Sağlık 06 Nisan 2021 - 23:50:49

Hardal Nedir? Neyden Yapılır? Hardalın Zararları, Faydaları, Yapılışı, Ana Maddesi

Hardal Nedir? Neyden Yapılır? Hardalın Zararları, Faydaları, Yapılışı, Ana Maddesi

Patates ve hamburgerin yanında tüketilmeye başlanmasıyla insanlar arasında popüler olan hardal, keskin bir tada sahip olan bitkilerden birisidir.

Hardal Nedir? Ne İşe Yarar?

Bizler hardal kelimesini, mayonez ve ketçabın yanında bulunan ve genel olarak fast food tarzı yiyecekler ile tüketilen sos olarak biliyoruz. Aslında hardal, kendi başına bir bitki olurken bizim bildiğimiz ürün ise hardal sosudur. Turpgiller ailesinden olan bu bitki, Akdeniz bölgesinde üretilmeye başlanmıştır. Beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. Beyaz olanın çiçekleri beyazdır ve daha iri bir yapıdadır. Siyah olanın ise çiçekleri sarı renge sahiptir. Bu bitkiler eski dönemlerde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılırken günümüzde daha çok sos yapımında tercih edilmektedir.

Hardal Neyden Yapılır? Nasıl Yapılır?

Mayonez ve ketçap gibi hardal sosu da rahatlıkla evde yapılabilmektedir. Bunun için bu sosun ana maddesi olan bu bitkinin tozu alınması gerekir. Bu bitkinin sarı renkte olan tohumlarının öğütülmesi ile hardal tozu adı verilen ürün oluşmaktadır. 50 gram kadar bu üründen satın alan kişiler, 1 çar bardağı kadar ılık su, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı limon suyunu hazır ederek gerekli malzemeleri sağlamış olurlar. Profesyonel bir biçimde hazırlanan sos dahi belirli düzeyde acıdır ve herkesin damak zevkine uyan bir ürün değildir. Evde yapıldığında ise tadı daha acı olmaktadır. Diğer soslara göre daha doğal bir yapıda olsa da tüketimi oldukça zor olacaktır.

Hardalın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Vücuda enerji veren ürünler arasında gösterilebilmektedir. Günümüzde bitkilerden alınan bu özellik son derece önemlidir. Yoğun iş temposunda alınan ekstra enerji insanlar için son derece değerli olacaktır. Eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde de son derece etkili bir bitki olduğu söylenir. Akciğerler için son derece faydalı bir ürün olarak gösterilir. Özellikle balgam söktürücü ve zatürreyi önleyici etkisi sebebiyle sıklıkla kullanılmaktadır. Bayanlarda adet sancılarının azalmasında etkili bir üründür. Doğal bir ağrı kesici olarak gösterilirken baş ağrılarında dahi kullanıldığında istenen etkileri ortaya çıkarmaktadır.

Hardalın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İlk olarak tadının keskin ve acı olması sebebiyle fazla kullanımda dil ve ağzın diğer kısımlarında yanmalar meydana gelmeye başlar. Bunun sonrasında aynı yanmalar mideye geçerek burada da kendisini gösterir. Bu durum kişilerde karın ağrısına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra ciltte kullanıldığında da tahrişe sebep olan ürünlerden birisidir. Bu sebeple kremsi kıvamına rağmen hardal sosunun cilt için hazırlanan karışımlarda kullanılmaması önerilir. Son olarak çok fazla miktarda tüketimi insanlarda böbrek taşı üretimine sebep olmaktadır. Bu taşların atımı ise en acılı işlemlerden birisidir. Hardal bitkisinden hazırlanan sos, hayatımıza son dönemde giren ve bizdeki değerini hızlı bir biçimde arttıran ürünlerden birisidir.

  • hardal
  • hardal sosu
  • hardal nedir
  • hardal neyden yapılır
  • hardalın zararları
  • hardalın faydaları
Yorumlar
Fadime Sever Hardal tohumu nerelerde bulunur? Ben genelde sosunu çok tüketiyorum. Bunun bir yan etkisi olur mu? Sosunu hem hazır alıyorum ama kendim nasıl yapabilirim? Tarifini bilen var mı? Bu bitki nasıl yetiştirilir? cevapla
yorum yaz
Jelatin Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar