Sağlık 25 Ağustos 2021 - 01:25:49

Florür Nedir? Florür Zararlımı? Florür Nelerde Var? Vücuttan Nasıl Atılır?

Florür Nedir? Florür Zararlımı? Florür Nelerde Var? Vücuttan Nasıl Atılır?

Yıllardır diş macunlarının içerisinde yer alan florür, vücut için oldukça zararlı bir madde olurken insanlar artık uzak kalabilmek için ellerinden geleni yapmaktadır.

Florür Nedir, Ne Demek?

Florür, şebeke sularında, bazı içme sularında ve genellikle diş macunlarında bulunan kimyasal bir maddedir. İnsana vücudu için çeşitli zararları olmasına rağmen çok uzun seneler diş macunu üreticileri tarafından kullanılmıştır. Diş minelerinin üzerinde oluşan şeker kaynaklı asitlerin ortadan kaldırılmasında ve bakterilerin yok edilmesinde çok büyük faydalar gösterir. Bu faydası diş macunu üreticilerinin bol miktarda florür kullanmasına sebep olsa da vücut için zararlı olduğunun anlaşılmasının sonrasında birçok üretici bundan vazgeçmiştir. İnsanlar, şebeke sularını tüketmek kaçınsalar dahi yemek tüketimlerinde istemeden vücutlarında florür alırlar.

Florür Zararlımı? Zararları Nelerdir?

Florür, araştırmalara göre vücut için son derece zararlı maddelerden birisidir. İlk olarak vücutta birikme özelliği olan kimyasal bir madde olduğundan risk unsuru içermektedir. Bunun yanı sıra üreme sistemini etkileyen maddelerden birisidir. Araştırmalar, erkek üreme organına zarar verdiği ve buna paralel olarak kısırlığa sebep olduğunu göstermektedir. Vücutta çok yüksek oranda birikmesi durumunda beyni etkileyebildiği belirtilen florür, davranış değişikliklerine sebep olabilmektedir. Çocuklarda erken dönemde ergenliğin başlaması ya da düşük seviyede İQ sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple de her yaştan insanın çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Florür Nelerde Var? Neye Yarar?

Florür denildiğinde akla ilk olarak diş macunları gelmektedir. Diş minesine olan faydaları sebebiyle birçok diş macununda florür bulunur. Bu yüzden kullanıcıların içerisinde bu maddeyi barındırmayan ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Buna ek olarak bebek mamalarının içerisinde sıklıkla kullanılan maddelerden birisidir. Bu sebeple ebeveynlerin bebek mamalarını seçerken çok dikkat etmesi gerekir. Hazır çorba ve bulyonların içerisinde sıklıkla yer almaktadır. Ülke mutfağımızda birçok kişinin devamlı olarak kullandığı bu ürünler içeriğinde yer alan florür sebebiyle vücut için zararlı olabilmektedir. Bunlara ek olarak şebeke sularında ve gazlı içeceklerin içerisinde de yüksek oranda bulunabilmektedir.

Florür Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücut içerisinde birikebilme özelliğinin olması, florürün en tehlikeli özelliğidir. Belki gün içerisinde istenmeden alınan florür, insana vücudunda olumsuzlukları oluşturmak için yetersiz olur. Ancak bunun sürekli olarak birikmesi ile birlikte vücut zarar görmeye başlayabilir. Kanın içerisinde hareket eden ve birçok organa ulaşabilen bir madde olan florür, ancak kan dolaşımının rutin işleyişi ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bu sebeple de kişilerin florür içeren besinleri almayı bırakması ve bunun sonrasında vücudun standart işlemlerini yaparak kanlarından bu zararlı maddeyi atmasını beklemesi gerekmektedir. Diş macunlarının ve şebeke sularının büyük bir çoğunluğunda bulunan florür isimli maddenin, hem vücuttan uzaklaştırılması uzun bir süre alır, hem de vücut için son derece zararlı olan kimyasal maddeler arasında gösterilmektedir.

  • florür
  • florür nedir
  • florür zararlımı
Yorumlar
Sevda Sevinç Florür zararlı birşey mi acaba? Diş macunlarının bir çoğunda var. Diş macunun florürlü yoksa florürsüz mü olması gerekiyor? Hangisi daha iyi olur? Diş sağlığını koruma konusunda nasıl bir macun tercih etmek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Akasya Tozu Nedir? Ne İşe Yarar? Akasya Tozu ile Zayıflayanlar