İnsülin direnci diyeti nedir? Nasıl yapılır?
Sağlık

İnsülin direnci diyeti nedir? Nasıl yapılır?

27 Aralık 2017 - 12:51:21

İnsülin direnci rahatsızlığı olan çok sayıda kişi bulunurken bu kişilerin kilo vermeleri için özel diyetlere ihtiyaç olmaktadır.

İnsülin direnci nedir? Nasıl olur?

Ülkemizde çok sayıda şeker hastası bulunurken bu kişilerin hayatları boyunca yedikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir. Birçok farklı sebepten dolayı şeker hastalığı durumu yaşanırken kişilerde insülin hormonu uygun olmayan düzenlerde salgılanabilir. Çok düşük salgılandığından kişiler dışarıdan hazır olarak insülin almak zorunda kalacaktır. Ancak insülin direnci rahatsızlığında kişilerin kan şekerinin değeri normal olmasına rağmen yüksek oranda bir insülin salgılanması yaşanmaktadır. Bu durum en çok fazla kilodan ve kiloların göbek bölgesinde birikmesinden meydana gelir. Bu kişilerin kilo vermesi için özel olarak bir diyet uygulaması çok önemli olacaktır.

İnsülin direnci diyeti nasıl yapılır?

Tek başına yalnızca beslenme düzenini değiştirmek sağlıklı bir kilo vermeyi sağlamamaktadır. İnsanların, düzenli ve sağlıklı kilo verme istekleri varsa bunun için hem beslenmelerini düzene sokmaları hem de düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu sayede fazla kilolardan kurtulmak mümkün olurken kişilerin sağlıklı bir vücutları olacaktır. Uygulanacak olan diyet listelerinde dikkat edilmesi gereken etmenler yer alırken bunlardan ilki protein, yağ ve karbonhidrat alımının düzenlenmesidir. Kişilerin, yağ alımlarını olabildiğince yüksek düzeyde durdurması gerekmektedir.

İnsülin direncinde yağ oranı nasıl olmalı?

İster istemez alınan gıdalarda belirli oranda yağ bulunurken bu miktarın kiloya göre belirlenmesi ve aşılmaması gerekir. Buna ek olarak karbonhidratların vücuda alımı yasak değildir ancak bu alımın proteinler ile birlikte olması gerekmektedir. Aksi halde fazla karbonhidrat da vücudun fazla kilolarla başa çıkmasını engelleyecek bir durumdur. Protein ağırlıklı beslenmek en doğru hamlelerden birisi olurken her gün aşılması gereken bir protein eşiği olacaktır. Bu değerlere dikkat eden kişiler kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmaya başlayabilmektedir.

İnsülin direnci diyeti nedir?

İnsülin direnci diyeti uygulamayı düşünen kişilere bir günlük diyet örneği verilirken kişiler sonrasında bu listeyi aynı özelliklere bağlı kalıp değiştirerek fazla kilolarından kurtulabileceklerdir. Sabahları kahvaltı ile güne başlanırken 4 yemek kaşığı yulaf, 1 su bardağı yağsız süt, tarçın ve şeftali ile kahvaltı öğünü bitirilmelidir. Her zaman ara öğünler değerli olurken 1 porsiyon meyve, 10 adet fındık ya da 1 çay bardağı süt gibi seçeneklerden bir tanesi değerlendirmeye alınabilir. Öğle yemeğinde ise 6 yemek kaşığı kadar kabak sote, 1 kase kadar yoğurt ve bol miktarda salata tüketilebilmektedir. Ekmeğe karşı direnç eşiği çok düşük olan kişiler 2 dilim buğday ekmeği tüketebilirler. İkinci ara öğünlerinde ise bir dilim buğday ekmeği ile 1 dilim peynir ya da salata tüketilebilecektir. Akşamları ise yoğun biçimde protein alacakları öğün gelir. Izgara çeşitlerinin tamamı tercih edilebilirken yanında bolca salata tüketimi uygun olacaktır. Son olarak ara öğünde 1 porsiyon meyve ya da 10 adet badem tercihi yapılabilir.

Yorumlar
Çisil Öğretir 27 Aralık 2017 - 13:01:21 İnsülin direnci diyeti nedir nasıl yapılır? Ben şeker hastası değilim ama doktor ihtimalim olduğunu sınırda olduğumu söyledi. Bende bu nedenle diyet yaparak beslenmeyi düşünüyorum. Nasıl bir diyet uygulamalıyım?cevapla
Hasan Duman 15 Ekim 2018 - 14:25:11 İnsülin direnci diyet örneğinin nasıl olması gerekiyor? Bu diyeti yapanlar varmış araştırdığım kadarıyla. Listesi ve örnek menüsünü görebilirsem ben de uygulamak istiyorum. Şeker hastasıyım ve beslenme programımı düzenlemem gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: