Sağlık 06 Nisan 2021 - 21:10:43

Muskat Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Kullanılır? Muskatın Faydaları ve Zararları

Muskat Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Kullanılır? Muskatın Faydaları ve Zararları

Hint mutfağının ülkemize ve dünyanın kalanına sunduğu baharatlardan birisi olan muskat, lezzeti arttıran ve çoğu kişi tarafından tadı bilinmeyen bir üründür.

Muskat Nedir? Neye İyi Gelir?

Baharat denildiğinde yemeklere ya da tatlılara katılan ürünler akıllara gelirken bunların lezzet yönünden katkı sağladığı bilinmektedir. Ancak bu ürünler, kattıkları lezzetin yanı sıra insan sağlığı için de faydalı olurlar. Muskat ya da Hint cevizi de bu baharatlardan birisidir. Yemeklere kattığı muhteşem lezzetin yanında çok sayıda faydası bulunmaktadır. Ülkemizde yetişmeyen bu muskat, çekirdeğin çıkarılması ve sonrasında işlenmesi ile birlikte bizlere kadar ulaşmaktadır. Farklı alanlarda düzenli olarak kullanımı sayesinde faydaları ortaya çıkabilir.

Muskatın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Muskatın faydalarında ilk sırada antibakteriyel özelliği gelir. Bu özelliği sayesinde yemeklerde tüketim ile diş ve diş etlerine ulaşan muskat, bu bölgede mikropların barınmasını engellemektedir. Bu sayede de dişlerin çürüklere karşı verdiği savaşta oldukça etkili olmaktadır. Bu özelliği sebebiyle bazı diş macunlarının ya da gargara sularının üretiminde kullanılır. İçeriğinde yüksek oranda magnezyum bulunur. Bu özelliği sayesinde insanların sakinleşmesine katkıda bulunan bir maddedir. Birçok kültürde doğal uyku ilacı olarak bilinir. Düzenli bir şekilde uyuyamayan ve sorun yaşayan kişiler, muskat kullanarak uyku problemlerinin üstesinden gelebilirler. Sindirim sisteminin merkezi olan midede gastrit ya da ülser gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Son olarak kusma ve bulantı gibi durumlara karşı da sıklıkla kullanılmaktadır.

Msukatın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bu baharatı tüketmeyi düşünen kişiler, eğer ürünün insana sağlığı için zararlarını incelemeye başlarlarsa karşılarına çıkacak olan ilk madde baş dönmesi olur. Bunun yanı sıra yüzde kızarıklık ve ağızda kuruma hissi sıklıkla karşılaşılabilecek olan durumlar arasında gösterilmektedir. İnsanlarda kalp ritminin düşük oranda da olsa bozulmasına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra beyne de etki eden maddeler arasında gösterilmektedir. Panik gibi durumların çok daha kısa sürede başlamasına ve insanların gereksiz yere paniklemesine sebep olabilir. Genel olarak bu yan etkileri ürünün tüketiminden 6 saat sonrasına kadar kendisini göstermektedir. Bu süre aşıldıktan sonra merak edilmesi gereken çok fazla konu bulunmaz.

Muskat Nerede Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizde bu baharatı taze halde bulmak çok mümkün değildir. Tamamı kurutulmuş ve sonrasında öğütülmüş olarak gelen ve baharat olarak kullanılabilen formundan oluşmaktadır. Bu ürünü alarak insanlar yemeklerinde rahatlıkla kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra içeceklere lezzet katmak amacıyla da sıklıkla kullanılan ürünlerden birisidir. Genel olarak et ve patates yemekleri muskat kullanımı için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Ancak keskin bir tadı olduğundan düşük miktarlarda kullanımı gerekmektedir. Çay kaşığı ile ayarlanması ve yemeğin miktarına göre en fazla birkaç çay kaşığı kullanılması gerekmektedir. Hindistan'dan ülkemize gelen bir diğer baharat muskat, yemeklerde muhteşem lezzeti ile kendisine sıklıkla yer bulmaya başlamıştır.

  • muskat
  • muskat nedir
  • muskatın faydaları
  • muskatın zararları
  • muskat nerede kullanılır
Yorumlar
Kader Çolak Muskat cevizi nerede yetişir? Nerede satılır? Tat olarak normal cevizden çok farklı mı acaba? Fiyatı çok pahalı mı onu merak ediyorum. Kullananlar varsa bilgi almak istiyorum. Nereden nasıl sipariş verip satın alabilirim? cevapla
yorum yaz
Kaygı Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?