Yaşam 20 Nisan 2021 - 23:16:12

Gaga Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Malzemeleri Nedir?

Gaga Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Fiyatı ve Malzemeleri Nedir?

Gaga taşı; Kalsiyum ihtiyacından kaynaklı olarak muhabbet kuşuna verilen ve evcil hayvan dükkanlarında bulunan taştır.

Gaga Taşı Nedir, Ne Demek?

Bu taş evcil hayvan mağazasında satılmaktadır. Muhabbet kuşuna kalsiyum ihtiyacını karşılaması için bu taş verilmektedir. Kuş kumu, yumurta kabuğu, alçı malzemelerine su ilave edilir ve donması beklenir. Bu işlem gaga taşını oluşturmaktadır. Herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kalsiyum oranı fazla olan doğal bir üründür. Çeşitli faydaları olan taş kalsiyum takviyesi olarak tanımlanır. Taşa aynı zamanda ahtapot kemiği veya sübye kemiği denir. Hem kalsiyum içerir hem de doğaldır.

Gaga Taşı Ne İçin Kullanılır?

Kafeste bulunan kuşların çeşitli doğal ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar doğal yöntemler ile giderilmektedir. Kuşların da kendilerine özel kişisel bakım metotları bulunmaktadır. Kişisel bakım ihtiyaçlarının doğal malzemeler ve yöntemlerle giderilmesi tavsiye edilmektedir. Doğal yöntemlerin kullanılması yeni nesillerin sağlıklı bir şekilde devamını sağlamaktadır. Kıvrık gagalılar ismindeki kafes kuşlarında törpüleme ve kemirme ihtiyacı vardır. Ayrıca bazı mineralleri almak istemektedirler. Bunun için bilinçli yollar denenmelidir. Çoğu kişi gaga taşının sadece kemirme ve törpüleme ihtiyaçlarını karşılayan bir araç olduğunu zannetmektedir. Halbuki bu taş aynı zamanda besin takviyesi olarak ifade edilebilir. Fakat kuş için doğru taşı kullanmak gerekir. Piyasada çok çeşitli taşlar bulunur fakat bunların bazıları kuş için zararlı olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi kuş sağlığı için önem taşır.

Gaga Taşı Ne İşe Yarar?

Kıvrık gagalı kuş tırnaklarını ağaca sürtmekte ve bu şekilde törpülemektedir. Bunun yanı sıra yumuşak kayaları, kumu, toprağı kemirebilir. Bu malzemeleri kemirerek vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Toprak, kum ve kaya kemirilerek hem mineral ihtiyacı karşılanır hem de kuş kişisel bakımını tamamlamış olur. Bu süreç kafesteki kuşlar için geçerli değildir. Kafesteki kuş içgüdüsel bir şekilde mineral ve kemirme ihtiyacını karşılamak ister. Bu istekler doğrultusunda gerekli olan koşulların kafesin içerisine sağlanması gerekmektedir. Kafeste gerekli koşullar yok ise kuş stres yaşamakta ve gıda eksikliğinden kaynaklı olarak hastalıklar yaşamaktadır. Bakım eksikliği karşısında kuş formdan düşerek ölebilmektedir.

Gaga Taşı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Gaga taşı için tel, kalsiyum karbonat, herhangi bir kalıp, alçı, yumurta kabuğu (toz haline getirilmiş olacak), bir yemek kaşığı soda gerekli olan malzemelerdir.

Gaga Taşı Nasıl Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Toz halindeki yumurta kabuğu, kalsiyum karbonat ve alçı karıştırılmaktadır. Gazı alınan soda karışıma eklenir. (Karışım hamur haline gelinceye kadar eklenir) Hazırlanan karışım kalıba dökülür. (Danone kalıbına dökülebilir) Son adım ise teli ''u'' şekline getirmektedir. Tel ''u'' şekline getirilerek uç tarafları dışarıda bırakılır ve büküm yeri hafif bir şekilde kalıbın içindeki karışıma yerleştirilmektedir. 2 gün boyunca karışım güneş alan bir alanda kurumaya bırakılmalıdır. İki günden sonra karışımın kurumaması halinde tekrardan kurumaya bırakılır. Gaga taşı fiyatı genel itibari ile 10 TL'den başlamaktadır.

  • gaga taşı
  • gaga taşı nedir
  • gaga taşı ne işe yarar
  • gaga taşı nasıl yapılır
Yorumlar
Esra Türkoğlu Gaga taşı yapımı nasıl olur? Yeni bir kuş aldım ve gaga taşının gerekli olduğunu söylediler. Bunların fiyatlar ne kadar? Çeşitleri var mı? Her kuş gaga taşı kullanır mı ya da ihtiyaç duyar mı? cevapla
yorum yaz
Üzüm Çekirdeği Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Etkileri