Sağlık 09 Haziran 2021 - 02:04:25

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur? Normal mi? Tehlikeli mi? Ne Zaman Olur?

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur? Normal mi? Tehlikeli mi? Ne Zaman Olur?

Gebelik döneminde meydana gelen burun kanaması anneyi endişelendiren rahatsızlıklardan biridir.

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur?

Gebelik döneminde oluşan her olumsuz durum anne ve babayı rahatsız etmektedir. Hamilelikte burun kanamaları oluşabilmektedir. Bahsi geçen sorun bazen ciddi bir durumdan kaynaklı olabilirken bazen olağan bir durum olarak ifade edilir. Gebe kadınlarda çok sık görülen bu problemin sebebi olarak anne adayı ve bebeğin hamilelik döneminde damarlarında dolaşan kan oranının artması ile ilgilidir. Kan miktarının artması ile burun mukozasının içerisindeki yüzeysel, ince kan damarları basınca maruz kalır. Kan oranı arttıkça maruz kalınan basınç da artış gösterir. Bazı zamanlarda arta basınca ince damarların direnemediği söylenebilir. Bu durumdan dolayı ise damar duvarı yırtılmakta ve kanama meydana gelmektedir. Buru mukozası kuru kaldığında hapşırma, sümkürme şeklindeki etkenler basıncın artmasına olumlu anlamda katkıda bulunarak kanamayı tetiklemektedir. Bütün bunların dışında aşırı oranda sigara kullanmak damarların kırılganlığını arttırır.

Hamilelikte Burun Kanaması Normal mi? Tehlikeli mi?

Gebelik döneminde meydana gelen bu kanamaların anne ve bebeğe herhangi bir zararının olmadığı söylenir. Bu durum dışında ciddi bir durumdan şüphelenen kişilerin doktora başvurmaları gerekir. Hamilelikte burun kanamalarının oluşması çoğu anneyi endişelendirmektedir. Fakat bu durum normal olduğu için anne ve bebek açısından olumsuz bir sonuç meydana gelmez. Genel itibari ile bu dönemde oluşan kanamaların miktarının az olduğu söylenebilir. Bazı nasir durumlarda kişinin aldığı basit önlemlere rağmen kanama durmayabilir. Kanamaların durması için çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

Gebelikte Burun Kanaması Çözümü Nasıl Olur?

Burun kanadığı zaman kişinin uzanmaması veya başını geri doğru yatırmaması gerekir. Kanın geriye gitme, yutma ve bulantı oluşma ihtimalinden dolayı bu hareketin doğru olmadığı belirtilmektedir. Dolayısı ile oturmak ya da ayakta durmak ve başı hafif bir şekilde öne doğru eğmek gerekir. Baş hafif bir şekilde öne eğildiği zaman burun köküne bastırılır ve on dakika kadar bekletilir. Uygulamadan sonra uzun bir zaman kanama hala durmuyor ise uzan hekime danışmak gerekir.

Hamilelikte Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Burnun temizlenme esnasında şiddetli olarak burundan nefes verilmemelidir. Hapşırma esnasında ağız ve burun kapatılmamalıdır. Hapşırmak için eller ile siper yapılır ve geniz serbest bırakılır. Kış mevsiminde hamile kişinin bulunduğu alanın kuruluk durumu önem teşkil eder. Isıtıcıların üst kısmına su koyulması tavsiye edilir. Koyulan su alandaki nem oranını arttırmaktadır. Ayrıca kuru bir alanda uzun süre bulunmak baş ağrısına yol açabilir. Damarların yapısının güçlenmesi için bol oranda C vitamini tüketilmelidir. Uzmanların tavsiye ettiği C vitamini oranı iki yüz elli mg olarak ifade edilmektedir. Doktora danışarak gerekirse C vitamini takviyesi yapılabilir. Hamilelikte burun kanaması için burunu ve genzi nemli tutmak gerekir.

  • hamilelikte burun kanaması
  • hamilelikte burun kanamaları
  • hamilelikte burun kanaması normal mi
  • hamilelikte burun kanaması neden olur
Yorumlar
Büşra Gülgör Gebelikte burun kanaması olur mu? Kanamayı geçirmek için ne yapmak gerekiyor? Daha çok hangi dönemlerde bu tarz durumlar yaşanıyor? Ben 5 aylık hamileyim son 1 haftada 3 kere burnum kanadı. cevapla
yorum yaz
Ayakkabı Kokusunu Ne Geçirir? Limon Kabuğu Kokuyu Geçirir mi?