Patlıcan kurusu nasıl kurutulur? Nasıl yapılır? Nasıl muhafaza edilir?
Sağlık

Patlıcan Kurusu Nasıl Kurutulur? Nasıl Yapılır? Nasıl Muhafaza Edilir?

24 Ağustos 2018 - 01:28:09

Patlıcan, ülke mutfağımızın en nadide sebzelerinden birisi olurken patlıcan kurusu muhteşem lezzetiyle çok farklı şekillerde kullanılmaktadır.

Patlıcan Kurusu Nasıl Kurutulur?

Patlıcanların kurutulması, çok zor olmayan ve rahatlıkla gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu aşamada ilk olarak doğru tarzda patlıcanların seçilmesi gerekir. Bu doğrultuda ilk olarak kullanılacak olan patlıcanların seçilmesi gerekmektedir. Burada bayanlar patlıcanlarını seçerken çok küçük ebatlarda olmamasına ve bunun yanı sıra düzgün bir şekle sahip olmasına dikkat etmelidir. Buna ek olarak koyu mor renkte olmaları gerekmektedir. Sert bir yapıda olmaları kurutma işleminin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Kurutulacak olan patlıcanlarda taze ürünlerin tercih edilmesi gerekirken böylece muhteşem bir patlıcan kurusu elde edilebilir.

Patlıcan Kurusu Nasıl Yapılır?

Patlıcanların kurutulma işleminden önce ilk olarak temizlenmesi ve kurutulma için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Güzelce yıkandıktan sonra sapları kesilen patlıcanların boyutlarına göre ikiye ya da üçe bölünmesi gerekmektedir. Sonrasında patlıcanların iç kısımları çıkarılmaya başlanırken kesinlikle bir ucunun kapalı kalması sağlanmaktadır. Bunun sonrasında bir ip ve iğne alan kişiler, iplikli iğneyi patlıcanların ortasından geçirerek yan yana dizmiş olurlar. Ardından balkonlara asılan patlıcanlar 1-2 hafta içerisinde kuruyacak ve kullanım için hazır hale gelecektir. 2 haftanın sonunda bayanlar, istedikleri yemeğin içerisinde bu ürünleri kullanabilirler.

Patlıcan Kurusu Nasıl Muhafaza Edilir?

Kurutulan ürünlerin bozulmaması ya da böceklenmemesi için hazırlanması kadar muhafaza edilmesi de önemli olmaktadır. Bu doğrultuda patlıcan kurusu hazırlayan kişiler iplerinden ayırmadan evlerinde bir alan bunları asabilirler. Bir yandan doğal ve güzel bir görüntü ortaya çıkarken bir yandan da güneş almayan kısımda sağlıklı bir şekilde patlıcan kuruları kullanılmayı bekleyecektir. Buna ek olarak kavanozların içerisine dikkatli bir biçimde yerleştirilen patlıcanlar da sağlıklı bir biçimde korunmuş olacaktır. Sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmeyen bu yöntemlerde patlıcanlar en iyi şekilde muhafaza edilmiş olur.

Patlıcan Kurusu Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Patlıcan kurusu, ülkemizde birçok farklı yemeğin içerisinde tercih edilmektedir. Bunların ilk sırasında dolma gelir. Kuru patlıcan dolması en lezzetli ürünlerden birisidir. Bunun yanı sıra kızartmalarda da kurutulmuş patlıcan kullanımı yaygındır. Bazı yörelerde patlıcan kurusu yemeği de yer almaktadır. Bu seçeneklerin tamamında patlıcanın muhteşem lezzetine erişme keyfi insanlara bahşedilmektedir. Kuru patlıcanı düzenli olarak tüketmeye başlayan kişiler, kaslarında seğirme sorunları varsa bunun yavaş yavaş ortadan kalktığını görebilirler. İçerisinde bol miktarda lif içermesi sebebiyle insanı tok tutarken bağırsakların da rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca kolesterolün düzenlenmesinde de son derece doğru bir tercih olacaktır. Kısa süreli işlemler ile birlikte hazırlanan patlıcanların güneş ışığında kurutulması ile birlikte muhteşem lezzete sahip olan ve vücut için çok faydalı bir ürün ortaya çıkacaktır.

Yorumlar
Nilay Karakaya 24 Ağustos 2018 - 01:38:09 Patlıcan kurusu fiyatı ne kadar? Nasıl yapılır? Nasıl kurutabilirim? Dolması ve yemeği çok lezzetli oluyor o yüzden ben de yapmak istiyorum. Yoğurtlu tarifi bilen var mı? Hangi patlıcanlar bu şekilde kurutuluyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: