Sağlık 09 Haziran 2021 - 05:54:33

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Toplum arasında yüzde üç oranında görülen huzursuz bacak sendromu çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bir rahatsızlık türüdür.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Hastalığın meydana gelme nedenleri değişken olarak gösterilmektedir. Kişi çocukluk veya gençlik çağında bu rahatsızlığa maruz kalabilmektedir. Bu problemi yaşayan kişiler genel olarak yakınma şekillerini tarif edememektedirler. Fakat genel itibari ile bacak bölgesinde germe, rahatsızlık, ağrı, karıncalanma veya uyuşma gibi sorunlar oluşmaktadır. Gece saatlerinde bacakların hareket etmediği esnada meydana gelen yakınmalar masaj ve hareket etme durumunda rahatlamaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuzluktan kaynaklı olarak bacak bölgesinin hareket ettirme ihtiyacı şeklinde ortaya çıkar. Yakınmalar yatma ve yahut da oturma şeklindeki hareketsiz pozisyonlarda meydana gelmektedir. Sendromun oluşma zamanı çoğunlukla akşam veya gecedir. Bacaklar hareket ettirildiği zaman huzursuzluk hisleri azalmakta ve kaybolmaktadır. Bacak bölgesinde üşüme, uyuşma, yanma, karıncalanma, ağrı, kramp ve gıdıklanma problemlerinin ortaya çıkması bahsi geçen belirtilerdendir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Rahatsızlıkla ilgili yapılan araştırmalarda net bir neden tespit edilmemesine rağmen böbrek yetmezliği, demir eksikliği, dopamin hormonu gibi etkenler nedenler arasında gösterilebilir. Beyinde salgılanan hormonlardan birinin ismi dopamindir. Dopamin seviyesinde meydana gelen dengesizlikler bu soruna yol açmaktadır. Bazı ilaçların kullanılması dopamin hormonuna etki etmektedir. Bu durumdan dolayı bu sendrom tetiklenmektedir. Kronik rahatsızlıkların varlığı, gebelik, genetik hastalıklar, alerji ilaçlarının kullanılması, stresi fazla kilo sorunu, tansiyon ve antidepresan ilacı kullanmak, hareket etmemek bu hastalığa neden olan etkenler arasında gösterilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Rahatsızlığın meydana geldiği esnada geçici çözümler ile duruma müdahale edilebilir. Bacaklara masaj yapmak, sıcak duş almak, dikkati dağıtan işler ile meşgul olmak, bacak bölgesine soğuk veya sıcak kompres uygulanması, yoga yapmak, yürümek, esneme hareketleri yapmak bahsedilen müdahale yöntemleridir. Tedavinin yapılması için öncelikle problemin nedenini öğrenmek gerekir. Demir eksikliğinden dolayı meydana gelen problem için demir takviyesi yapılmalıdır. Kısacası tespit edilen nedene göre rahatsızlığa çözüm bulunmalıdır. Herhangi belirli bir neden yoksa kişinin yaşam şeklini tamamen değiştirmesi tavsiye edilmektedir. Yaşam şeklini değiştirmek zorlu bir süreç gibi görünebilir. Fakat kişi bu sorundan kurtulmak için kararlı bir başlangıç yapabilir. Alkol, sigara ve kafein birer uyarıcıdır. Bu uyarıcılardan gece saatlerinde uzak durmak gerekir. Fakat sigara gece saatlerinin dışında da hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Sigarayı bırakmak için belirli kurumlara başvurulabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Gün için düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir. Fakat egzersiz gibi aktivitelerin gece yapılmaması gerekir. Uyku programı belirli bir düzen içermelidir. Her gece aynı saatlerde uyumak, aynı saatlerde uyanmak önem teşkil eder. Hatta uyumadan önce gevşemek faydalı bir egzersiz türüdür. Huzursuz bacak sendromu için B12, magnezyum desteği ve doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler var olan hastalığın belirtilerini azaltmaktadır.

  • huzursuz bacak sendromu
  • huzursuz bacak sendromu nedir
  • huzursuz bacak sendromu nedenleri
  • huzursuz bacak sendromu belirtileri
  • huzursuz bacak sendromu tedavisi
Yorumlar
Dilek Öncel Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Sabun ya da sarı hardal tohumu olarak bitkisel birtakım çözümlerinin olduğunu duymuştum. Bunları kullanarak geçer mi acaba? Bu sendromda sakatlık oranı nedir? cevapla
yorum yaz
Göbek Yağı Eritmek İçin Ne Yapmalıyım? Egzersiz, Kür ve Bitki Çayları