Sağlık 14 Nisan 2021 - 19:04:18

Dudak Kuruluğu Neden Olur? Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

Dudak Kuruluğu Neden Olur? Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

Dudak çatlaması genel olarak karşılaşılabilen durumlardan biridir. Çatlamaya sebep olan en önemli faktör ise dudak kuruluğudur.

Dudak Kuruluğu Nedir? Nasıl Olur?

Dudak duruluğu vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar birçok sebepten dolayı medyana gelen bir durumdur. Sıkça karşılaşılan dudak kuruluğu için hem beslenmeye hem de dudak bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Dudakların kurumaya başlaması ve görüntü olarak kişiyi rahatsız etmesi çeşitli vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Öncelikle kan testi yaptırılarak vitamin ve mineral eksikliğinin ölçülmesi tedavi için başlangıç olacaktır.

Dudak Kuruluğunun Neden Olur?

 • Kışın soğuk havalarda sıkça karşılaşılan dudak kuruluğu dudaklar nemlendirildikten sonra geçici olabilmektedir. Bununla beraber dudaklarda soyulma görülebilir. Dudaklar nemlendirilmediğinde soyulma yaparak acı hissinin oluşmasına da neden olabilir.
 • Vitamin eksikliğinin belirtilerinden biri olan dudak kuruluğu için kan testi sonuçlarına doktor tarafından bakılmalıdır. B vitamini eksikliğinden kaynaklanan kuruluk genellikle vücudun ihtiyacı olan vitamin alındığında geçebilmektedir.
 • Çinko eksikliğinde de dudaklardaki kuruluğun olduğu görülmektedir. Dudak çatlamaları ile kendini belli eden bu durum tedavi edilmediğinde dudakların yarılmasına sebep olarak enfeksiyona açık hale gelmektedir.
 • Susuz kalmak ve vücudun ihtiyacı olan su tüketimi sağlanmadığında da dudaklarda kuruma meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra dudakları yalama, emme ve ısırma gibi durumlarda dudak kuruluğuna sebep olur.
 • Bazı ilaçlar vücutta yan etkiye neden olmaktadır. İlaçların bilinçsiz kullanımı sonrasında dudaklarda çatlama ve kuruma meydana gelebilir.
 • Şeker hastalığı olan kişilerde dudak kuruluğu çok fazla görülür. Ağızda kuruma yapan şeker hastalığı dudaklarda da çatlamaya neden olur.

Dudak Kuruması Nasıl Geçer?

Sağlıklı beslenmek tüm vücudun dinçte olmasına yardımcı olur. Kişinin alması gereken vitamin ve mineraller düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Dudak kurumasına sebep olan B vitamini eksikliği zamanla birçok hastalığın oluşmasına neden olabilir. Dudak kurumasını engellemek için günlük su tüketim miktarının altına inilmemesi dudaklarda ve ciltte nemlilik sağlayacaktır. Fakat dudak kurumasına sebep olan faktörlerin tamamını anlayabilmek için mutlaka gerekli testlerin yapılması doğru tedavi yönteminin uygulanmasını sağlar. Düzenli aralıklar ile dudak yüzeyinde bulunan ölü derinin alınması dudak çatlaklarının derinlemesini engeller. Dudağa uygun nemlendirici kullanmak görüntü olarak da dudağın pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Dudak Kuruması Nasıl Önlenir?

Sebzenin bol miktarda tüketilmesi dudak bakımında oldukça önemlidir. Sebzelerden alınan vitamin sayesinde dudak kuruluğu önlenebilmektedir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Dudak kuruluğu zamanla dudakların çatlamasından dolayı mikropların yerleşmesine sebep olabilir. Dudaklarda kanama oluyor ise mutlaka dudak bakımının yapılması gerekir. Dudak kuruluğunda öncelikli olarak dahiliye doktorundan randevu alınıp vitamin testinin yapılması tedavi için ilk adım olacaktır. Kişide kalıcı rahatsızlıktan dolayı meydana gelen dudak kuruluğu geçici olabilir. Bol bol nemlendirici kullanılması dudakların soğuğa karşı da korunmasına yardımcı olarak bakım yapılmasını sağlayacaktır

 • dudak kuruluğu
 • dudak kuruluğu nedir
 • dudak kuruluğu neden olur
 • dudak kuruması
 • dudak kuruması nasıl önlenir
 • dudak kuruması nasıl geçer
Yorumlar
Hande Doğuş Dudak kuruluğu için bitkisel çözüm önerileri var mı? Kuruluk nasıl geçer? Dudaklarım çok aşırı kuruyor. Suyu az içmek kuruluğa neden olur mu? Bu durum herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi acaba? cevapla
yorum yaz
Ayak Mantarı Nedir? Ayak Mantarının Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri