Sağlık

Göğüste Ağrı Neden Olur? Nasıl Geçer?

14 Nisan 2018 - 07:53:51
Göğüste ağrı neden olur? Nasıl geçer?

Kişinin omuzlardan başlayarak kaburganın alt kısmına doğru meydana gelen ağrıya göğüs ağrısı denilmektedir. Bazı dönemlerde ani ağrı hissinin oluşması ve hemen geçmesi çok ciddiye alınmasa da sürekli hale gelen ve aile geçmişinde kalp ve akciğer hastalığı olan kişilerde doktora başvurulması gerekmektedir. Üşütmek ve herhangi bir darpta bile meydana gelen göğüs ağrısında terleme ve sürekli olarak ağrının çeneye doğru yayılması kalp krizi işareti olabilmektedir. Bu durum karşısında mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Göğüs Ağrısı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

  • Göğüste ağrı oluşmasına neden olan ve çok yaygın olarak bilinen en önemli neden kalp kasının çalışmasında bir aksaklık olduğunu belli eder. Kalbin kan pompalaması için kalp kaslarının sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Kalp kasları yeteri kadar görevini yerine getiremediğinde göğüs ağrısı geçici olarak meydana gelebilmektedir.
  • Kalp krizi göğüste ağrı durumunun en belirgin nedenleri arasında yer alır. Özellikle göğsün tüm çevresine yayılan bu ağrı kişiyi ciddi şekilde rahatsız eder. Çene kısmına yayılan bu ağrı nefesin tam alınmasına da engel olur. Kişinin kalp krizi geçirirken göğüs ağrılarının şiddeti giderek artar.
  • Mide rahatsızlıklarının da göğüs ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle reflü midenin şiddetli ağrıması sonucu göğüse yayılmasına neden olabilir.
  • Üşütmek bu ağrıya neden olan faktörler arasında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Sırta doğru yayılan bu ağrı çok fazla soğuk almaktan dolayı meydana gelebilmektedir. Kişinin ceryanda kalması ve bunun sonucunda ara ara meydana gelen göğüste ağrı oluşabilmektedir.

Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin vücut sağlığının bozulmasına neden olan göğüs ağrısı öncelikle sebeplerinin saptanması gerekmektedir. Göğüste ağrıya sebep olan nedenler arasında en ciddi olan kalp krizinin oluşmasıdır. Kalp krizinden kaynaklı olarak kişinin hayatını kaybetmesi söz konusu olmaktadır. Doktor kontrolü sonrası ağrıya sebep olan faktörler için gerekli tedavi uygulanabilmektedir. Genel olarak kan sulandırıcı ilaçların kullanılması doğru tedavi yöntemlerinden biridir. Kalp kasının yeterli çalışmadığı durumlarda kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak kan akışının daha rahat kalpte meydana gelmesi sağlanır. Bu sayede kişi vücutta kan dolaşımı kontrol altına alınır.

Göğüs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göğüsün ağrımasına sebep olan üşütme göğüs bölgesinin sıcak tutulması ve evde yapılan viks tedavisi bazı durumlarda işe yaramaktadır. Nefes alıp verirken meydana gelen göğüs ağrısı zamanla geçecektir. Reflüden kaynaklı göğüs ağrılarında mide sorunlarının ortadan kaldırılması gerekir. Beslenme ile beraber midenin daha rahat çalışması sağlanır. Reflü için kullanılan ilaçlar bu ağrının kesilmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir bireyin düzenli olarak spor yapması ve düzenli beslenmesi vücudun fazla yorulmasına engel olacaktır. Kan dolaşımının düzenli olabilmesi için kötü alışkanlıklardan da uzak durulması göğüs ağrısının oluşmasına engel olur. Kişinin ani göğüs ağrıları çekmesi ve bu durum sık hale gelmesi mutlaka doktora başvurması gerektiğini işaret eder.

Yorumlar
Cansu özlü 14 Nisan 2018 - 08:03:51 Göğüste ağrı ve sızlama neden olur? Bazı zamanlarda göğsümde ağrı oluyor. Sol tarafta olunca biraz kokuyorum kalple mi ilgili acaba diyorum. Bu ağrıların nedeni nedir acaba? Gaz sıkışması bu şekilde ağrı yapar mı?cevapla
Can coktav 23 Kasım 2020 - 03:45:23 Merhaba gaz yapabilir ama ağrılarınız asiri suruyorsa bir sorun olabilir agrilariniz nasil oluyor
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: