Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı? Ne iyi gelir?

Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı? Ne iyi gelir?

Farklı semptomlarla meydana gelebileceği gibi tek başına da oluşabilen kuru öksürük, gıcık şeklinde başlayan daha sonralarda kronik bir hal alan durumdur.

Geçmeyen kuru öksürük nedir?

Kuru öksürük, balgam içermeyen öksürük çeşididir.İnsanlar, yaşadıkları hastalıkların sıklığına göre hastalıkları ciddiye alırlar. Bu aşamada sıklıkla öksüren ve buna artık alışan kişiler yılın herhangi bir döneminde yakalandıkları düzenli öksürme problemlerini de çok önemsemeyeceklerdir. Ancak bu aşamada bazı öksürükler çok uzun süre devam eder ve vücuttan uzaklaşmaz. Bu durum, öksürüklerin dikkate alınması gerektiğini gösterirken en kısa sürede tedavi edilmesi de şarttır. Bu doğrultuda ilk olarak öksürüklerin sebebinin incelenmesi gerçekleştirilirken sonrasında bu nedene göre bir çözüm elde edilecektir.

Kuru öksürük neden olur?

Birçok farklı hastalık kuru öksürüğe sebep olurken astım, bu hastalıkların ilk sırasında gelir. Astımın insan vücudundaki en önemli belirtisi öksürüktür ve oldukça sık görülür. Genel olarak bu tarz bir öksürme durumu inatçı öksürük ya da geçmeyen öksürük olarak isimlendirilir. Astım rahatsızlığında bu problem öksürüğün yanında nefes darlığı, hırıltılı soluma sorunu ya da göğüs sıkışması gibi rahatsızlıkları da yanında getirebilmektedir. Öksürüğe sebep olan bir diğer rahatsızlık ise reflüdür. Her ne kadar insanlar öksürme sorunlarını üst solunum yolu rahatsızlığı olarak görüyor olsa da sindirim sistemi ile direk bağlantılı olan yemek borusu insanların öksürmesine sebep olabilir. Mide içerisindeki düzenin bozulması, mide asit sıvısının belirli oranda yemek borusundan yukarı doğru gelmesine sebep olur. Bu asitler, yemek borusunu tahriş ederken insanlarda öksürme problemlerinin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak aynı hastalık göğüs yanmasını da tetikler. Bu durumda herhangi bir tedavi uygulanmadan rahatsızlığın geçmesi çok zordur. Çok fazla bilinmeyen koah hastalığı da geçmeyen kuru öksürük sebeplerinden birisi olarak gösterilebilir. Oldukça ciddi bir akciğer rahatsızlığı olan KOAH çok şiddetli ve ağrılı öksürüklere sebep olmaktadır. Genel olarak bu rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkan öksürükler çok uzun süre devam ederken çoğunda balgam ile birlikte kendisini göstermektedir.

Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı?

İlk etapta çok ciddi bir rahatsızlık olabileceğinden doktorlara başvurmak doğru bir çözüm olacaktır. Geçmeyen kuru öksürük sebebi tespit edildikten sonra kişilere verilen ilaçlar ile bu problem aşılabilir. Bunun yanında öksürüğün azalması ya da verdiği acının ortadan kalkması için evde birkaç önlem alınabilir. Bitki çayları bu konuda oldukça faydalı olurken ilk sırada ayva çayı gelir. Ayva kabuklarının kaynatılması ile hazırlanan ayva çayına, ıhlamur ve elma kabuğu da katılarak demlenir ve bu şekilde tüketilebilir. Buna ek olarak yaseminli portakal çayı da öksürüğe karşı en iyi gelen bitki çaylarındandır. Portakal, zencefil, yasemin çiçeği ve karanfil ile oluşturulan bu çay, boğazların yumuşamasını ve sorunların en aza inmesini sağlayan bir karışım olacaktır.

Kuru öksürük nasıl geçer? Geçmeyen öksürük için ne yapmalı? 1 ay önce grip oldum ve öksürük kaldı. kuru bir şekilde ve kesinlikle geçmiyor. Geceleri artıyor ve gıcık yapıyor....
Kuru öksürük nasıl geçer? Üzerimde hem halsizlik hem de boğazım devamlı olarak gıcık yağıyor ve öksürüğüm geçmiyor. Sigara içmeme rağmen içiyormuş gibi öksürüyorum. Grip...