Sağlık

Isırgan Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi, Faydaları, Zararları, Kullanımı

29 Temmuz 2018 - 12:05:42
Isırgan çayı nasıl yapılır? Tarifi, faydaları, zararları, kullanımı

Isırgan otu insan sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahip olan bitkilerden biridir. Kendine has yapısı ile yemeğinin dışında birçok alanda kullanılabilmektedir.

Isırgan Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Mutfak dışında bazı kozmetik ürünlerde ham madde, ilaçlar içerisindeki etken madde ve bitki çayı olarak kullanılabilen bitkilerden biridir. Isırgan otunun bileşenleri arasında yer alan etken maddeler vücut sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Bitki çayı olarak da tüketilebilen ısırgan otu vücut sağlığını en çok koruyan bitkiler arasında yer almaktadır. Eskiden adını sıkça duyduğumuz ve özellikle ormanlık alanlarda sıkça bulunan ısırgan otu artık semt pazarlarında taze şekilde bulunmasının dışında ayrıca aktarlarda kurutulmuş bir şekilde bulunmaktadır.

Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir idrar söktürücü olan ısırgan otunun yemek olarak tüketilmesi vücuttaki tüm zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini zararlı bakterilere karşı korur. Bu sadece mide ve bağırsak bakterilerinin temizlenmesini sağlamaktadır. Vücuttaki iltihabı önleyen ve iltihap oluşmasını engelleyen bu bitki aynı zamanda bu vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Birçok vitamin ve minerali barındıran bu bitki özellikle demir bakımından çok zengindir. Kansızlık yaşayan kişilerde kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Kabızlık giderici bir bitki olduğu için özellikle diyet yapanların tercih etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra düzenli kullanımda kabızlığın kalıcı olarak giderilmesini sağlar. Isırgan otu çayı bazı alerjilerde de tedavi edici özelliğe sahiptir. Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilen ısırgan otu kurutularak bitki çayı şeklinde tüketilebilmektedir. Bitki çayı olarak tüketildiğinde de aynı etkileri yaratmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Bitki çayları kaynar su içerisine bitkilerin eklenerek demlenmesi yolu ile hazırlanmaktadır. Isırgan otunun da bu şekilde hazırlanması sağlık açısından büyük önem taşır. Kurutulmuş ısırgan otunun kaynar su içerisinde birkaç dakika demlendikten sonra tüketilmesi gerekmektedir. Mayhoş bir tada sahip olan bitki çayının ağızda keskin bir tat bırakması yapısındaki bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Isırgan çayının kış aylarında düzenli tüketilmesi soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesi için tercih edilebilmektedir. Özellikle mikrop kırıcı etkisi bakteri ve virüslerin vücutta yer almasına engel olur.

Isırgan Otu Çayının Zararları Nelerdir?

Bitkilerin çok fazla bitki çayı olarak tüketilmesi bazı yan etkilere de sebep olacaktır. Isırgan çayının fazla miktarda tüketilmesi ishal yapabilmektedir. Bu nedenle özellikle kabızlık şikayeti olanlarda mide ve bağırsakların düzenli çalışması için dikkat edilmelidir. Isırgan çayı vücutta kan pıhtılaşmasını engeller. Çok fazla sulanan kan pıhtılaşma olmadığından dolayı ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanımına daha da dikkat edilmelidir. Kanı inceltici yapısı kansızlığın meydana gelmesine neden olabilmektedir. Isırgan otu ve çayının hamilelik döneminde tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle uzmanlar bu konuda gebelik döneminde ısırgan otunun kullanılmaması gerektiğini belirtmektedirler.

Yorumlar
Gizem Taşçı 29 Temmuz 2018 - 12:15:42 Isırgan çayının yapılışı nasıl olur? Sütü arttırmak için kullanılır mı? İşe yarar mı? Isırgan otunu nereden bulabilirim? Kullananlar birçok faydalı etkisinin olduğunu dile getiriyorlar. Etkileri nelerdir? Ne işe yarar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: