Harnup pekmezi ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları, zararları, kullanımı
Sağlık

Harnup Pekmezi Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları, Kullanımı

08 Mart 2018 - 18:36:29

Harnup pekmezi halk arasında keçi boynuzu pekmezi olarak bilinmektedir. Keçi boynuzunun vücut sağlığı için son derece önemli olduğu bilinmektedir. Koyu renkli, sert ve kendine has tadı ile diyet ara öğünlerinde de tercih edilen bu meyve vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Harnup Pekmezi Ne İşe Yarar?

Pekmez kan yapıcı özelliği bulunan bir besindir. Keçi boynuzu pekmezinin birçok hastalıkta tedaviyi destekleyici özelliği bulunmaktadır. Bol miktarda E vitamini içermesi vücutta hücre bölünmesinde etki sağlar. Nefes darlığı olan veya astım hastalarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Düzenli kullanım ile alerjik olan nefes darlığı kontrol altına alınabilmektedir.

Harnup Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Kanser türlerinde önleyici etkisi bulunmaktadır. Harnup pekmezi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücutta kötü huy hücrelerin artmasına engel olur. Özellikle akciğer kanserinin önlenmesi için tercih edilen bu pekmez aile geçmişinde kanser vakası olan kişilerin korunmasına yardımcı olur.

  • Kalsiyum bakımından sütten üç kat daha fazla zengindir. Bu yüzden küçük yaşlarda düzenli olarak tüketilen bu pekmez kemik sağlığı için önemlidir. Kalsiyum sayesinde kemik hastalıklarının oluşmasına engel olur.
  • Balgam söktürücü özelliği sayesinde kişide meydana gelen öksürük balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Mide rahatsızlıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Özellikle gastrit sorunu olan kişilerde doğal mide koruyucu olarak tercih edilebilmektedir.

Harnup Pekmezi Neye İyi Gelir?

Harnup pekmezinin iktidarsızlığı ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Keçi boynuzu meyvesinin yenilmesi de cinsel isteksizliği tedavi edicidir. Sperm kalitesini arttırarak çocuk sahibi olmak isteyen bireylerde tedaviyi destekleyici rol oynar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığı için de önem taşır. Cilt problemleri olan kişilerin bu pekmezi tüketmesi cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ayrıca doğal şeker miktarı yüksek olan bu meyvenin pekmezi tüketildiğinde tatlı ihtiyacının da giderilmesi içi tercih edilebilir. Hastanelerde radyasyon bölümünde çalışanların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir. Vücuttan radyasyon atılımını sağlar. Bunun yanı sıra günlük hayatta radyasyona maruz kalan kişiler için de tercih edilebilmektedir. Kalp ve sindirim sistemindeki organların düzenli çalışmasını sağlar. Kalp sağlığının korunması için düzenli olarak günde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.

Harnup Pekmezinin Zararları Nelerdir?

Doğal şeker olarak bilinen bu pekmez diyabet hastalarının kullanması için mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanılması sağlık için daha doğru olacaktır. Harnup pekmezi çok fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olabilmektedir. Günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla tüketilmemesi gerekir. Sağlıklı bir vücut için günlük 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gerekmektedir. İştah açıcı özelliği aşırı yemek yeme isteğinin oluşmasına neden olabilir. Mide koruyucu olduğu bilinse de çok fazla tüketimi midede yanmaya ve bulantıya sebep olacaktır. Her besinde olduğu gibi günlük tüketim miktarından fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Melek tunç 08 Mart 2018 - 18:46:29 Harnup pekmezi kaç kalori? Kilo yapar mı? Kan yapar mı? Normalde pekmez kan yapar diyorlar bunun için kullanmak istiyorum. Bu pekmez içeriği itibariyle çok faydalıymış. Fiyatı ne kadar? Nereden alabilirim?cevapla
Feride Koru 11 Ocak 2019 - 13:13:25 Organik harnup pekmezini nasıl yapabilirim öğrenmek istiyorum. Bildiğimiz keçi boyunuzu pekmeziyle sanırım aynıymış. Hep hazır olarak alıp tükettim ama bu sefer evde kendim yapmak istiyorum. Tarifi hakkında bilgisi olan varsa yazsın.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: