Sürekli geğirme neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Sürekli geğirme neden olur? Nasıl geçer?

14 Nisan 2018 - 05:02:57

Tüketilen gıdalardan dolayı mide içerisindeki gazın ağız yolu ile dışarı çıkmasına geğirme denmektedir. Midede havanın birikmesi genel olarak konuşurken ya da yemek yerken havanın yutulmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Geğirme neden olur? Nasıl olur?

Midenin kapasitesinden fazla hava alınması mide kapağının zorlanmasına sebep olur. Mide kapağı ters yöne hareket ettiğinde midede bulunan hava yemek borusuna doğru ilerleme gösterir. Daha sonra ağız yolu ile alınan hava dışarıya atılır. Geğirme konuşurken ve yemek yerken yutulan havanın dışarıya çıkarılması çok fazla oluyor ise mutlaka doktora başvurulması gerekir. Fakat bunun bir alışkanlık mı yoksa mide hastalıklarından biri mi olduğu konusunda karar verilmesi gerekmektedir.

Geğirmenin sebepleri nelerdir?

  • Kişide alışkanlık haline gelen geğirme eylemi bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat sürekli olması mide sorunlarının olduğunu işaret edebilmektedir. Buna sebep olan en önemli faktör midede reflünün olmasıdır.
  • Mide çok yavaş çalıştığında hazımsızlık ve şişkinlik meydana gelir. Bu durumda da kişinin geğirme eylemini yapmasına sebep olabilir. Çok fazla ağır yemekler tüketildiğinde de hazımsızlık olacağından bu durum oluşabilir.
  • Beslenme alışkanlıkları bu duruma sebep olan en önemli faktörler arasında yer alabilmektedir. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek kişi de mide sorunlarının da olmasına sebep olur. Özellikle gazlı içeceklerin çok fazla tüketilmesi kişinin gün içerisinden bu durumdan dolayı rahatsız olmasına da neden olabilmektedir.
  • Burun kemiğinde eğrilik ve burun etinin olması da neden olabilir. Bu durum karşısında kişi soluk alıp verirken ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalmaktadır. Böylece çok fazla hava yutması meydana gelir. Geğirmeye sebep olan havanın yutulmasından dolayı sıkça olabilir.

Sürekli geğirmek hamilelik belirtisi mi?

Midenin düzenli çalışması ve tüketilen gıdaların ince bağırsağa iletilmesi gerekmektedir. Mide kasları görevini yerine tam getiremediği durumlarda besinler ince bağırsağa geçerken bekler ve bu besinler çok fazla gaz oluşumuna sebep olur. Besinlerden kaynaklanan bu gaz ağız yolu ile dışarıya atılır. Bu da geğirmeye neden olabilmektedir. Sürekli geğirmek bazı ciddi hastalıklarında oluşmasına sebep olabilir. Mide kanseri gibi hastalıklarda kişinin sık sık geğirmesi rahatsızlık vericidir. Gün içerisinde sürekli bu durum var ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Hamilelik belirtisi olabileceği düşünülen geğirme bu dönemde nadirde olsa karşılaşılabilen bir durumdur. Henüz gebeliğinin farkında olmayan birinin normalden daha fazla olması hamilelik belirtisi olacaktır.

Geğirme nasıl geçer? Tedavisi nasıl olur?

Günlük hayatta tüketilen gıdalardan kaynaklı olarak meydana gelen geğirme eylemi normal bir durumdur. Fakat aşırı bir şekilde olması kişinin öncelikle mide sorunlarının olduğunu işaret edebilir. Sık sık geğiren birinin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Gerekli testler yapıldıktan sonra kişiye mide koruyucu ilaçlar ile tedaviye başlanmaktadır. Ayrıca tüketilen gıdaların çok fazla gaz yapan gıdalardan olmaması gerekmektedir. Bu duruma neden olan hazımsızlığın ortadan kaldırılması için de sindirimi kolay gıdaları tercih etmek daha doğru bir beslenme şekli olacaktır.

Yorumlar
Hilmi Taşkın 14 Nisan 2018 - 05:12:57 Sürekli geğirme ve mide ağrısı neden olur? Bazen midem bu tarz sorunlar yaşıyorum. Bu beslenme ile alakalı olabilir mi? Yoksa midem de bir rahatsızlık mı var bilemedim. Bu durumu geçirmek için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: