Sağlık 21 Nisan 2021 - 02:06:51

Göbek Deliği Neden Var? Göbek Deliği Ne İşe Yarar?

Göbek Deliği Neden Var? Göbek Deliği Ne İşe Yarar?

İnsanda doğuştan bu yana var olan ve çok bilinen bir zararı veya yararı olmayan hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğumuz uzva göbek deliği denir. Peki göbek deliği ne işe yarar?

Göbek Deliği Neden Var? Nereye Bağlıdır?

Sperm ilk düştüğü andan itibaren annenin karnında büyümeye başlamaktadır. Bebek karında olduğu zaman en minik hali ile dahi göbek kordonuyla anneye bağlı durumdadır. Doğum anında kordon kesildiği zaman kesik karın bölgesinde yara izi bırakır. Kordon bağının kesilmesiyle oluşan yaradan kalan iz göbek deliğidir.

Annenin kanında bulunan maddeler ile bebek beslenmektedir. Bebeğin beslendiği kan plasenta aracılığı ile bebeğe ulaşmaktadır. Plasenta, rahmin içerisinde bulunan bir organdır. Bebek plasentaya kordonla bağlı olduğu için doğduğu zaman plasenta ve kordonla dışarı çıkmaktadır. Bebeğin özgür olması için kordon kesilir ve bebeğin karın kısmındaki kordon parçası ise 1 hafta sonrasında düşmektedir. Düşmeyle beraber iz oraya yerleşir ve bu iz her insanda vardır.

Göbek Deliği Nedir? Nasıl Olur?

Bebek anne adayının karnında oluşmaya başladığı zamandan beri bu delik yapılanmaktadır. Anne ve bebek arasındaki bağı temsil eder. Bağ göbek kordonu ile oluşmaktadır. Göbek doğuştan kişide olan bir şeydir. Sonraki süreçlerde bu deliğin zararı ve faydası bulunmamaktadır. Uzuv olarak tanımlanabilir. Doğum anında kordon kesilmekte ve tahmini olarak bir hafta sonra göbek bölgesindeki parçalar dökülmektedir. Dökülen parçaların ardından orada oyuk şekilde bir delik meydana gelmektedir. İşe yarama amacı ise bebeğin anne ile arasındaki bağı temsil etmesi ve beslenmesini sağlamasıdır.

Göbek Deliği Ne İşe Yarar?

Göbeğin kişiye sağlıkla ilgili bir yararı yoktur. Fakat genel olarak kadınlar dekolte amaçlı kullanmaktadırlar. Şekil olarak bazı insanlarınki dışarı bazılarınınki ise içeri doğru durmaktadır. Şeklin herhangi artı veya eksi bir etkisi yoktur. Bu deliğin tek faydası bebek anne karnındayken vardır. Bebeğin doğumundan sonra kalan izin hiçbir şeye etkisi yoktur. Şeklini beğenmeyen kişiler bu delikle ilgili estetik yaptırmakta ve daha güzel görünmesini sağlamaktadırlar.

Göbek deliği belirgin olmayan ve yok gibi görünen kişiler de vardır. Organ gibi işlevi olmayan delik estetik olarak önemli bir yere sahiptir. Bu deliğe takılar takılmakta ve o bölge açılmaktadır. Fit bir vücudu olan kişiler göbek deliğini dekolte aracı olarak kullanmak istemektedirler. Bu aşamada delik kişi için önem teşkil etmektedir. Deliği düzgün olan ve beli ince olan kişinin göbek bölgesi oldukça çekici görünebilmektedir. Görüntüsü bozuk olan delikler dekolte olarak sergilenmeyebilir. Yeri normalden aşağıda ve yukarıda olan göbek deliği de vardır.

Göbek Deliği Temizliği Nasıl Yapılır?

Göbek deliğinin temizliği önemlidir. Duş alındığı zaman bu deliğin temizlenmesi gerekir. Koku oluşmaması ve kir toplamaması adına temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Çocuklar göbek deliğine kesici malzemeler sokabilmektedir. Yaralanma ve kanamaların önüne geçmek için anne ve babaların bu konuda dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Genel itibariyle doğum sonrası pek fazla işlevi bulunmayan göbek deliği kordon bağından kalan bir hatıra desek yanlış olmaz...

  • göbek deliği
  • göbek deliği nedir
  • göbek deliği neden var
  • göbek deliği ne işe yarar
Yorumlar
Dilan Tuncel Göbek deliğinden kan gelmesi normal mi? Göbek deliği ağrısı neden olur? Göbek deliğimde son zamanlarda bir ağrı var geçen gün az miktarda kan geldi. Bu bir hastalığın habercisi olabilir mi? cevapla
Olcay Özhan Siz eksik biliyorsunuz! Göbek deliğinin atletin pamuklarını toplamak gibi bir işlevi var :) Bana sorsalar ne işe yarıyor diye ben bunu söylerim :) cevapla
yorum yaz
Göz Estetiği (Oküplasti) Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Fiyatları