Sağlık

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

29 Temmuz 2018 - 15:55:43
Genital bölge temizliği nasıl yapılır?

Kadınların dikkat etmesi gereken kişisel bakım alanlarından biri de genital bölge temizliğidir.

Genital Bölge Temizliğinin Önemi Nedir?

Son yıllarda artan kadın hastalıkları ile beraber bilinçli bir şekilde genital sağlık hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kadın vücudunda kendi dokusunu yenileyebilen tek bölgenin genital bölge olması bu bölge bakımında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Kişinin hem günlük hayatında hem de cinsel yaşamında une özen göstermesi vücut ağlığının da korunmasına yardımcı olur. Genital bölgenin yapısı bakterilere müsait olduğundan en iyi şekilde korunması gerekmektedir. Akıntı, kaşıntı ya da herhangi enfeksiyon durumuna karşı önlem alınması kadın sağlığı için önemlidir.

Genital Bölge Akıntısı Neden Olur?

Sağlıklı bir kadında her genital bölge akıntısı hastalık belirtisi değildir. Bölgenin kendini yenileyebilmesi için akıntının olması oldukça normaldir. Akıntı genel olarak şeffaf ve beyaz renktedir. Fakat kokulu ve farklı renkte akıntı söz konusu ise önlem alınması gereken bir durumdur. Akıntı ile beraber bölgede kaşıntı söz konusu ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Genital bölgenin bakımında öncelikle kişisel bakım çok önemlidir. Kişisel bakımın yapılmasına rağmen akıntı kötü kokulu ve renkli ise bazı hastalıkların olduğunu işaret eder.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Olur?

İstenmeyen tüylerin yer aldığı bölgelerden biri olduğu için bu tüylerin belirli aralıklar ile temizlenmesi genital bölge temizliği için ilk şartlardan biridir. Tüylerin çok uzun olması kötü kokunun oluşmasına da neden olmaktadır. Ter bezlerini bulunduğu bölgelerden biri de genital bölgedir. Genital bölgenin sürekli olarak kuru olması gerekir. Özellikle yaz aylarında günlük pedlerin daha sık kullanılması bölgenin temizliği açısından önem taşır. Bunun yanı sıra genital bölgenin iç kısmı sürekli olarak nemli bir bölgedir. Genital bölgenin pH dengesi zarar gördüğünde kuruma başlar ve enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle bu bölgenin tamamen kuru kalmamasına özen gösterilmelidir.

Genital Bölge Sabunla Yıkanır mı?

Genital bölgede temizlik için kullanılan sabun ya da yıkama jelleri sürekli olarak kullanılmamalıdır. Yıkama jelleri bölgenin pH dengesine zarar verir. Mantar ve egzama gibi bakteri kaynaklı hastalıkların çok çabuk oluşmasına neden olur. Gün aşırı iç çamaşırının değiştirilmesi gerekmektedir. İç çamaşırının pamuklu olması terlemeyi engelleyeceğinden daha sağlıklı yapıda olmasına yardımcı olur.

Genital Bölge Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

Kadın doğum uzmanları tarafından da önerilen genital bölge temizleme jelleri kullanımına dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Çok fazla kullanmak bölgeye zarar verir. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine sade su ile bölgenin yıkanmasını sağlamak daha doğru olacaktır. Haftada 2- 3 kez yıkama jeli ile yıkanması tavsiye edilir. Kötü koku önleyici etkili genital bölge temizleyicilerinde bölgenin bakteri üremesine neden olabilir. Bu nedenle kötü koku giderici ürünler yerine sık sık bölgenin yıkanması daha doğru bir seçim olacaktır. Herhangi bir durumda da mutlaka doktora başvurularak çözüm bulunmalıdır.

Yorumlar
Betül Şimşek 29 Temmuz 2018 - 16:05:43 Genital bölge temizleme jelleri faydalı mı zararlı mı? Bir yan etkisi olur mu? Bu bölgeyi temizlerken nelerden faydalanmak gerekiyor? Temizlik yapılmazsa ne olur? Mikrop kapma durumu yaşanabilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: