İdrar tutmak baş ağrısı yapar mı? Tansiyonu yükseltir mi?
Sağlık

İdrar Tutmak Baş Ağrısı Yapar mı? Tansiyonu Yükseltir mi?

29 Ağustos 2018 - 12:20:10

İdrar tutmak vücutta çeşitli olumsuz durumlara yol açan ve çoğu kişinin yaptığı bir alışkanlıktır.

İdrar Tutmak Neye Yol Açar?

İnsanlar için tuvalete gitmek çok normal bir ihtiyaçtır. Dolayısı ile vücudun ihtiyaç duymadığın fazlalık ve atık maddelerin dışarı atılması amacı ile tuvalete gidilir. Çoğu kişinin tuvalet tutma alışkanlığı vardır. Bu alışkanlık ciddi sağlık problemlerine neden olabileceği için yapılmaması önerilir. İdrar yollarını etkilemekte olan idrarın tutulması, bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durumun nedeni olarak idrarın mesane bölgesinde uzun süreçler tutulması gösterilir. İdrar mesaneden tutulduğunda mikroplara neden olur. Zaman içeresinde bu mikroplar böbreklere sıçrayabilmektedir. Vücut yapısı böbrek taşının oluşmasına yatkın olan kişinin idrarını tutmaması gerekir. Böbrek taşı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Aşırı orandaki kalsiyum ve sodyumdan kaynaklı olarak böbreklerde meydana gelen minik taşlara böbrek taşı denir. Mineraller vücudun içinden idrar aracılığı ile atılmadığı zaman böbrek taşı idrara yoluyla vücuttan atılma ihtiyacı hisseder. Yapılan hareket acı verir.

İdrar Tutmak Sistit Yapar mı?

Kadınları çok fazla etkileyen sistit mesane duvarının iltihaplanmasına verilen isimdir. Başlıca görülen belirtiler leğen kemiğinde ağrı oluşması, idrar esnasında ağrı ve yanmalardır. Ortalama olarak mesane kapasitesinin dört yüz kırk ml olduğu söylenebilir. Gün içinde 8 bardak su içilmesi ortalama 1,9 litre sıvı tüketildiğinin göstergesidir. Mesane bölgesi bir gün içinde içilen suyun tahmini olarak dörtte birini almaktadır. Bu durumdan dolayı ihtiyaç duyulan sürede tuvalete gidilmesi gerekir.

İdrar Tutmak Nelere Sebep Olur?

İdrarın tutulması böbreklerde kendini göstermektedir. İnsanların gün içinde en az iki ila iki buçuk litre su tüketmeleri gerekir. Yetişkinlerin mesanesi 0.5 litre su alabilir. Bahsi geçen durumdan yola çıkarak kişinin günde en az 2 kez idrar boşaltımı yapması gerektiği söylenebilir. Boşaltım yapılmaz ise mesane içinde bekleyen idrar aşırı seviyede tutulduğunda böbreklere zarar verir. Mesanedeki idrar ilk olarak üreter ismindeki idrar torbası aracılığı ile böbrekleri birleştiren kanal, sonrasında böbreklere baskı yapar ve bu şekilde mikroplarla buluşulur, durum böbrek yetmezliğine neden olabilir.

İdrar Tutmak Böbreklere Zarar Verir mi?

İdrarın fazla tutulması kişilerin sistit rahatsızlığına yakalanmasına yol açar. Sistit idrar torbasının enfeksiyon kapmasıdır. Kadınlardaki idrar boşaltma organı erkeklerinkine kıyasla daha küçüktür. Bu yüzden kadınlarda idrar tutmak sistite neden olur. Uzun süre idrarı yapmamak mesaneyi genişletir. Mesanenin genişlemesi ile yapısı bozulma gösterir. Bu olaya bağlı mesane esas görevini yapamamaktadır. İdrarın boşaltılma esnasında mesane idrarın tamamını boşaltamamaktadır. Her tuvalet sonrası içeride idrar kalır. Kalan idrarın enfeksiyona neden olma durumu olduğu söylenebilir. Aynı şekilde idrar böbreklere geri kaçmaktadır. Durum böbreklerin zarar görmesine neden olur. İdrar tutmak vücuda zarar verdiği için bu alışkanlığı bırakmak gerekmektedir.

Yorumlar
Gizem Özcan 29 Ağustos 2018 - 12:30:10 İdrar tutmanın vücuda vermiş olduğu zararlar nelerdir? Böbreklere zarar verir mi? Bazı günler mecbur kaldığım için idrarımı tuttuğumda başımda çok ağrı oluyor. Bu durum normal mi? İdrar tutmak yumurtalıklara zarar verir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: