Diyet 09 Haziran 2021 - 09:44:39

Kalıcı Kilo Verdiren Diyet Nedir? Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Kalıcı Kilo Verdiren Diyet Nedir? Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biri olarak gösterilen kilonun verilmesi için uygulanan kalıcı kilo verdiren diyetlerdir.

Kalıcı Kilo Verdiren Diyet Nedir?

Ayak üstü beslenmek ve zaman içerisinde değişen yaşam şekli insanların hızla kilo almasına yol açar. Hal böyle olunca hem yaşam kalitesi düşmekte hem de sağlık problemleri baş göstermektedir. Özellikle ergenlik çağındaki gençler fizyolojik ve psikolojik olarak sıfır bedende olma isteğinden dolayı olumsuz süreçler yaşamaktadır. İdeal kiloda olmak adına önerilen ve uygulanan şok diyetler insanların sağlığı ile oynamaktadır. Kalıcı kilo verdiren diyetler insan vücuduna uygun ve sağlıklı diyetlerdir.

İdeal Kilo Nedir? Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermek sağlık açısından hızlı bir süreç değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen bir kişinin yavaş ama kalıcı zayıflamak sağlığı riske atmaz. Fakat kulaktan dolma bilgiler ile hazırlanan diyet listelerin diyetisyen kontrolünde olmadan uygulanması olumsuz durumlara neden olabilir. Sıfır beden tabiri mankenlerden dolayı popüler hale gelmiştir. Sağlıklı olan ölçü kişinin ideal kilosudur. İdeal kilonun hesaplanması için diyetisyene gidilir ve çıkan sonuca göre gerçekçi bir kilo hedefi koyulur. Hedefin koyulmasıyla diyetisyen kontrolünde hazırlanan listeye nizami olarak uyulması gerekir. Bu şekilde verilen kilonun kalıcı olması mümkündür.

Kalıcı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Kalıcı kilo vermek ve sağlığı korumanın en önemli yolu ana ve ara öğünlerin atlanmamasıdır. Ana öğündeki yemeklerin hayvansal yağlar ile değil zeytinyağı gibi bitkisel yağlar ile yapılması tavsiye edilir. Kullanılmaması gereken yağların içinde içyağı, kuyruk yağı ve margarin vardır. Sağlıklı yemek pişirme yöntemleri fırında pişirme, ızgara ve haşlama olarak gösterilebilir. Mevsim meyve ve sebzelerini düzenli olarak tüketmek zayıflamaya katkı sağlar. Tüketilmesi önerilen meyve miktarı beş porsiyondur. Tokluk hissi beyne yirmi dakika sonra gittiği için yemeklerin yavaş ve çiğnenerek tüketilmesi önerilir. Yemek yerken televizyon veya telefon gibi başka aktivitelerle ilgilenilmemesi gerekir. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanmak ve keyif almak gerekir. Yemeklerin büyük porsiyonlar yerine küçük porsiyonlarda tüketilmesi önemlidir. Beyin görsel olan her şeyi çok iyi algıladığı için küçük porsiyondaki yemeği tüketmek beyni ikna etmek için iyi bir yöntemdir.

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Vücuttaki zararlı toksinlerden arınmak, şişlikleri gidermek için en az iki litre su içilmesi gerekir. Bazı insanlar suyun tadını sevmeyebilir. Bu durumda suyun içine limon, maydanoz veya mevsim meyvelerini ilave etmek suya güzel bir aroma verir. Suyun aromasının güzelleşmesiyle su içmek zor olmaktan çıkarak keyifli bir hale gelir. Kan şekerinin yükselmemesi için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Şeker ve şekerli gıdalar basit karbonhidratlardır. Basit karbonhidratların tüketilmesi önerilmez. Bunun yerine bulgur pilavı, tam tahıllı ekmekler ve lifli besinlerin tüketilmesi faydalıdır. Besin tüketmenin dışında hareket alanının arttırılması önem teşkil eder. Haftada minimum üç gün otuz dakika kadar yürüyüş yapılması veya egzersiz yapılması kalıcı kilo verme yöntemleri arasındadır.

  • kalıcı kilo verdiren diyet
  • kalıcı kilo vermek
  • kalıcı zayıflamak
Yorumlar
Naime Deveci Kalıcı kilo verdiren metabolizma diyeti nedir? Nasıl yapılır? Ben zayıflamak istiyorum. Daha önce birkaç yöntemle bunu sağladım fakat tekrardan kilo aldım. Kalıcı olarak kilo vermek isçin nasıl bir yöntem uygulamalıyım? cevapla
yorum yaz
Hamileyken Saç Kesilirmi? Kesilirse Ne Olur?