Sağlık

Evde El Dezenfektanı Yapımı ve Tarifi

12 Mart 2020 - 20:40:44
Evde El Dezenfektanı Yapımı ve Tarifi

Evde el dezenfektanı yapımı; tehlike arz eden virüslere karşı korunmak ve bakteriyel pek çok hastalığın önlenmesini sağlamak açısından ellerin temiz kalmasına yardımcı olabilecek doğal bir çözüm olarak nitelendirilmektedir.

Evde El Dezenfektanı Yapımı Nasıl Olur?

Günümüzde pek çok hastalığın ve virüsün etrafta gezdiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Korona, Sars, Mers ve İnfluenza gibi pek çok virüs tipi insandan insana kolay bir şekilde bulaşan ve sonucunda tehlikeli hastalıklar meydana getiren bakterilerdir. Virüsleri engellemenin en etkili yolu temizliktir. Özellikle ellerinizi temiz tutmanız bakterilerin vücuda girmesini önleyen en etkili yöntemdir. Çünkü ellerimizi gün içerisinde pek çok şeyde kullanırız. Gerek yemek yerken, üstünüzü giyinirken hangi işi yaparsak yapalım ellerimizi aktif olarak kullanırız. Bu durum virüslerin ve bakterilerin ilk olarak ellere bulaşmasına neden olmaktadır. El dezenfektanları ile ellerinize bulaşan virüslerin ölmesini sağlayabilirsiniz. Dezenfektanları satın alabileceğiniz gibi evde kendinizde yapabilirsiniz.

Evde el dezenfektanı yapımı oldukça kolaydır. Doğal olarak hazırlayabileceğiniz bu tarif ile çeşitli salgınların yayılmasını önleyebilirsiniz. Sadece virüslerden korunmak için değil aynı zamanda sağlığınız için de faydalı etkiler sunmaktadır. Evde el dezenfektanı yapmak için 10 damla kekik yağı, 2 yemek kaşığı kadar aloe vera jeli, 10 damla kadar karanfil yağı ve 10 damla miktarında limon yağını bir miktar suyun içerisine katıp daha sonra güzelce karıştırmanız gerekmektedir. İyice karıştığından emin olduktan sonra püskürtme işlevi olan bir şişeye koyunuz. Ellerinizi sık sık yıkayıp bu dezenfektandan kullanırsanız virüslere karşı koruyucu bir önlem almış olursunuz.

Evde El Dezenfektanı Tarifi Nedir?

Virüslere karşı korunmak için dezenfekte etkisi bulunan jellerin ve spreylerin kullanılması gerekmektedir. Eğer ki kendiniz doğal bir şekilde evde antibakteriyel jel ya da sprey hazırlamak isterseniz aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz:

Gerekli Olan Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı beyaz sirke
  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 2 bardak kadar sıcak su
  • yarım çay kaşığı lavanta yağı
  • 3 damla okaliptus yağı
  • 2 damla çay ağacı yağı

Yapılışı: Derin bir kabın içerisine tüm malzemeleri karıştırınız. Püskürtmeli bir şişenin içerisine karıştırmış olduğunuz tüm malzemeleri koyunuz. Daha sonra bunları bir şişeye koyunuz ve ağız kısmını iyice kapatıp çalkalayınız. Karışım bu şekilde hazırlanmış olacaktır. Ellerinizi düzenli bir şekilde güzelce yıkayıp sıkabilirsiniz.

Antibakteriyel Jel Ne İşe Yarar?

Bakteri ve virüsler çoğunlukla kalabalık yerlerde bulunur ve kolay bir şekilde yayılır. Bunları önlemek için ise virüsleri öldürme etkisi bulunan antibakteriyel özelliği bulunan spreylerin kullanılması önerilmektedir. Antibakteriyel spreyler ellere yerleşen zararlı maddeleri ortadan kaldırarak temiz kalmasını sağlamaktadır. Böylece hastalıkların oluşma ve bulaşma riski de ortadan kalkmaktadır.

Virüslerden Korunmak İçin Eller Nasıl Yıkanmalı?

Ellerimizi sık sık ve güzelce yıkamamız gerekmektedir. Parmak aralarını, ellerin içini, dışını bileklere kadar yıkamak gerekmektedir. Bol su ve sabunla yıkadıktan sonra tek kullanımlı kağıt havlulara kurulayınız. Normal havlular bakteri oluşturabileceği için virüslerin ve hastalıkların kolayca yayılmasını sağlayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra el dezenfektanı sürmeyi unutmayınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: