine sebep olmaktadır. Bu eksiklik kadınlarda sağlık açısından tehdit oluşturacağı için yerine koyma tedavisi oldukça önemli bir işlemdir. Bu işlemi menopoz tedavisi olarak adlandırmamak gerekir. Dışarıdan alınacak olan ilaçlar vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları karşıladığı için bir gereksinimdir. Erken menopoz riski taşıyan kadınlar 50 yaşına kadar hormon tedavisi gördükten sonra dilerse tedaviyi bırakabilirler. Ya da talep etme durumlarına göre 5 yıl kadar daha ilaç kullanabilirler.

Erken Menopoz İçin Bitkisel Kür Tarifleri Nelerdir?

Erken menopozun önüne geçebilmek için en çok tercih edilen popüler 2 kür tarifi bulunmaktadır. Nar kürü ve civanperçemi kürü, alanında uzman kişilerin kadınlar için tavsiye ettiği bir yöntemdir.

Nar kürü: Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu ile hazırlanmaktadır. Yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu katılır ve iyice karıştırılır. Hazırlanan bu karışım günde 1 defa saat fark etmeksizin tüketilir. Kür yaklaşık olarak 1 ay kullanılabilir. Senede 2 sefer uygulanmasında bir sakınca yoktur. Daha etkili olması adına uzmanlar narın yaz ve sonbahar mevsiminde tüketilmesini önermektedir.

Civanperçemi kürü: Yaklaşık bir tutam (4-5 gr'a tekabül ediyor) civan perçemi ve suyla hazırlanmaktadır. Civanperçemi soğuk suyla yıkandıktan sonra geceden suyun içerisinde bırakılır. Sabah da normal çay gibi demlenerek tüketilir. Her gün bir su bardağı tüketilmelidir. Çay soğuk tüketilmeli, kaynatılmamaya özen gösterilmelidir.

Erken menopoz bitkisel kürlerle erken önlem alındığı takdirde önüne geçilebilen bir rahatsızlıktır.

Yorumlar
Burçin Telli 20 Ocak 2019 - 17:40:47 Erken menopoz birçok kadında meydana gelebiliyor. Buna etki eden durum ne bilmiyorum ama son gelişmelere baktığımda bazı testlerle erkenden teşhis edilebiliyormuş. Kadınlarda ortalama olarak hangi yaşlarda başlar.?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: