Sağlık 17 Eylül 2021 - 20:41:56

Gua Sha Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Gua Sha Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Gua sha masajı; Çin'de çok eski zamanlardan beri vücudun rahatlamasını sağlayan bir masaj tekniği olarak nitelendirilmektedir.

Gua Sha Masajı Nedir?

Çin'de oldukça popüler olan ve son zamanlar ünü pek çok ülkeye yayılan gua sha masajı, sürtmek anlamına gelen gua ve kızarmış cilt anlamına gelen sha kelimelerinden oluşur bir tür tedavi tekniği olarak belirtilir. Bu masaj tekniği kan dolaşımının arttırılmasını sağlayarak iyileşmenin hızlandırılmasına katkı sağlar. Bu masaj gua sha ismi verilen taşlardan yapılmaktadır. Bu taşlar ise kristal, kemik, yeşim ya da boynuzdan elde edilmektedir. Vücudun her bölgesine uygulanabilen bu masaj daha çok sırt, göğüs ve bacaklara uygulanarak kan dolaşımının artmasını organlara giden oksijen miktarının arttırılmasını sağlamaktadır. Daha yavaş ve narin hareketler ile yüz bölgesine de uygulanabilmektedir.

Masaj sırasında ellerin uygulamış olduğu baskı ve etkiyi arttırmak için taşlarla yapılan gua sha masajı, genel olarak kas ve eklem ağrılarının giderilmesi için uygulanırken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar ya da karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirmek amacı ile bu masaj tekniğinden yararlanılmaktadır.

Gua sha taşı ile yapılan masaj tekniği germe ve kuvvetlendirme egzersizlerine destek olmak amacı ile kullanıldığında kızarıklık ve morluk meydana getirir. Vücut buraları tedavi etmek amacıyla bu bölgeye daha fazla besin ve oksijen taşımaktadır. Ayrıca buradaki enfeksiyonu yok etmek için yararlı ajanlar geliştirir. Bunlar bölgedeki zararlı ve yabancı bakterilerin giderilmesini sağlar. Bu masaj sayesinde yabancı maddelerden kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Gua Sha Masajının Faydaları Nelerdir?

Vücutta kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan gua sha masajı aynı zamanda lenf dolaşımına da katkı sağlar. Bu etkiler sayesinde hücrelerdeki enerjinin ortaya çıkmasına destek olur. Patojen mikroorganizmaların ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan gua sha masajı vücutta kas ağrılarının azalmasını sağlarken aynı zamanda gerginliklerin şiddetini azaltır ve kişinin kendinin daha iyi daha hafif hissetmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan bu masaj tekniği, birtakım hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.

Hücrelere enerji veren ve oksijen kapasitesini arttıran gua sha masajı, vücudun daha zinde ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Stresin önlenmesini sağlayarak vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Son yıllarda masa başı çalışmalar çok fazla artmıştır. Genel olarak bu kişilerde sırt ve boyun ağrısı çok fazla gözlemlenmektedir. Bu masaj tekniği ile ağrıların azaltılması sağlanabilir. Son olarak gua sha menopoz döneminde kadınların daha rahat olmasını sağlamaktadır.

Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

Bu masaj yöntemini uygulamak için öncelikle masaj için özel olan taşları edinmeniz gerekmektedir. Daha sonra ağrıyan bölgelere bu taş ile hafif hareketler ile masaj yapmanız gerekmektedir. Gua sha taşları masaj şeklinde yüze uygulandığı zaman kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yüzünüze uygulayacağınız zaman makyajınızı kesinlikle temizleyiniz. Cildinize tonik sürünüz ve ayrıca cilt tipinize uygun bir nemlendirici yağdan faydalanınız. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi, kırışıklıkların açılması ve cilt sağlığının korunması için bu teknikten faydalanabilirsiniz.

Gua Sha Masajı Yapanlar ve Yorumlar

Eski dönemlerde Çin'de yapılan ve günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiş olan gua sha masajı yorumlarını incelediğimizde pek çok kişinin cilt gençleştirme amacı ile kullandığını görmekteyiz. Ayrıca işe yarar etkili sonuçların alındığı da gözlemlenmektedir. Sizler de bu masajı dilerseniz ağrılarınızı hafifletmek dilerseniz yaşlanma belirtilerini yok etmek için uygulayabilirsiniz.

  • gua sha masajı
  • gua sha masajı nedir
  • gua sha taşı
  • gua sha masajının faydaları
  • gua sha masajı nasıl yapılır
  • gua sha masajı yapanlar
  • gua sha masajı yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Antibiyotik Etkisi Gösteren Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir?