Sağlık 26 Aralık 2020 - 10:32:55

İnaktif Aşı Ne Demektir? Özellikleri Nelerdir? Zararları Var mı?

İnaktif Aşı Ne Demektir? Özellikleri Nelerdir? Zararları Var mı?

İnaktif aşı; kimyasal ve fiziksel yöntemlerle mikroorganizmaları öldürülmüş olan aşılara verilen isimdir. Ölü aşı olarak da isimlendirilen bu aşı türü bağışıklık süresi daha kısadır.

İnaktif Aşı Ne Demektir?

Aşılar canlı ve inaktif olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. İnaktif aşılar içerisinde ekzojen antijen olarak algılanan mikroorganizmaların ölü olduğu aşı çeşididir. Canlı aşılara göre bağışıklık süresi daha kısa olan inaktif aşılar, uzun süredir kullanılan ve daha güvenli bulunan aşılardır. Aşı yapıldığı zaman virüs vücudun bağışıklık sistemine tanıtılır ve bu şekilde antikor üretmesi sağlanır. Canlı aşılar ile virüs birebir tanıtılırken inaktif aşıda bu daha kısmi şekilde gerçekleştirilir. Bundan dolayı daha güvenli olurken aynı zamanda bağışıklık süresinin daha az olduğu belirtilmektedir.

Virüslerin kimyasalları ve radyasyon ile kendini çoğaltmasını önleyen inaktif aşılar, vücudun virüse karşı korunmasını sağlamaktadır. Son 1 yıl içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alarak salgın haline gelen koronavirüs için uygulanması planlanan inaktif aşılar, salgının yayılmasını, virüsün çoğalmasını önlemeye yöneliktir. Canlı aşılara göre koruyuculuk süresi daha az olmasına rağmen bağışıklığı düşük kişilere bile uygulanan inaktif aşı türleri pek çok salgın hastalıkta tercih edilmektedir. Denenmiş, test edilmiş olarak kişilere uygulandığı için daha güvenli olarak nitelendirilmektedir.

İnaktif Aşı Özellikleri Nelerdir?

Son günlerde adını çok sık duyduğumuz inaktif aşılar, bağışıklık sistemi için zararlı olan virüslerin etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir tür koruma yöntemidir. Bağışıklık sistemi tarafından bilinmeyen virüs vücutta önemli tahribatlar meydana getirebilmektedir. Vücudumuza yabancı bir cisim girdiğinde ve bu algılandığında ateş gibi belirtiler meydana gelmektedir. Bu bir tür savunma mekanizmasıdır. İnaktif aşı ile bağışıklığa virüs tanıtılır ve virüsün kendisi vücuda girdiği zaman antikor üretimi ile tahribat ve hastalık önlenmiş olur.

Önleyici ve koruyucu olan bu aşı türü, tarih boyunca üretilen en güvenli aşılar olarak nitelendirilmektedir. aşılar inaktif, mRNA gibi farklı türlerde karşımıza çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde bile uygulanması mümkün olan inaktif aşılar günümüzde koronavirüs kapsamında ülkemizde uygulamaya geçecektir. Sonuçlar zaman içerisinde fayda ve zararları konusunda bizlere bilgi sunacaktır.

İnaktif Aşının Zararları Nelerdir?

Güvenli aşı olarak belirtilen inaktif aşının zararları uygulanan virüs tipine, kişinin bağışıklığına göre değişkenlik göstermektedir. Aktif olan virüsün inaktif hale getirilerek canlıya verilmesi olarak tanımlayacağımız bu aşıları dezavantajı birkaç kez uygulanmak zorunda olmasıdır. Ayrıca virüs mutasyona uğradığı zaman aşı aynı şekilde etkili olur mu bu da başka bir merak konusu kapsamındadır.

İnaktif Aşılar Ne Kadar Etkili?

İnaktif aşı türü olarak ülkemizde son zamanlarda sıklıkla konuşulmaktadır. İnaktif aşılar ile bağışıklık sisteminin daha dirençli hale gelmesi ve virüsün bulaşmasının azalması sağlanmaktadır. Koronavirüs kapsamında uygulanacak olan inaktif aşıların daha güvenli olabileceği belirtilmektedir. Fakat kişiler virüs ve kişiler üzerindeki etkisi uzman kontrolleri dahilinde ve bilim insanları incelemeleri ile zaman içerisinde ortaya konulacaktır.

  • inaktif aşı
  • inaktif aşı ne demektir
  • inaktif aşı özellikleri
  • inaktif aşı türleri
  • inaktif aşının zararları
  • inaktif aşılar ne kadar etkili
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kum Saati Görünümü Veren Korse ile Bel İnceltme