Genital bölgede kaşıntı neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

29 Temmuz 2018 - 19:45:49

Kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan genital bölge kaşıntısı bazı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Özellikle mantar gibi virüslü rahatsızlıklar kadınlarda kaşıntının artmasına sebep olmaktadır.

Genital Bölgede Kaşıntı Nasıl Giderilir?

Genital bölge kaşıntılarında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle genç kızlık döneminde de sıkça rastlanılan bu durum kişinin günlük yaşantısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kadın sağlığında büyük önem taşıyan genital sağlığı herhangi bir durumda doktora başvurularak çözüm bulunması gerekmektedir. Aksi halde ilerleyen vakalarda ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olarak kişiyi psikolojik olarak da etkileyecektir.

Genital Bölge Kaşıntı Neden Olur?

Çoğu kadının sıkça karşılaştığı durumlardan biri olan genital bölge kaşıntısı çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişisel temizliğine özen göstermeyen kişiler dışında genital bölgenin pH dengesinin bozulması ile de meydana gelebilmektedir. Genital bölge vücutta kendini yenileyebilen bölgelerden biridir. Kadınlarda akıntının olması normal olsa da aşırı fazla akıntı ve koku hastalık habercisi olabilir. Genital bölgedeki kaşıntılar genel olarak temiz bakımın olmamasından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber mantar, egzama, akne ya da çok çeşitli olarak farklı nedenler ile karşılaşılmaktadır. Genital bölge kaşıntısı cinsel ilişki sırasında bulaşan bakterilerden kaynaklı da meydana gelebilmektedir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında korunarak ilişkiye girilmesi kaşıntının oluşmasına engel olur.

Genital Bölgede Kaşınma Sebepleri Nelerdir?

Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar enfeksiyonun olması ve bununla beraber akıntının yoğun ve kokulu olması kaşıntının meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca mantar enfeksiyonu olan kişilerde kaşıntı daha fazla olmaktadır. Genital bölgenin tahriş olmasına sebep olan kaşıntı bir süre sonra kişiyi psikolojik olarak da etkilemektedir. Genital bölgede pH dengesi bozulduğunda ve kuruluk meydana geldiğinde kaşıntı oluşabilmektedir. Genital bölgedeki kaşıntılar için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Hem genital bölge hem de kadın sağlığı açısından oldukça önemli bir durum olabilir.

Genital Bölge Kaşıntısı Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her gün düzenli olarak kişisel bakımına özen gösteren kadınların bile başına gelebilen genital bölge kaşıntısının kaynağı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu nedenle herhangi bir durumda kadın doğum uzmanına başvurulması sorunun daha kısa sürede çözülmesine yardımcı olur. Genital bölge kaşıntısına sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması için kaynağın bulunmasından sonra tedavi yapılabilmektedir. Mantar kaynaklı bir durum söz konusu ise antibiyotik kullanılabilmektedir. Enfeksiyon durumunda da antibiyotik tedavisine başvurulmaktadır. Düzenli olarak kullanılan antibiyotikler kısa sürede kaşıntının giderilmesini sağlar.

Genital Bölge Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

Kişi kişisel temizliğine dikkat etmelidir. Tedavi süresince genital bölgenin temiz tutulması gerekir. Ayrıca pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır. Çok fazla akıntı var ise mutlaka günlük ped kullanımı olmalıdır. Akıntının mantar enfeksiyonundan kaynaklı olması ve iç çamaşırının temiz olmaması bölgede farklı bakterin oluşmasına neden olacaktır. Bölgenin pH dengesinin tekrar düzeltilmesi için herhangi kimyasal bir ürün kullanılmamalıdır. Kadınların genital bölge sağlığına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Burcu Seçkin 29 Temmuz 2018 - 19:55:49 Arkadaşlar 3 aylık hamileyim ve genital bölgemde kaşıntı ve kızarıklık var bunun için ne yapmam gerekiyor? Biraz endişelendim doktoruma gitmeden önce araştırma yapmak istedim. Bu nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: