Sağlık

Mide Şişliği Neden Olur? Mide Şişkinliği Nasıl Geçer? Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

14 Nisan 2018 - 13:34:04
Mide şişliği neden olur? Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliğine ne iyi gelir?

Mide yeterli bir şekilde çalışmadığında çeşitli mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Besinlerin öğütülmesinde yetersiz kalan mide bir süre sonra her yemek yenildikten sonra mide şişkinliği oluşmasına sebep olur.

Mide Şişliği Neden Olur?

Mide şişkinliği genel olarak tüketilen besinlerden kaynaklı ya da gluten alerjisinden dolayı meydana gelebilmektedir. Midede şişkinliğe sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması mide sağlığını da koruyucu etkiye sahiptir. Yemek yedikten sonra hissedilen şişlik nefes almayı da zorlaştırabilmektedir. Özellikle lifli gıdalar tüketilirken suyun fazla içilmesi midede şişkinliğe neden olur. Bulgur gibi gıdalar midede şişme yapar. Mide şişliği kişiyi huzursuz eden bir durumdur. Bunun yanı sıra şişlikle beraber ağrı da meydana gelebilmektedir.

Mide Şişkinliği Sebepleri Nelerdir?

  • Sakız çiğnemek havanın sürekli olarak yutulmasına neden olur. Yemek yedikten sonra da yutulan hava ile beraber midede şişlik oluşabilmektedir.
  • Gazlı ve asitli içeceklerin çok miktarda tüketilmesi midede gaz birikmesine sebep olabilir. Bu durumda da kişi genel olarak mide şişkinliği ile karşılaşabilmektedir.
  • Stres mide rahatsızlıklarına sebep olan en önemli faktörlerden biridir. Kişinin stresli zamanlarda yemek yedikten sonra aşırı bir mide şişliği ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Mide hastalıklarının çoğu midenin vücutta görevini tam olarak yerine getirmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Midede oluşan bu hastalıkların bir an önce tedavi edilmesi gerekir.
  • Bazı ilaçlarda mide koruyucu etki olmadığından yan etki olarak hazımsızlık meydana gelir. Hazımsızlık ile beraber kişide yediğinden daha fazla yemek yemiş hissi oluşur. Mide şişkinliğinin bu şekilde ortaya çıkması uzun süre bu hissi yaşamaya neden olabilmektedir.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Beslenme kaynaklı mide şişliklerinde düzenli ve sağlıklı beslenmek kişinin mide sorunu ile karşılaşmasına engel olacaktır. Çeşitli bitki çayları midenin düzenli çalışması için yardımcı olarak şişkinlik hissini ortadan kaldırır. Rezzene, papatya, zencefil, kişniş ve nane gibi bitkilerin çay olarak yemeklerden önce tüketilmesi hazımsızlığa da engel olacaktır. Düzensiz beslenme de tercih edilen karbonhidratlar kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Hem kilo alımına sebep olur hem de mide de ülser ve reflüye sebep olur.

Mide Şişkinliği Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Besin alerjisi olan kişilerde de mide şişkinliği meydana geldiğinden özellikle tahıllı gıdaları tüketirken glutensiz gıdalar tercih edilmelidir. Gluten hem midede hem de bağırsaklarda ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden şişkinlik meydana gelerek kişiye patlayacakmış hissi yaratır. Besinleri içerisinde bulunan gazla şişkinliğin çok fazla olması kişiyi gece boyu uyku problemi yaşamasına neden olur. Fasulye, brokoli, lahana, şeker ve karbonhidratlı içecekler mide şişkinliği yapar. Genel olarak gündüz saatlerinde bu gıdaların tüketilmesi gece uyku sorunu yaşanmasına engel olur. Midenin sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok ağır besinlerin fazla tüketimi sindirim sistemine zarar verir.

Yorumlar
Hale ekici 14 Nisan 2018 - 13:44:04 Mide şişliği ve hazımsızlık neden olur? Midemde garip bir şişlik oluyor ve bu rahatsız ediyor. Şişkinliğe iyi gelen şeyler nelerdir? Nasıl geçer? Bu durumu yaşamamak için nasıl beslenmek gerekiyor acaba? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: