Sağlık 14 Nisan 2021 - 10:44:02

İlişkiden Sonra Yanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

İlişkiden Sonra Yanma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınların en hassas bölgelerinden biri olan vajina bölgesi kuru ve temiz olması gereken bölgelerden biridir. Vajina bakımına özen göstermesi gereken kadınların birçoğunun genel şikayetlerinden biri de ilişki sonrasında vajinada yanma hissinin olmasıdır.

İlişkiden Sonra Yanma Normal mi?

Cinsel ilişki sonrasında meydana gelen ağrı ve yanma hissi ciddi bir hastalık habercisi olabilir. Bunun için önlem alınması gerekmektedir. Vajina içerisinde oluşan bakteri ve mantar ilişki sonrasında şiddeti bir yanma hissi oluşturabilmektedir. Bunun dışında kaşıntı ve kızarıklık da meydana gelebilir.

Vajinada Yanma Neden Olur?

  • Kadınların dikkat etmesi gereken bölgelerden biri olan vajina düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmesi gereken bir bölgedir. Birçok kadında İlişki sonrasında yanma meydana gelebilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise genel olarak cinsel yol ile bulaşan mikropların zamanla mantara dönüşmesidir.
  • Menopoz döneminde de yanma sorunu ile karşılaşan kadınlar vajina sağlığı için mutlaka doktora başvurması gerekir.
  • İlişki sonrasında vajina içinde meydana gelen yanma ve ağrı enfeksiyondan kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra vajinanın kuru olması, cinsel ilişki sırasında sürtünmenin fazla olması, vajinismus hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, kist ve cinsel yol ile bulaşan hastalıklar vajina da yanmaya sebep olmaktadır.

İlişkiden Sonra Yanma Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda sıkça görülen bu rahatsızlık cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin sıkıntı yaşamasına sebep olabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen bu durum doktor kontrolü sonrasında gerekli ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Zaman zaman tekrarlayabilen bu hastalık özellikle kadınların vajina sağlığına dikkat etmesi gerektiğini gösterir. İlişki sonrasında meydana gelen yanma geçici olsa da uzun vadede yanmaya sebep olan mikroplar tüm vajina bölgesine yayılarak dışarıdan da gözle görülür hale gelmektedir.

İlişkiden Sonra Yanma Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?
  • Kadınların vajina sağlığında kullandığı ürünler vajinanın normal düzenine zarar verebilmektedir. Vücutta kendi kendini yenileyebilen bir organ olan vajina dışarıdan gelebilecek bakteri ve mikroplara karşı direnç gösterir. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması bu mikropların vajina içerisinde üremesine engel olur.
  • Vajinada yanmaya sebep olan nedenler genellikle antibiyotik ilaç ve merhemlerle tedavi edilmektedir. Kullanılan bu antibiyotikler vajinanın eski sağlığına kavuşması için kullanılır. Vajinanın kaygan yapısı cinsel ilişki sırasında birleşmeyi kolaylaştırmaktadır. Çok fazla kuru olan vajinanın sürtünmeden dolayı yanma yapmaması için kayganlaştırıcı ürünlerde tercih edilebilir.
  • Antibiyotik tedavisinde idrar yolu enfeksiyonu var ise buna uygun ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.
Hamilelikte Vajinada Yanma Olur mu?

Bazı durumlarda gebelik söz konusu ise vajina da yanma olabilmektedir. Bunun için de mutlaka doktora başvurularak uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kist ya da farklı hastalıkların meydana gelmesinden dolayı yanma çok fazla oluyor ise bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. İlişki sonrasında yanmanın oluşmasını engellemek için çeşitli ilaç tedavilerinin yanı sıra doğal yöntemler ile de tedavi yapılarak vajina sağlığı korunabilmektedir.

  • ilişki sonrası yanma
  • ilişkiden sonra yanma
  • vajinada yanma
Yorumlar
Seçil Bilgin İlişki sonrasında yanma ve kaşıntı nasıl geçer? 5 aylık evliyim ilişki sonrasında yanma hissi oluyor. Son 1 aydır bu problemi yaşıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Bu normal bir durum acaba yoksa bir hastalığın belirtisi mi? cevapla
yorum yaz
Saç Rengini Açmak Zararlı mı? Saç Rengini Açmak İçin Neler Yapılmalı?