Zayıflama 06 Nisan 2021 - 21:00:45

Haşhaş Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Neye Yarar? Bozulur mu? Faydaları ve Zararları

Haşhaş Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Neye Yarar? Bozulur mu? Faydaları ve Zararları

Kullanım alanları birbirinden son derece farklı olan haşhaş, kullanım şekline göre vücutta faydalar sağlayabildiği gibi çok ciddi sonuçlar da doğurabilmektedir.

Haşhaş Tohumu Nedir? Neye Yarar?

Ülkemizde birçok farklı şehirde üretilen haşhaş, insan vücudu üzerinde belirli oranda uyuşturucu bir etkiye sahiptir. Bu etkisi sebebiyle tıp alanında kullanılan narkoz gibi birçok uyuşturucunun yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra afyon ve benzeri uyuşturucuların üretiminde de yasadışı olarak kullanılır. Haşhaş tohumunun bu özelliği, kontrollü olarak yetiştirilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde özel izinler alınarak insanların haşhaş yetiştirmesi mümkün olur. Haşhaş tohumundan elde edilen yağda çok yüksek düzeyde omega-3 yer alır. Buna ek olarak vejetaryen kişiler için de önemli bir besin kaynağı olarak gösterilebilmektedir.

Haşhaş Tohumu Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Haşhaş tohumu, diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan ürünlerden birisidir. Bu durumun sebebi içerisinde yer alan lif miktardır. 100 gram kadar haşhaş kullanımında kişiler yaklaşık olarak 19,5 gram kadar lif alırlar. Bu da günlük lif ihtiyaçlarının yarısının karşılandığı anlamına gelmektedir. Bu lifler, insanlarda sindirim sisteminin rahatlamasını ve kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle diyet yapan kişilerde yenilen yemeklerin bir anda değişmesi ve sınırlandırması kabızlığa sıklıkla sebep olduğundan haşhaşın önemi çok fazladır. Bunlara ek olarak lifli gıdaların insanları tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Tek başına kullanıldığında zayıflamaya çok fazla etki etmeyen haşhaş diyetlerde kullanıldığında süreci hızlandıran ve fayda gösteren bir üründür.

Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Çok önemli bir ağrı kesici madde olarak haşhaş tohumu gösterilebilir. İçeriğinde yer alan maddeler ile birlikte direkt olarak sinir sistemini hedef alan bu tohumlar, uyuşturucu etkisi ile birlikte ağrının çok daha az hissedilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında kolesterol hastaları için de oldukça önemli bir üründür. Bu kişiler tohumları kolesterol düşürücü olarak kullanabilirler. Tansiyonun dengelenmesinde de etkin rol oynayan ürünlerden birisidir. Hipertansiyon sorunu yaşayan kişilerin sıklıkla başvurduğu ürünlerden birisidir. İnsanlarda bağışıklık sistemini güçlendirirken özellikle bayanlarda meme kanseri ve diğer kanser türlerine karşı daha sağlam bir duruş sergilenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde hastalık riski her zaman daha az olacaktır.

Haşhaş Tohumunun Zararları Nelerdir?

İnsanlar tarafından ekmeklerde ya da çeşitli hamur işlerinde kullanılan haşhaş, tüketildikten 1-2 gün içerisinde yapılan uyuşturucu testlerinde sonucun pozitif çıkmasına sebep olacaktır. Bu durum kişileri hukuki açıdan ya da iş hayatında zor durumda bırakabilmektedir. Uyuşturucu etkisi ile birlikte solunumun yavaşlamasına da sebep olmaktadır. Bu etkisi sebebiyle çok dikkatli şekilde kullanılması gerekmektedir. Buna ek olarak insanlarda bağımlılığa sebep olabilmektedir. Çok fazla tüketiminde alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkar. Hamur işlerinde sıklıkla kullanılan haşhaş tohumu aslında oldukça tehlikeli bir bitki olurken kontrollü biçimde kullanılması gerekmektedir.

  • hashaş tohumu
  • hashaş tohumu nedir
  • hashaş tohumu zayıflatırmı
  • hashaş tohumunun faydaları
  • hashaş tohumunun zararları
Yorumlar
Özlem Alptekin Haşhaş tohumu yağı nasıl içilir? Nerede yetişir? Kilo vermeye yardımcı olur mu? Bu yağın zayıflama etkisi olduğunu duydum ama çok emin olamadım. Deneyenler var mı? Gerçekten işe yarıyor mu? Herhangi bir yan etkisi olur mu? cevapla
yorum yaz
İstenmeyen Tüyler Ne Zaman Alınmalı?