Gözaltı kırışıkları nasıl geçer? Gözaltı kırışıklığına ne iyi gelir?
Yaşam

Gözaltı Kırışıkları Nasıl Geçer? Gözaltı Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

31 Mart 2018 - 03:21:05

Gözaltı kırışıklıkları; kişinin yaşı ile beraber var olmaya başlayan ve cilt türü, beslenme şekli, stres gibi faktörlere göre belirginleşen kırışıklıklardır.

Gözaltı Kırışıkları Nasıl Geçer? Gözaltı Çizgilerine Ne İyi Gelir?

Çoğu kişinin hayatında olan gözaltı çizgileri çeşitli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Kişinin cildinin yaşlanması ile cilt incelmekte ve esnekliğini kaybetmektedir. Esneyen ve incelen cilt zaman içerisinde kırışmaya başlar. Bu çizgiler doğal yöntemler ile tedavi edilse de tam olarak ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bazı yöntemler ile onarılması veya çizgilerin engellenmesi geciktirilebilir. Kırışmaların nedeni ise mimik hareketlerinin olması, düzensiz uyumak, beslenmek, alkol ve sigara kullanmak, cilde gereken özeni göstermemek gibi durumlardır.

Gözaltı Kırışıklıkları Nasıl Oluşur?

Kolajen eksikliğinin olması gözaltı kırışmalarına yol açmaktadır. Göz kenarlarındaki alanları nemli tutmak önemlidir. Nem kazandıran kaliteli kremler dermatolog uzmanına danışarak kullanılabilir. Kırışıkların meydana gelmesini yavaş hale getirmek mümkündür. Düzenli olarak beslenmek, uyumak, antioksidan özelliği olan meyve ve sebzelerden yardım almak önemlidir. Cildin onarılması için mineral ve vitaminlerin alınması ihmal edilmemelidir. Düzenli olarak egzersiz uygulamak kasları ve cildi sıkılaştırma, kırışmaları geciktirme gücüne sahiptir.

Gözaltı Kırışıklarının Nedenleri Nelerdir?

Uyku düzeninin bozuk ve dengesiz olması kırışıklıkların artmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra göz altları morarır ve cilt taze görüntüsünden çıkar. Her gün düzenli olarak uyumak ve uyanmak cilt sağlığı için önem teşkil eder. Günlük yüz bölgesinin soğuk su ile yıkanması tavsiye edilmektedir. Soğuk suyun gözenekleri küçültme özelliği bulunmaktadır. Gün içinde sekiz bardak su içmek hem cilt hem de insan vücudu için gerekli olan miktardır. Su içmemek cildin kurumasına, gözeneklerin büyümesine, esnekliğin kaybolmasına, nemin azalmasına ve kırışmaların çoğalmasına neden olmaktadır.

Gözaltı Kırışıklıkları İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?
  • Üzüm çekirdeği yağının kullanılması cildin nem kazanmasını sağlamaktadır. Bu yağın besleme ve nemlendirme özelliği bulunmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı yaşlanmayı geciktirmektedir. Ayrıca temiz bir cilde sahip olmayı da beraberinde getirmektedir.
  • E vitamini fazla olan besinleri düzenli olarak tüketmek antioksidan etkisi yaratmaktadır. Multi vitamin takviyesi de fayda sağlamaktadır. Uyumadan önce E vitamini sıvısı göz bölgesine sürülebilir. Bunun için mutlaka uzmana danışmak gerekir.
  • E vitamini oranı fazla olan, ananas, üzüm gibi besinler bu problem için tüketilebilir. Hindistan cevizi yağı göz bölgesine sürülebilir.
  • Güçlü bir nemlendirme özelliğine sahip olan avokado göz altları için kullanılmaktadır. Avokadonun yanı sıra salatalık kırışıklıkların azaltılması için kullanılabilmektedir. Çok derin olmayan çizgilerin onarılması daha kolaydır.
  • Akşam ve sabah pamuğa damlatılan limon suyu göz bölgesine sürülebilir. Etkisi ise bir hafta sonrasında görülebilmektedir.

Tüm bu yöntemlerin yanında Hint yağı gözaltı kırışıklığı tedavisinde çok eski dönemlerden beri kullanılmaktadır. Yaşlanma belirtilerini azaltan yağ cildin nem kazanmasını sağlamaktadır. Göz kırışıklarının geçmesi için yüz bölgesi temizlenir ve göz bölgesine cilde uyumlu krem ile masaj yapılması tavsiye edilmektedir

Yorumlar
Merve Ceyhan 31 Mart 2018 - 03:31:05 Gözaltı kırışıklıkları için maske ya da krem kullanmak etkili olur mu? Henüz 27 yaşındayım. Aslında göz çevremde kırışıklık yok ama oluşmasını istemiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Oluşmaması için göz çevresi bakımını nasıl yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: