Sağlık 13 Mart 2021 - 13:33:06

Ihlamurun Zararı Var mı? Tarifi, Kullanımı ve İyi Geldiği Hastalıklar

Ihlamurun Zararı Var mı? Tarifi, Kullanımı ve İyi Geldiği Hastalıklar

Ihlamur; bahar aylarında açan, kış aylarında yapraklarını döken, verimli ve kireçli topraklarda yetişen tilya adı ile de bilinen bir bitki türüdür.

Ihlamurun Zararı Var mı?

Kış aylarının vazgeçilmez bitki çayları arasında yer alan ve genel olarak soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların önlenmesi ve iyileşmesi gibi durumlarda sağlamış olduğu etkileri ile bilinen ıhlamur, asıl olarak yan etkileri olmayan bir bitkidir. Fakat aşırı tüketildiği zaman zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Öncelikle aşırı tüketilirse sindirim sisteminde fazla hızlanma ile ishale neden olur. İshal sonucunda ise vücutta su kaybı meydana gelebilir.

Ihlamurun günde 3 bardak kadar tüketilmesi gerekmektedir. Fazlası kalp hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Çünkü kanı daha fazla sıvılaştırabilir. Ihlamuru bir kere kaynatıp içmelisiniz. İkinci kez kaynatılması önerilmemektedir. Kısa süreli kullanımlarda oldukça faydalı etkiler sağlayan ıhlamur, uzun süreli ve devamlı kullanımlarda bazı yan etkiler sağlayabilir. Haricinde zararı yoktur. Ama dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca hamile kadınların ve emziren annelerin tüketmeden önce doktora danışması gerekmektedir.

Ihlamur Çayının Tarifi ve Kullanımı Nasıl Olur?

Ihlamur çayının hazırlanması oldukça kolaydır. Siyah çayın hazırlanması ile aynı şekildedir. Öncelikle bir miktar suyu kaynatmalı ve ardından içerisine ıhlamur atıp demlenmesini beklemelisiniz. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz. Ihlamuru kaynatmak içerisindeki vitamin ve minerallerin ölmesine neden olabilir. Bu nedenle demlenerek tüketilmesi daha faydalı etkiler alınması açısından önem arz etmektedir.

Grip ve nezle gibi hastalıklar için tüketilecek olan ıhlamurun arifinde bazı değişiklikler yapılabilmektedir. İçerisine iki adet kurumuş elma, 1 tane çubuk tarçın, 1 çay kaşığı zencefil, 1 yemek kaşığı limon katıp demleyerek tüketebilirsiniz. Enfeksiyon önleyici özelliği bulunan ıhlamur çayı ile hem hastalıkların oluşmasını önleyebilir hem de daha kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz.

Ihlamurun İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Devamlı olarak uykusuzluk problemi çeken kişiler için rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan melatonin sayesinde stres, gerginlik gibi etkilerin azalmasını ve sağlıklı bir şekilde uyumayı sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bu bitki virüs ve bakterilere karşı vücudun direnç sağlamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttan toksin atmayı sağlar. Toksin gibi yabancı maddeler tehlikeli pek çok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Mide asidinin düzenlenmesini sağlayarak hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine etki eder.

Tonik olarak cilt lekelerinin giderilmesi için kullanılabilen ıhlamur çayı, kozmetik sektöründe de pek çok üründe tercih edilmektedir. Cildin gençleşmesini sağlayan ve genç kalmasına destek olan bu bitki cilt tedavileri için de faydalı olabilmektedir.

Ihlamur Ne İşe Yarar?

Soğuk algınlığı sonrasında gelişen grip, nezle gibi hastalıkların giderilmesine katkı sağlayan ıhlamur çayı, vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesine katkı sağlar. Serbest radikallerin dışarı atılmasına destek olan ıhlamur kanser gibi hastalıkları önleyici etki meydana getirmektedir. Vücuda enerji sağlar. Saçların güçlenmesine yardımcı olan bu bitki aynı zamanda bazı rahatsızlıklardan dolayı göz kapağı çevresinde oluşan çapakların titizlikle ve nazikçe temizlenmesine destek olur.

  • ıhlamur
  • ıhlamurun zararı var mı
  • ıhlamur çayının tarifi
  • ıhlamur çayının hazırlanması
  • ıhlamurun iyi geldiği hastalıklar
  • ıhlamur ne işe yarar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diskalkuli Ne Demek? Matematik Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Nelerdir?