Yaşam

Erken Uyanmanın Yararları, Zararları ve Yolları Nelerdir?

06 Aralık 2017 - 09:34:54
Erken uyanmanın yararları, zararları ve yolları nelerdir?

Uyku insanlar için en önemli yaşam döngülerinden birisi olurken en doğru biçimde uyumak ve sabah erken kalkmak birçok kişinin amaçları arasında yer alır.

Erken Uyanmanın Yararları Nelerdir?

Erken uyanmak, birçok insanın gerçekleştirmek istediği ancak bunda zorlandığı bir hayat tarzı olarak nitelendirilebilir. Bu aşamada erken kalkmanın, insanlar üzerinde çok olumlu etkileri olabilirken yanlış şekilde uygulanmasında zararları da olabilmektedir. Bu aşamada erken uyanmanın yararları arasında, ilk sırada düzenli bir hayat gelir. İnsanların güne erken saatlerde başlaması rahatlıkla tüm günlerini planlamalarını ve bunu uygulamalarını sağlamaktadır. Bu sayede istedikleri tüm aktivitelere zaman ayırabileceklerdir. Bunun yanında sabah erkenden uyanmak insanların her zaman mutlu olmasını sağlar. Genel olarak erken kalkmayı sevmeyen kişiler dahi öğlen saatleri yaklaştığında çok dinç ve mutlu olacaktır. Erken uyanmanın yararları oldukça fazladır.

Erken Uyanmak Neden Önemli?

Erkenden uyanmak araştırmalarda depresyon riskini çok düşük bir seviyeye çeken etmenlerden birisi olarak göstermektedir. Gün içerisinde sürekli zinde ve enerjik olan kişiler bu sayede depresyon gibi psikolojik sorunları da yaşamazlar. Sabahları erken kalkan kişilerin yemeğe ayırabilecekleri daha fazla zaman olduğundan sağlıklı bir şekilde beslenebilirler. Bu aşamada istedikleri yemekleri hazırlayan ya da yemek için farkı mekanlara giden kişiler fast food türleri gibi zararlı ürünlere mecbur kalmayacaklardır.

Erken Uyanmanın Zararları Nelerdir?

Erken uyanmanın zararları araştırıldığında vücutta herhangi bir olumsuz duruma neden olduğu görülmemektedir. Ancak bu durum yalnızca yeteri kadar uyuyan kişilerde geçerlidir. Eğer insanlar, geceleri düzenli bir şekilde erken saatlerde yatamıyorlarsa bu durumda erken uyanmak yeteri kadar uykunun alınamamasına sebep olur. Yetişkin bir kişinin günde en az 7 saat uyuması gerekir. Ancak bu şekilde büyüme hormonları en iyi şekilde çalışır. Böylece kişilerin metabolizma hızları yüksek düzeyde olurken kilo almaları engellenir. Buna ek olarak vücudun hücreleri yenilme mekanizması en iyi şekilde çalışarak yaşlılık etkilerini geciktirecektir. Sabah erken kalkmak için az uyulursa bu durumların hiçbiri gerçekleşmez ve ciddi bir zarar görülmüş olur.

Erken Uyanmanın Yolları Nelerdir?

İlk olarak kişilerin her gün aynı saatlerde uykuya dalması çok önemlidir. Bu sayede biyolojik saatler en iyi biçimde ayarlanırken insanlar sürekli sabahları erken uyanmaya başlayabilirler. Birçok kişi işi ya da eğitimi sebebiyle sabahları erken kalkarken bu düzenin oturması sebebiyle tatil günlerinde de mecbur olmamalarına rağmen erken kalkarlar. Perdelerin açık olduğu ve içerisinin güneş aldığı bir ortamda uyumak, erken kalkmak için çok önemlidir. Aksi halde insanlar sürekli karanlık içerisinde sürenin nasıl geçtiğini idrak edemezler ve geç kalkarlar. Bireylerin sabah saatlerinde kalktıktan sonra yüzünü en iyi biçimde yıkaması ve küçük egzersizler yapması bu saatlerde dahi çok inde olmasını sağlayacaktır. Böylece insanların vücudu bu saatlerde kalkmayı bir olumsuzluk olarak görmez ve rahatlıkla erken saatlerde uyanmak mümkün olur. Erken uyanmanın yolları bu şekilde ifade edilmektedir.

Yorumlar
Emine Şahin 06 Aralık 2017 - 09:46:38 Erken kalkmak için ne yapılmalı? ben ne yaparsam yapayım erken kalkamıyorum. Yani her seferinde zorla uyanıyorum. Nedenini bilmiyorum ama erken kalkmaya nasıl alışabilirim? Erken uyanmanın püf noktaları nelerdir?cevapla
Hakan gökçeoğulları 06 Aralık 2017 - 12:04:49 Erken uyanmanın yolları uykuyu tam almaktan geçiyor. Her yaş için belirlenmiş bir uyku saati bulunuyor. Bu vücut için yeterlilik sağlayan düzeyde oluyor. Buna göre uyunursa erken kalkmakta mümkün hale geliyor:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: