Sağlık 14 Nisan 2021 - 16:14:13

İdrar Kaçırma Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Sebepleri ve Psikolojik Nedenleri

İdrar Kaçırma Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Sebepleri ve Psikolojik Nedenleri

Kadın ve erkeklerde sıkça görülen idrar kaçırma her yaş grubunda görülüyor olsa da yaşın ilerlemesine bağlı olarak orta yaş ve yaşlı kişilerde daha yaygın olarak görülebilmektedir. İdrar kaçırma kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Tedavi süresince iyileşme olsa bile tekrarlayabilen hastalıklardan biridir.

İdrar Kaçırma Nedir? Nasıl Olur?

Çok genç yaşlarda bile karşılaşılan idrar kaçırma yaşın ilerlemesi ile beraber daha fazla görülebilmektedir. Kadınlarda çoklu doğum, idrar yolu enfeksiyonları, vajina kaslarının yeteri kadar çalışmaması, çok sık cinsel ilişki ve idrar kesesinin aşağıya düşmesinden dolayı meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra idrarın uzun süre tutulması idrar kesesindeki kasların zarar görmesine neden olur. Erkeklerde çoğunlukla ilerleyen yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Prostat büyümesi, idrarın fazla tutulması ve idrar kesesinin düşmesi sonucu meydana gelir. Kadınlarda daha sık görülen bu durum sürekli idrara çıkma ya da hapşururken bile idrar kaçırmaya sebep olmaktadır. Bazı kullanılan ilaçlar kasların çalışmasında olumsuz yönde etki göstermektedir. Buna bağlı olarak vücutta bulunan kasların görevini yerine getirmesini engelleyerek idrar kaçırmaya sebep olabilir.

İdrar Kaçırma Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Yaşa bağlı olarak meydana gelen idrar kaçırma her yaş grubunda farklı nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda özellikle psikolojik olarak meydana gelen bu durum yetişkinlerin bazılarında da karşılaşılabilmektedir. Korku ve endişe idrar kaçırma sorununu yaratabilmektedir. Kişinin psikolojik rahatsızlıkları bilinçsiz olarak idrar kaçırmasına neden olabilmektedir. Çoğu kişi de farkında olmadan yapılan bu durum uzun vadede kişinin toplumdan uzaklaşmasına neden olarak daha ağır psikolojik sorunlar yaşamasına zemin hazırlamaktadır.

İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma tedavisinde özellikle başlangıçta doktora başvurulması tedavinin daha kısa sürede olmasına yardımcı olur. Çok fazla ciddiye alınmasa da kişide rahatsız edici bir durum yaratacaktır. İdrarın tutulmamasına neden olarak sürekli idrara çıkmaya neden olabilir. İlaç tedavisi uygulandığında genel olarak idrar kesesindeki sinir ve kasların uyarılması sağlanır. İlerleyen vakalarda genellikle ameliyat ile çözüm bulunmaktadır. İdrar kesesinin aşağıya inmesi ve bölgede sürekli olarak baskı görmesi idrarın tutulmasına engel olur. Cerrahi müdahale ile idrar kesesi yukarıya alınır. Çok kısa sürede kişide toparlanma olsa da kişi ameliyat sonrasında yapılması gereken egzersizleri yapmadığında ve dikkat etmediğinde aynı sorun ile karşılaşabilmektedir. Tekrarlayabilen bir hastalık olduğu kişiyi psikolojik olarak da rahatsız eder.

İdrar Kaçırma Ne Zaman Görülür?

İdrar kaçırma kadınlarda genel olarak çoklu doğum sonrası ya da normal doğumdan kaynaklanabildiği gibi rahimde oluşan problemlerden de ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden vajina sağlığına özen gösterilmesi gerekir. Erkeklerin düzenli olarak 50 yaş üstünden sonra prostat değerlerinin ölçülmesi hastalığın ortaya çıkmasına engel olacaktır. İdrar kesesinde meydana gelen sinir ve kas kaybı her yaş grubunda hastalığın görülmesine neden olduğu unutulmamalıdır.

  • idrar kaçırma nedir
  • idrar kaçırma neden olur
  • idrar kaçırma nasıl tedavi edilir
Yorumlar
Burcu Varol İdrar kaçırmaya hastanede hangi bölüm bakıyor? İdrar kaçırma tedavisi kadınlarda nasıl oluyor? Ne kadar sürüyor? Bu sıkıntıyı yaşıyorum 1 haftadır ve doktora gitmeye karar verdim. Bu durumun nedenleri ne olabilir? cevapla
yorum yaz
Dalak Nedir? Ne İşe Yarar? Nerededir?