Sağlık 14 Nisan 2021 - 13:24:12

Yüz Felci Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yüz Felci Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yüzde bulunan sinirlerin hareket yeteneğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan duruma yüz felci denilmektedir.

Yüz Felci Nedir, Ne Demek?

Yüz kaslarının zayıflamasına ve sarkmasına neden olan bu durum kişinin konuşma, yemek yeme ve kendini ifade etme zorluğu yaşamasına sebep olarak yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşürmektedir. Bunun yanı sıra yüzün tek bir bölümünde ya da her iki bölümünde de meydana gelebilmektedir. Hasar gören yüz sinirlerinde iltihap, enfeksiyon ve güç kaybı ile beraber aniden ya da yavaş yavaş kendini gösterebilen bir hastalıktır. Yüz felcinin birçok nedeni olduğu gibi en çok bilinen çeşidi ise inmedir.

Yüz Felcinin Nedenleri Nelerdir?

  • Sıkıntı ve stres anında vücutta bulunan tüm kaslar belli aralıklar ile kişiye belirti verebilmektedir. En sık karşılaşılan yüz felci genel olarak sıkıntı ve stres kaynaklı olarak bilinir.
  • Yüz sinirlerinin iltihaplanması sonucunda da yüz felci meydana gelebilmektedir. Sinirlerin iltihaplanması ile beraber uygun tedavi yöntemi uygulandığı takdirde genel olarak 6 ay içerisinde düzelme sağlanabilmektedir.
  • Yüz felcine neden olan inme aslında bu felçler arasında en çok ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yüzdeki sinirlerin beyinde de işlevini kaybetmesi kalıcı bir felce neden olur. Oksijen yetersizliğinde sıkça karşılaşılan bu yüz felci vücudun sağ ya da solunun da yeteri şekilde çalışmamasına neden olur.
  • Bazı virüsler yüzde felç geçirmeye neden olabilmektedir. HIV virüsü gibi virüslerin belli bir süre sonra yüz felcine sebep olduğu bilinmektedir.
  • Yüz felcinin nedenleri arasında sık karşılaşılan durumlar tüm vücudunda etkilenmesine sebep olabilmektedir. Diğer nedenlere bakıldığında yüz felcinin tedavi edilme oranını da arttırabilmektedir.
  • Soğukta kalmak, başa darbe alınması ve kafatası çatlaması gibi durumlarda yüzdeki sinirlerin çalışmasına engel olabilmektedir.

Yüz Felci Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geçici yüz felçlerinde kişi 1 sene içerisinde eski sağlığına kavuşabilmektedir. Fakat tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan kişinin tekrar yüz felci geçirme riski oldukça fazladır. Bu durumun nedenlerinin ortadan kaldırılması kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Yüz felcinde öncelikle yüzde yer alan sinirlerin uyarılması ve eski haline gelmesi için tedavi şekli uygulanmaktadır. Geçici yüz felçlerinde genel olarak kortizon tedavisi uygulanabilmektedir. Başarılı sonuçların alınabilmesi için kişinin fizik tedavi ile destek alması gerekmektedir. Sinir ve kasların tekrar düzenli çalışmasının sağlanması için sürekli olarak gözlenerek tedavisine farklı yöntemler ilave edilebilir. Botoks ile de yüz felci tedavisi uygulanabilmektedir. Son yıllarda yüz felci geçiren kişilere akupunktur tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem kişinin tüm yüz sinirlerinde uyarma yapılarak tedavi belirlenebilmektedir.

Yüz Felci Nasıl Önlenir?

Kişinin daha sağlıklı olması ve yüz felcine karşı önlem alması için yaşam şartlarında iyileştirme yapması gerekebilir. Herhangi bir durum karşısında mutlaka doktora başvurularak tedavi uygulanması daha hızlı sonuç alınmasına yardımcı olacaktır.

  • yüz felci
  • yüz felci nedir
  • yüz felci neden olur
  • yüz felci tedavi
Yorumlar
Gül Soydan Yüz felci tedavi yöntemleri nelerdir? Kendini neden tekrarlar? Annemde bu rahatsızlık söz konusu. Geçer gibi oldu sonra yine tekrarladı. Doktorlar geçiyor diyorlar ama tabi bilemiyorum. Ne yapmak gerekiyor bilen var mı? cevapla
yorum yaz
Hamileler İçin Diyet Listesi