Hamileyken ilişkiye girilirmi? Gebelikte cinsellik yasak mı?
Sağlık

Hamileyken İlişkiye Girilirmi? Gebelikte Cinsellik Yasak mı?

08 Temmuz 2018 - 03:49:01

İnternet üzerinde gebelikle alakalı oldukça fazla sorular bulunmaktadır. Bu sorulardan en çok dikkat çekeni ise genellikle ''Hamileyken ilişkiye girilir mi'' sorusu olmaktadır.

Gebelikte İlişkiye Girmek Zararlımı?

Bu sorunun cevabı sağlıklı gebelik sürecinde evet olmaktadır. Ancak bazı riskli durumlarda, bu tarz ilişkiler yasaklanabilir ve ciddi zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle hamilelik sürecindeki sağlık durumu, cinsel ilişki sürecini belirlemektedir. Bir kısım insanlar hamile kalmadan önce bu tarz ilişkilerin kesinlikle olmayacağını ve zarar verebileceğini düşünmektedir. Ancak bu düşünce oldukça yanlış olmaktadır. Normal şartlarda bu tarz ilişkilerin bebeğe veya hamile olan kişiye asla bir zararı dokunmamaktadır.

Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Bu soru belki de her gün yüzlerce kez sorulmakta ve internet ortamında aratılmaktadır. İnternet üzerinde bununla alakalı bilgi sayısı oldukça fazla olmaktadır. Ayrıca doktorlara hamilelik teşhisi konulan kişiler tarafından da sürekli sorulmaktadır. Cinsel ilişki sağlıklı bireyler arasında, hamilelik döneminde hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Ancak kişinin hamileliği riskli ise bu tarz durumlarda doktora başvurmak ve net bir bilgi almak gereklidir. Bazı riskli dönemlerde ve hamilelikte cinsel ilişki zararlı olabilmektedir. Ancak bunların dışında sağlıklı kişiler için gebelikte cinsellik yasak değildir. Hamilelik döneminde bazı kişiler sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunların içerisinde düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi durumlar bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki sınırlandırılmalı veya hiç yapılmamalıdır. Bu dönemlerde oldukça riskli olabilmektedir.

Cinsel İlişkinin Bebeğe Zararı Olur mu?

Bebeğin konumu ile ilişkinin hiçbir alakası bulunmamaktadır. Bazı kişiler bu nedenle bebeğe zarar gelebileceğini veya ilişkinin olmayacağını düşünebilmektedir. Ancak bebek rahim içerisinde ve burada gebelik kesesinde büyümektedir. Bu kese içerisinde rahim sıvısı bulundurur. Yeri ve kese sayesinde ilişki sırasında temas kesinlikle söz konusu dahi olmamaktadır. Ancak gebelik riskli durumlarda barındırıyor ise bu gibi durumlarda hayati riskler söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor ile iletişime geçerek bilgi almak gerekmektedir. Doktor riskli bir gebelik yaşandığını belirtmediyse, kanama, akıntı ve olağan dışı durumlar yok ise rahatlıkla gebelikte cinsel ilişkiye girilebilir ve bu durumdan korkmaya gerek yoktur.

Gebelikte Cinsellik Yasak mı?

Gebelik sırasında normal ilişkilere göre bazı farklı durumlar oluşmaktadır. Kadınlar bu sırada orgazm olurken, gebelikle beraber rahim kasılmalarında artış meydana gelecektir. Bu artış oldukça doğal olmakla beraber korkulacak bir durum kesinlikle yoktur. Bu dönemlerde cinsel ilişki oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle hamilelik sırasında bu konu ile alakalı olarak doktordan bilgi alınmadıysa öncelikle doktor kontrolleri yapılmalı ve bilgi verilmelidir. Bazı durumlarda riskli gebelikleri, kadınlar fark edememekte ve bu gibi durumlarda ilişki zararlı olabilmektedir. Bu nedenle doktor önerilerine göre davranmak ve kontrolleri sonrasında rahat bir şekilde ilişkinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bütün bu bilgilere oranla hamilelikte cinsel ilişkiye girmek, doktor kontrolü soncunda riskli durum bulunmaz ise normaldir ve sakıncası yoktur.

Yorumlar
Tuğçe Gençtürk 08 Temmuz 2018 - 03:59:01 Hamileyken ilişkiye girmek tehlikeli mi? Kasık ağrısının sebebi nedir? Bebeğe herhangi bir zararı olur mu acaba? Gebelikte ilişkiye girildiğinde tekrar hamile kalınır mı? 3 aylık hamileyim bu durumdan biraz korkuyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: